در حال گرفتن اطلاعات...

آیا استرس باعث سفید شدن موها می‌شود؟

دسته: مراقبت از مو تاریخ نگارش: ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۸
5
تعداد رای‌دهندگان: 2231

استرس و یک اتفاق وحشتناک نمی‌تواند باعث سفیدی مو شود اما در درازمدت می تواند باعث پیری زودرس و سفیدی پیش از موعد موها شود.

آیا استرس باعث سفید شدن موها می‌شود؟

آیا استرس موها را سفید می‌کند؟ آیا با کندن موهای سفید، بر تعداد آنها افزوده می‌شود؟ در این مطلب به چند باور رایج در مورد بهداشت مو و درست یا غلط بودن آنها اشاره می‌شود.باور نادرست است. میزان استرس روزبه روز در حال افزایش است اما میزان افرادی که در 50 سالگی موهایشان سفید می‌شود، بیشتر از قبل نشده چون سفید شدن مو صرفاً مسئله ژنتیکی استافزایش سن، ژنتیک و بسیاری از عوامل محیطی در نهایت باعث سفید شدن موها می‌شوند. اگر نگاهی به سن سفید شدن موها در خانواده بیندازید، می توانید در نهایت حدس بزنید موهای شما چه زمانی سفید خواهند شدباورهای درست و نادرست بسیاری در مورد موی سفید وجود دارد. برخی می‌گویند موی سفید نشانه خرد و عقل است و برخی دیگر آن را نشانه نزدیک شدن فرد به مرگ می‌داننددر اینجا شما را با دلایل سفید شدن مو آشنا می کنیم. دلیل رنگی بودن مو وجود ملانین استسلول‌های رنگ دانه‌ای مو برای ساخت ملانین به آنزیم‌های خاصی نیاز دارند و بر اساس تفاوت آنزیم های شرکت کننده، 2 نوع ملانین تولید می‌کنند؛ یوملانین مسئول رنگ قهوه‌ای روشن تا سیاه تیره و فائوملانین مسئول رنگ زرد بلوند تا قرمز تیره، اما سفید شدن مو، هیچ ربطی به نوع ملانین موجود در بدن ما یا به عبارتی تیره یا روشن بودن موهایمان ندارداین اتفاق برای همه افراد می‌افتد. موی مردان حدود 30 سالگی و موی زنان حدود 35 سالگی سفید می‌شود. ملانوسیت ها هر سال 10- 20 درصد از ظرفیت تولید رنگ خود را از دست می‌دهند. اگرچه چگونگی از دست دادن این رنگ دانه‌ها دقیقاً مشخص نیست، اما می‌دانیم در نخستین مراحل سفید شدن مو، ملانوسیت ها هنوز به صورت غیرفعال وجود دارند.بدن هر فردی تا زمانی خاص ملانین تولید می‌کند. به همین دلیل ممکن است فردی در 25 سالگی موهایش به دلیل تولید نشدن ملانین سفید شود و برعکس فرد دیگری در 50 سالگی همچنان موهای سیاهی داشته باشد. رنگ موی گیاهی برای موهای سفید

 

وقتی موی سفیدی را می کنید 7 موی دیگر سفید می‌شود

 

سفید شدن تار مو

 

این باور نادرست است. تاکنون از نظر علمی به اثبات نرسیده که کندن یک موی سفید باعث سفید شدن بقیه موها می‌شود. به نظر می رسد کمبود تولید ملانین به مرور عامل رویش تدریجی موهای سفید است. علت زود سفید شدن مو و پیشگیری از آن

 

موهای سفید سریع تر رشد می‌کنند

این باور تا حدودی درست است. تحقیقات علمی ضدونقیضی در این باره وجود دارد، درحالی که برخی بررسی‌ها نشان داده سرعت رشد موهای سفید بیش از موهای رنگی است، برخی دیگر به اثبات رسانده سرعت رشد موها تفاوتی ندارد و فازهای رشد مو در موهای سفید و رنگی یکسان است.

 

استرس باعث سفیدی مو می‌شود

 

استرس و سفیدی مو

 

این باور نادرست است. در جامعه کنونی میزان استرس روزبه روز در حال افزایش است، اما بررسی های علمی ثابت کرده در مقایسه با قبل، میزان افرادی که در 50 سالگی موهایشان سفید می‌شود، بیش از دوران قبل نشده است. سفید شدن مو مسئله‌ای ژنتیکی است و ارتباطی به مسائل خلقی و روانی ندارد.

 

موهای سفید از موهای رنگی قوی‌ترند

این باور تا حدودی درست است. از نظر علمی به اثبات نرسیده با سفید شدن مو قطر آن بیشتر می‌شود اما این موضوع درست است که انعکاس نور، موی سفید را پرپشت تر و تار آن را قطورتر نشان می‌دهدالبته در برخی افراد نیز دیده شده موهای سفید در مقایسه با موهای قبلشان سالم تر و میزان سستی آن کمتر است.

 

موهای سفید در واقع خاکستری‌اند

این باور نادرست است. ترکیب موی سیاه کنار سفید این توهم را در بینایی ایجاد می کند. موهای سفید در واقع موهای زرد هستند.موی انسان بدون کراتین و ملانین زردرنگ است اما با توجه به جنس مو این زردی می‌تواند روشن تر شود و به سفیدی گرایش پیدا کند یا مو زردتر و شبیه موی بلوند شود.

 

کمبود ویتامین B باعث سفیدی مو می‌شود

این باور درست است. اگر کمتر از 35 سال دارید و تعداد زیادی از موهای شما سفید شده به احتمال زیاد دچار کمبود ویتامین B و اسید پانتوتنیک هستید.بهتر است از منابع ویتامینB بیشتر استفاده و مکمل آن را دریافت کنید تا از سفید شدن بیشتر موها پیشگیری شود.

 

مصرف دخانیات مو را سفید می‌کند

این باور تا حدودی درست است. مصرف دخانیات پر از ضرر است و هیچ منفعتی برای بدن نداردگرچه سفید شدن مو ژنتیکی و ارثی است اما برخی تحقیقات نشان داده مصرف دخانیات می‌تواند باعث پیری زودرس و سفید شدن پیش از موعد موها شود.

 

موهای سفید را نمی‌توان با رنگ پوشش داد

این باور نادرست است. غیر از رنگ های شیمیایی برخی گیاهان دارویی و حنا هم می‌توانند موهای سفید را پوشش دهند.

 

موهای سفید می‌توانند مجدداً به رنگ قبل بازگردند

این باور نادرست است. تاکنون از نظر علمی به اثبات نرسیده موی سفید بتواند بدون مصرف دارو، یک رژیم غذایی خاص یا رنگ کردن مو به رنگ قبل خود باز گرددزمانی که مویی سفید شد، در حالت طبیعی به رنگ قبل از خود باز نمی‌گردد.

 

به دنبال یک حادثه وحشتناک موها سفید می‌شود

این باور نادرست است. استرس و یک اتفاق وحشتناک نمی‌تواند باعث سفید شدن یکشبه موها شود اما در درازمدت می‌تواند باعث پیری زودرس و سفیدی پیش از موعد موها شود.

 

آفتاب موها را سفید می‌کند

آفتاب می‌تواند باعث روشن شدن مو و تغییر رنگ قهوه‌ای روشن یا سرخ شدن مو شود اما تاکنون هیچ تحقیقی نشان نداده اشعه فرابنفش می‌تواند باعث پیری مو و بروز موهای سفید شود.

علت سفید شدن مو در جوانی و درمان آن

دلیل سفید شدن موهای ابرو

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید