روش نگهداری موادغذایی در یخچال

دسته: هنر و سبک زندگی تاریخ نگارش: ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۴
5
تعداد رای‌دهندگان: 3653

برای حفظ ارزش تغذیه ای مواد غذایی درون یخچال توجه به برخی نکات دارای اهمیت است. تا بتوان به درستی از مواد مصرفی داخل یخچال استفاده کرد.

روش نگهداری موادغذایی در یخچال

یخچال به قدری دم دستی شده است که کسی تصور نمی‌کند نتواند درست از آن استفاده کند. در این مطلب لیستی از اشتباهات رایج استفاده از یخچال را ارائه می دهیم. لطفاً با ما همراه باشید. 20 عادت صحیح غذایی در سال جدید

نگه داری موادغذایی در حالت انجماد بمدت طولانی موجب می‌شود که مقداری از ویتامین ها (به خصوص ویتامین‌های گروه ب و ویتــامین ث) موادغذایی کاهش یابد. علاوه بر آن از کیفیت ظاهری موادغذایی مانند طعم، رنگ و به طور کلی خصوصیات کیفی آن نیز کاسته می‌شود. بنابراین برای اینکه ارزش تغذیه ای مواد غذایی بیشتر حفظ شود باید به نکات زیر توجه نمود. مواد غذایی مفید برای کودکان در حال رشد

 

در استفاد از یخچال فریزرتان مراقب این اشتباهات باشید

 

مواد درون یخچال

 

یکی از اشتباهات رایج در استفاده از یخچال قرار دادن غذای داغ یا ولرم در یخچال است. چون گرمای غذای داغ یا حتی ولرم دمای داخل یخچال را بالا می‌برد و در نتیجه در وظیفه نگهداری از مواد غذایی دیگر اختلال به وجود می‌آید. به این ترتیب خطر آلوده شدن مواد غذایی که به درستی بسته بندی نشده‌اند افزایش پیدا می‌کند. همه افراد بخصوص خانم‌ها روزانه زیاد با یخچال سر و کار دارند. در واقع یخچال یکی از لوازم ضروری هر آشپزخانه‌ای است که بدون آن کمیت کارهای خانه لنگ می‌شود.

این وسیله به قدری دم دستی شده است که کسی تصور نمی‌کند نتواند درست از آن استفاده کند. در حالی که خیلی از عادت‌های ما به وسیله ضروری و حتی مواد غذای داخل آن آسیب می‌زند. در واقع قرار دادن غذای داغ در یخچال، نبستن در آن، تمیز نکردن یخچال و غیره جزو اشتباهاتی است که اکثر خانم ها در استفاده از یخچال مرتکب می‌شوند. در این مطلب لیستی از اشتباهات رایج استفاده از یخچال را ارائه می‌دهیم. لطفاً با ما همراه باشید.

 

قرار دادن غذای داغ یا ولرم در یخچال

یکی از اشتباهات رایج در استفاده از یخچال قرار دادن غذای داغ یا ولرم در یخچال است. چون گرمای غذای داغ یا حتی ولرم دمای داخل یخچال را بالا می‌برد و در نتیجه در وظیفه نگهداری از مواد غذایی دیگر اختلال به وجود می‌آید. به این ترتیب خطر آلوده شدن مواد غذایی که به درستی بسته بندی نشده‌اند افزایش پیدا می‌کند. بنابراین لازم است که قبل از قرار دادن باقیمانده غذا داخل یخچال آن‌ها را کاملاً سرد کنید. اگر عجله دارید و یا هوای داخل آشپزخانه گرم است می‌توانید ظرف غذا را داخل ظرف بزرگتری که حاوی آب سرد و یخ است قرار دهید تا دمای آن با سرعت بیشتری پایین بیاید و خنک شود.

 

مواد غذایی را همانطور که خریده‌اید داخل یخچال قرار می‌دهید

هر قدر هم که عجله داشته باشید باید توجه کنید که چیدن مواد غذایی خریداری شده در یخچال اهمیت دارد. بهتر است قبل از قرار دادن خریدهایتان داخل یخچال آن ها را از پلاستیک‌ها یا کارتن‌ها خارج کنید. چون ممکن است که این پلاستیک‌ها یا کارتن‌ها تمیز نباشند و یخچال نیز به میکروب‌های موجود در آن ها آلوده شود. پلاستیک مواد غذایی امکان آلوده شدن مواد غذایی دیگر را بالا می‌برد و همچنین مانع از چرخش هوای سرد در داخل یخچال می‌شود.

 

در یخچال جای هر ماده غذایی نیست

در یخچال برای چیدن هر ماده غذایی مناسب نیست. این قسمت از یخچال برای نگهداری تخم مرغ، سس‌ها و نوشیدنی‌ها اختصاص داده شده است. بنابراین نمی‌توان هر ماده غذایی که دم دستتان باشد در این قسمت قرار دهید. چون دمای این قسمت مانند بخش‌های دیگر یخچال نیست. بنابراین از قرار دادن سوسیس کالباس، گوشت و غیره در این قسمت بپرهیزید و آنجا را مواد غذایی اشاره شده اختصاص دهید.

 

در یخچال را باز نگه می‌دارید

برخی از افراد در یخچال را با در کابینت یا کمد اشتباه می‌گیرند. چون در آن را باز گذاشته و به کارهای دیگرشان می‌رسند. البته گاهی در یخچال دچار مشکل شده و به خودی خود خوب بسته نمی‌شود که در این صورت نیاز به تعمیر دارد. یا اینکه برخی افراد در چیدن مواد غذایی دقت نمی‌کنند و تراکم مواد غذایی مانع از بسته شدن در یخچال می‌شود. در هر حال این کار باعث خراب شدن مواد غذایی می‌شود که در آن‌ها به خوبی پوشانده نشده است. توصیه می‌شود از باز و بسته کردن زیاد در یخچال نیز خودداری کنید چون تعادل دمای داخل آن به هم می‌ریزد. همچنین از باز نگه داشتن طولانی در آن خودداری کنید.

 

غذاها را دیر به یخچال منتقل می‌کنید

درست است که گفته شد ابتدا باید غذاها را خنک کنید بعد به یخچال انتقال دهید. اما نباید زمان خنک کردن و انتقال آن‌ها را به یخچال طولانی کنید. در واقع نباید زمان انتقال مواد غذایی به یخچال بیش از 2 ساعت طول بکشد. چون برخی بعد از پخته و آماده شدن مستعد هاگ هستند که ممکن است کپک زده و در دمای محیط باعث ایجاد ترکیبات سمی شود.

 

گوشتی که 3 روز در یخچال مانده است را یخ زده می‌کنید

 

نگهداری مرغ در یخچال

 

گوشت خریده اید و داخل یخچال قرار داده اید و یادتان رفته است. چند روز بعد یادتان می‌افتد و تصمیم می‌گیرید آن را برای نگهداری طولانی مدت یخ زده کنید. اما این کار کاملاً اشتباه است. هر ماده غذایی تازه را باید بلافاصله یخ زده کرد بخصوص اگر این ماده غذایی گوشت باشد. چون ممکن است بعد از 3 تا 4 روز نگهداری در یخچال خطر رشد باکتری‌ها زیاد شده باشد. بنابراین باید آن را بدون معطلی مصرف کنید و یخ زده کردن آن کار اشتباهی است.

 

یخچالتان را دو بار در سال تمیز می‌کنید

درست است که باز کردن و تمیز کردن یخچال کار سخت و وقت‌گیری است. اما اجتناب از این کار اشتباه است و سلامتی را به خطر می‌اندازد. نباید باز کردن یخچال را به ایام خانه تکانی محدود کنید. لازم است که هر ماه یک بار یخچالتان را تمیز کنید بخصوص اگر گوشت زیادی در آن نگهداری می‌کنید. توصیه می‌کنیم بعد از تمیز کردن یخچال 4 تا 5 قطره لیموترش را روی یک دستمال نم دار ریخته و آن را روی سطوحی که با مواد غذایی تماس دارد بکشید. همچنین می‌توانید از جوش شیرین نیز برای ضدعفونی کردن یخچالتان استفاده کنید.

 

یخچال را با گنجه یا انباری اشتباه می‌گیرید

قرار دادن مواد غذایی داخل یخچال سرعت رشد میکروارگانیسم‌ها را کند می‌کند و به این ترتیب بروز مسمومیت و آلودگی غذایی کاهش می‌یابد. این کار باعث نگهداری باکیفیت مواد غذایی نیز می‌شود. اما نباید مواد غذایی را طولانی مدت در یخچال نگهداری کنید. بهتر است مواد غذایی را کم خریداری کنید و تازه به تازه به مصرف برسانید. یخچال برای تازه نگه داشتن مواد غذایی است نه برای نگهداری طولانی مدت از آن‌ها.

ادویه ها و سبزیجات خشک را برای چه مدت زمان می‌توان نگه داشت

مواد غذایی که نباید با هم خورده شوند

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید