در حال گرفتن اطلاعات...

عوارض خوابیدن برای مدت زمان طولانی

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۳
5
تعداد رای‌دهندگان: 3784

خواب زیاد به میزان 25 درصد خطر ابتلا به چاقی را افزایش می‌دهد زیرا کمتر تحرک دارید و در نتیجه کالری کمتری هم می‌سوزانید.

عوارض خوابیدن برای مدت زمان طولانی

خواب نیاز فیزیولوژیک بدن است و باعث بازسازی تعادل جسمی، روحی و حفظ انرژی می‌شود. ما به طور متوسط در شبانه روز به 7 تا 8 ساعت خواب نیازمندیم.

تحقیقات نشان می‌دهد خواب کمتر از 3 ساعت و نیم و بیشتر از 8 ساعت و نیم، احتمال مرگ و میر را تا 15 درصد افزایش می دهد. بنابراین کم خوابی و پرخوابی هر دو می‌توانند خطرساز باشند. در این میان خواب زیاد اگرچه بیماری نیست، ولی می‌تواند نشانه بیماری باشد به طوری که افرادی که بیش از حد می‌خوابند نسبت به سایر افراد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت و چاقی قرار دارند. توصیه هایی برای زیبایی بیشتر در زمان خواب

در اینجا 6 عارضه جسمی و روانی ناشی از خواب زیاد در شبانه روز معرفی شده است. گیاهانی که به بهبود خواب کمک می‌کنند

 

خواب بیش از حد و خستگی تمام وقت

 

خمیازه کشیدن

 

ساعت بیولوژیکی بدن نیاز به برنامه ثابتی دارد. اگر خواب و بیداری‌تان زمان مشخصی ندارد، کارایی تان را نیز از دست می‌دهید. درست است که آخر هفته‌ها و روزهای تعطیل برنامه خواب همه به هم می‌ریزد اما با این حال باید سعی کنید زمان خواب و بیداری‌تان را تنظیم کنید. نتایج پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهند افرادی که ساعت مشخصی برای خواب و بیداری ندارند حتی اگر زیاد هم خوابیده باشند، باز هم احساس خستگی می‌کنند.

 

خواب بیش از حد باعث خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود

بیماری‌های قلبی در حال حاضر علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده است و در این میان خواب بیش از 9 ساعت در شبانه روی شانس ابتلا به این بیماری‌ها را تا 34 درصد افزایش می‌دهد. در این میان شانس ابتلای زنان به بیماری‌های قلبی ناشی از خواب زیاد، نسبت به مردان بیشتر است.

 

خواب زیاد افزایش وزن می‌آورد

تحقیقات نشان می‌دهد کم خوابی به میزان 27 درصد و خواب زیاد به میزان 25 درصد خطر ابتلا به چاقی را افزایش می‌دهد. مسلما زمانی که شما بیشتر می‌خوابید، کمتر تحرک دارید و در نتیجه کالری کمتری هم می‌سوزانید.

 

خوابیدن طولانی خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد

هر چه افراد بیشتر بخوابند، بیشتر مستعد اضافه وزن می‌گردند و اضافه وزن مقاومت به انسولین را افزایش می‌دهد که نتیجه آن نیز افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو است. خواب بیش از حد اختلالاتی را در متابولیسم گلوکز به وجود می‌آورد و حساسیت به انسولین را کاهش می‌دهد.

 

زیاد خوابیدن باعث کاهش تمرکز می‌شود

 

کاهش تمرکز

 

 بر اساس تحقیقات انجمن طب سالمندان آمریکا، خواب مزمن و طولانی مدت می‌تواند تاثیرات منفی بر روی تمرکز در انجام کارهای روزمره داشته باشد.

 

خوابیدن طولانی مدت در روز باعث مرگ زودرس می‌شود

مطالعات اپیدمیولوژیک در مقیاس بزرگ نشان داده اند که خواب طولانی مدت با مرگ زودرس ارتباط دارد. البته هنوز علت دقیق این ارتباط مشخص نیست ولی ظاهرا التهاب در این میان نقش جدی دارد. افزایش خواب و به تبع آن ابتلا به اضافه وزن و چاقی، التهاب در بدن را افزایش داده و خود عامل خطری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و در نهایت مرگ زودرس است.

 

زیاد خوابیدن افسردگی می‌آورد

 خواب زیاد و افسردگی می‌توانند علت و معلول هم باشند به این معنی که هم افسردگی منجر به خواب طولانی مدت می‌شود و هم خواب بیش از حد، خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد. افراد مبتلا به پرخوابی دو برابر بیش از سایرین در معرض خطر افسردگی هستند.

کارهایی که نباید قبل از خواب انجام داد

8 عادت قبل از خواب که زیباییتان را متحول می‌کند

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید