در حال گرفتن اطلاعات...

روش نگهداری از ماهی قرمز عید نوروز

بزرگنمایی
دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 5331

ماهی قرمز كوچك از معمول ترین ماهی هایی است كه در منزل می‎توان از آنها نگهداری كرد در صورت مراقبت تا چند سال زنده می‌ماند.

روش نگهداری از ماهی قرمز عید نوروز

اما متاسفانه به خاطر قیمت ارزان آن، اغلب توجه لازم به آن نمی‌شود و در شرایط نامناسب نگهداری می‌گردد، لذا بیش از چند ماه عمر نمی‌كند. ایده جال برای تخم مرغ رنگی عید

باید دانست كه قیمت ارزان این ماهی های زیبا نباید با ارازن بودن جان این موجودات زیبا اشتباه گرفته شود. لذا لازم است برای فراهم آوردن شرایط مناسب زندگی آنها، مواردی را رعایت كنیم. قبل از سال نو این وسایل را دور بریزید

 

ظرف نگهداری از ماهی

اولین موضوعی كه می تواند به عنوان یك عامل مهم در عمر بیشتر ماهی موثر باشد، محل زندگی آن است.

ظروفی كه در آنها ماهی فروخته می‌شود، اغلب كوچك است و نباید اشتباه كرد و ماهی ها را در همان ظروف كوچك نگاه داشت. ماهی ها به اكسیژن موجود در آب احتیاج دارند و این اكسیژن از طریق سطح هوایی كه با آب در تماس است وارد آب می‌شود. هر چه سطح مقطع بالای تنگ كوچك تر باشد، اكسیژن كمتری می تواند وارد آب شود.

پس سعی كنید تا آنجا كه ممكن است از ظروف كوچك برای نگهداری ماهی ها استفاده نكنید.

 

آب ماهی

 

نگهداری از ماهی قرمز

 

از آنجایی كه ماهی در تمام طول عمر خود در آب می باشد، لذا لازم است آبی كه برای زندگی آن انتخاب می‌كنیم دارای شرایط مناسب زندگی باشد. معمولا استفاده از آب شهری مشكل خاصی برای ماهی های قرمز ایجاد نمی‌كند. اما قبل از كنار گذاشتن آب برای ظرف ماهی، بگذارید یك دقیقه آب از شیر برود. این كار باعث می‌شود برخی مواد شیمیایی كه احتمالا در لوله رسوب كرده‌اند بیرون بروند. برای اطمینان از خارج شدن موادی مانند كلر، باید قبل از عوض كردن آب ماهی‌ها، بگذارید كه آب به مدت یك شبانه روز در ظرف بماند و بعد ماهی را داخل آن بیندازید. همچنین این عمل باعث می‌شود كه آب دمای محیط را گرفته و تغییر آن برای ماهی‌ها خطری در بر نداشته باشد.

هرگز نباید اجازه دهید كه آب ظرف ماهی‌ها كثیف شود، این كار می‌تواند باعث بیماری، كوتاهی عمر و در نهایت مرگ آن ها شود.

شما باید در طول هفته یك یا دو بار آب ظرف ماهی‌ها را عوض كنید.

برای تعویض آب تنگ ماهی، هرگز آب را یك دفعه عوض نكنید، بلكه با آرامش كامل، نیمی از آب ظرف را خالی كرده و سپس كم كم آب خالی شده از ظرف را با آبی كه از یك روز قبل نگه داشته اید(برای خارج كردن كلر آب) جایگزین كنید. در هر صورت باید سعی كنید كه كمترین استرس را به ماهی‌های كوچك منتقل كنید.

 

غذای ماهی

ماهی‌های قرمز كوچك، حیوانات بسیار سخت جانی هستند و هر چیزی را می‌خورند. لذا به راحتی می‌توانید در شرایطی كه غذای مناسب در دسترس ندارید از خرده‌های نان، شیرینی و ... به مقدار كم به عنوان غذا به آنها بدهید.

اما اگر در نگهداری آنها مبتدی هستید به شما پیشنهاد می شود از غذاهای آماده آنها كه ارزان قیمت هم می باشد تهیه كنید. فقط مطمئن باشید كه غذایی را كه می‌خرید مربوط به Goldfish می‌باشد. ماهی‌های نیز مانند انسان به پروتئین، ویتامین و ... برای رشد و زندگی نیاز دارند.

در ارتباط با غذا دادن باید دقت كنید كه دادن زیاد غذا به آنها و ماندن آنها در ظرف باعث آلودگی آب شده و برای ماهی‌ها خطراتی به همراه خواهد داشت. سعی كنید به مقدار بسیار بسیار كم، در سه نوبت غذایی همانند خودتان به آنها غذا دهید و مقدار آن باید به گونه ای باشد كه غذای اضافی در آب نماند.

 

دمای محیط برای زنده ماندن ماهی

بهترین دما برای زندگی این ماهی ها از حدود 10 تا 25 درجه سانتیگراد می‌باشد. دمای محیط هرگز نباید به طور ناگهانی تغییر كند. اما تغییر تدریجی و ملایم دمای محیط یا آب برای آنها قابل تحمل می‌باشد.

 

نور لارم برای ماهی

ماهی های قرمز كوچك نیز همانند سایر حیوانات یا گیاهان احتیاج به نور خورشید دارند. محل نگهداری آنها باید به گونه ای باشد كه تغییر روز و شب در آن احساس شود.

هرگز آنها را در زیر نور مستقیم و شدید آفتاب قرار ندهید.

ریختن شن یا ماسه كف ظرف می‌تواند حس بودن در منزل را برای این ماهی‌ها بیشتر كند. دقت كنید كه بیش از دو یا سه سانتیمتر ارتفاع ماسه كف ظرف نباشد، چرا كه در غیر این صورت می‌تواند محیط خوبی برای رشد خزه و باكتری ها باشد. همچنین باید از ماسه‌ایی استفاده كنید كه لبه های تیز نداشته باشد تا باعث زخمی شدن ماهی‌ها نشود.

در این رابطه هرگز از ماسه‌های رنگ شده استفاده نكنید.

 

بررسی رفتار ماهی

حداقل روزی دو نوبت یك دقیقه ای به رفتار ماهی‌های خود توجه كنید. به این ترتیب می‌توانید حركت‌های غیر معمول آنها تشخیص دهید.

در صورت بروز مشكل در رفتار آنها اگر علاقمند باشید می‌توانید از متخصصین نگهداری ماهی برای درمان آنها مشورت بگیرید.

اما مطمئن باشید اگر موارد بالا را رعایت كنید مشكل خاصی برای آنها پیش نخواهد آمد.

عید دیدنی در نوروز

مراقب باشید در تعطیلات عید زیاد شیرینی نخورید

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نازنین سرایی
۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۹
خوب بود
پاسخ
نظر خود را ثبت کنید