انتقال بیماری از ماهی قرمز به انسان

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 3141

سرپرست دفتر بهداشت دامپزشکی کشور گفت: ماهیان قرمز در شمار آبزیان خانگی محسوب می‌شوند و این گروه کم‌خطرترین در انتقال بیماری‌ هستند

انتقال بیماری از ماهی قرمز به انسان

امراله قاجاری پیرامون انتشار شایعاتی مبنی بر انتقال بیماری های انگلی، باکتریایی و ویروسی از ماهی قرمز به انسان که توسط شبکه‌های مجازی منتشر شده، تکذیب کرد و افزود: اکنون سازمان دامپزشکی کشور برنامه کنترل و نظارت بر مراکز تولید و تکثیر کوچک و بزرگ اینگونه ماهی‌ها و همچنین توزیع و عرضه را برعهده دارد تا مشکلی بروز نکند. برای خرید عید احساسی عمل نکنید

وی اظهارداشت: گروه‌های خاص از جمله افراد مسنی که ایمنی بدنی پایین دارند و کودکان از دست زدن مستقیم به ماهی قرمز یا ماهیان زینتی بپرهیزند. 

به گفته وی، ماهیان زینتی و قرمز در بحث نگهداری در منازل کم خطرترین موجودات در بحث انتقال بیماری‌ها محسوب می‌شوند و اکنون اصفهان، کاشان و گیلان قطب تولید ماهیان قرمز کشورند. مشکلات گوارشی در ایام نوروز

قاجاری تصریح کرد: سازمان دامپزشکی کشور سالیانه و به ویژه در ایام پایانی سال بیش از پیش مراکز تولید و تکثیر، توزیع و عرضه و نگهداری ماهیان قرمز را مورد کنترل و پایش قرار می‌دهد.

وی اضافه کرد: طبق پایش های صورت گرفته در مراکز تکثیر ماهیان قرمز، هیچگونه بیماری ویروسی کوئی هرپس و بیماری‌های باکتریایی در بین این نوع آبزیان دیده نشده است.

سرپرست دفتر بهداشت و بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی گفت: اکنون نمونه برداری ها و پایش های صورت گرفته از 250 مرکز تولید و تکثیر بزرگ این نوع از آبزیان زینتی و حتی برخی مراکز کوچک و روستایی انجام شده است. 

 

 مردم از دست فروشان ماهی قرمز نخرند

 

ماهی قرمز عید

 

قاجاری در بحث رعایت اصول بهداشتی خرید و نگهداری ماهیان قرمز مورد استفاده در سفره هفت سین شب عید توصیه کرد: بهتر است مردم ماهی قرمز را از مراکز معتبر و تحت نظارت سازمان دامپزشکی از مراکز عرضه ماهیان زینتی (آکواریوم فروشی ها) و میادین شهرداری‌ها خریداری کنند و تا حد ممکن از دست فروشان ماهی قرمز نخرند.

وی اظهارداشت: بخش مهم کنترل و نظارت اکیپ‌های سازمان دامپزشکی کشور در مراکز عرضه و توزیع است به طوری که چنانچه ماهیان دارای مشکل بی‌حالی ، کندگی فلس و دارای شناهای نامتعارف دیده شود با عرضه کنندگان برخورد می‌کند.

به گفته وی؛ ماهی قرمز باید دارای ظاهر، تحرک مناسب و شنای متعادل باشد.

وی از شهروندان خواست، تا در صورت مشاهده چنین مواردی نه تنها از خرید ماهی قرمز از این مراکز خودداری کنند بلکه این مراکز را به سازمان دامپزشکی اعلام کنند.

وی گفت: مردم برای نگهداری اصولی ماهیان قرمز می‌توانند برای هر عدد ماهی قرمز انگشت قد دو تا 2.5 لیتر آب، دمای آب 22 تا 24 درجه سانتی گراد، ظروف درباز به ویژه آکواریوم‌ها (برای انتقال اکسیژن)، تعویض آب هر هفته یک تا دو بار، شستشوی صحیح ظروف حداقل هر هفته یکبار با نمک طعام سه درصد، غذای ماهیان آکواریومی استفاده کنند.

به گفته این مقام مسئول، همچنین از مصرف آب شهری به شکل مستقیم، شن، ماسه‌های رنگی و تیز جهت تزئین آکواریوم‌ها و تنگ‌های ماهی جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: آب مورد استفاده برای نگهداری ماهی قرمز باید بهداشتی و سالم باشد در صورت استفاده از آب شرب شبکه آبرسانی شهری باید جهت تعادل گازها و خروج کلر، آب مورد نیاز قبل از مصرف حداقل به مدت 48 ساعت در ظروفی دهان گشاد نگهداری و ذخیره شود.

همچنین از قراردادن آکواریوم‌ها و یا تنگ‌های ماهی در جلوی نور مستقیم آفتاب، کنار شومینه یا داخل آشپزخانه خودداری شود.

وی با تاکید براین که کودکان و افراد حساس و دارای بیماری‌های خاص از دست زدن مستقیم به ماهیان زینتی و قرمز خودداری کنند افزود: استفاده از دستکش به ویژه برای افراد حساس و دارای سوابق آلرژی، شستشوی کامل دست ها با آب و صابون بعد از هر بار دست زدن به آب یا ماهیان زینتی، جلوگیری از دست زدن کودکان به ماهیان و آموزش بهداشت فردی به آنها و عدم دستمالی چشم، صورت و دهان بعد از کار با آکواریوم از دیگر اقدامات بهداشتی است.

 

 ماهی قرمز در فضای استخرهای بسته پارک‌ها رهاسازی شوند

 

ماهی در روردخانه

 

سرپرست دفتر بهداشت بیماری های آبزیان گفت: شهروندان پس از پایان ایام نوروز از رهاسازی ماهیان قرمز در منابع ابی آزاد همچون جویبارها و رودخانه‌ها و دریاچه‌ها به طور جدی خوداری کنند، زیرا می‌تواند مشکلات بهداشتی جدی را پدید اورد.

وی اضافه کرد: می‌توان این نوع ماهیان را در فضای بسته استخرهای پارک‌ها که شهرداری‌ها تعیین می‌کنند، رهاسازی کنند.

چندی پیش مسئولان سازمان شیلات ایران اعلام کردند، طی 9 ماهه امسال بیش از 200 میلیون قطعه انواع ماهیان زینتی در کشور تولید شده که 80 میلیون قطعه معادل 40 درصد آن ماهی قرمز (گلدفیش) برای نیاز شب عید است.

دستورهای سلامتی در نوروز

در روزهای عید به زیبایی خود بیشتر برسید

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید