در حال گرفتن اطلاعات...

ادویه ها را برای چه مدت زمانی می توان نگه داشت

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۳
5
تعداد رای‌دهندگان: 5630

ادویه جات تاریخ انقضا دارند. با استفاده از راهنمایی که خدمتتان می‌دهیم می‌توانید کاری کنید کابینت ادویه جات از تبدیل شدن به موزه نجات پیدا کند.

ادویه ها را برای چه مدت زمانی می توان نگه داشت

سبزیجات خشک شده و ادویه‌جات به نظر جاودانه می‌آیند، اگر نگاهی به قفسه ادویه جات مادربزرگتان بیندازید خواهید دید برخی از آن ادویه جات سنشان از شما هم بیشتر است! اما حقیقت این است که سبزیجات خشک و ادویه جات هم تاریخ انقضا دارند برای حداکثر مزیتشان. از نظر فنی همچنان خوراکی به حساب می‌آیند، اما وقتی دیگر طعمی ندارند و یا قدرتشان در تغییر غذا کم شده دلیلی ندارد که استفاده شوند.

 

طول عمر گیاهان خشک و ادویه‌جات

 

انواع ادویه جات

 

طول عمر ادویه‌جات و گیاهان خشک به نوع آماده‌سازی و نحوه نگهداری‌شان مربوط می‌شود. ادویه جات خرد شده، ادویه‌جات کامل، و گیاهان خشک شده هر کدام به نحوی عمرشان بالا می‌رود.

 

ادویه جات خرد شده

ادویه‌جاتی که خوب خرد شده‌اند و تبدیل به پودر شده‌اند، مانند جوز هندی، دارچین، زیره سبز، و کاری، ۲ تا ۳ سال دوام می‌آورند.

 

ادویه جات کامل

 

ادویه

 

ادویه جات کامل مانند چوب میخک و دارچین، که به همان شکل کامل و طبیعی خود خشک شده‌اند طول عمر بیشتری دارند. این ادویه جات کامل را قبل از اینکه بی‌خاصیت شوند می‌توانید ۴ تا ۵ سال نگهداری کنید. در این میان یک استثنا وجود دارد و آن فلفل کامل است، که حدود ۵ تا ۶ سال دوام می‌آورد.

 

گیاهان و سبزیجات خشک شده

گیاهان و سبزیجات خرد شده مانند ریحان، جعفری و پونه کوهی ۲ تا ۳ سال دوام دارند. اگر در همان شکل طبیعی خود خشک و نگهداری شوند، ممکن است کمی بیشتر عمر کنند، چیزی حدود ۳ تا ۴ سال.

 

دانه‌ها

بسیاری از دانه‌ها مانند رازیانه حدود ۴ سال عمر می‌کنند. دانه خشخاش و کنجد در این میان استثنا هستند و باید پس از ۲ سال به دور انداخته شوند.

 

عصاره‌ها

عصاره‌هایی مانند نعنا می‌توانند تا ۴ سال سالم بمانند. با این حال عصاره خالص وانیل، شامل این مورد نمی‌شود این عصاره به علت محتوای بالای الکلش تا آخر سالم می‌ماند.

 

توصیه‌هایی برای نگهداری و ذخیره‌سازی

برای اینکه عمر ادویه‌جات را بالا ببریم، آنها را در جایی خشک و خنک نگهداری کنید مانند یک گنجه. ذخیره سازی ادویه جات در قفس‌های نزدیک به اجاق گاز ایده خوبی نیست، چون گرما سرعت در هم شکستن ادویه‌جات و سبزیجات خشک شده را بالا می‌برد. دارچین را به زندگی خود وارد کنید

 

پرهیز از رطوبت اضافی

خشک نگه داشتن ادویه‌جات و گیاهان خشک شده عطر و طعم‌شان را برای مدت زمان طولانی‌تری قوی نگه می‌دارد. کاهش رطوبت خارج از بطری‌ها نیز به کاهش خطر خرابی کمک می‌کند. ادویه جات را هنگام اضافه کردن به غذا مستقیم روی آن نگیرید چون بخار غذا به ادویه رطوبت می‌دهد به جای این کار از یک قاشق خشک برای منتقل کردن ادویه به غذا کمک بگیرید. فریزر نیز یکی دیگر از مکان‌های اشتباه برای نگهداری ادویه‌جات است، هر بار که ظرف نگهدارنده ادویه از فریزر خارج می‌شود، چگالش ایجاد می‌شود که بیشتر طعم ادویه را از بین می‌برد. ادویه های مفید را بشناسید

 

چطور متوجه شویم که ادویه ارزش استفاده کردن را دارد؟

اگر خاطرتان نیست که دقیقا چه زمانی آن مرزنجوش را خریده‌اید، مقداری از آن را کف دست خود بریزید و با انگشت بمالیدش سپس استشمام کنید. وقتی ادویه را با انگشت مالیدید در واقع روغن‌های درون آن را فعال کردید، و باید بویی قوی بدهد. اگر ادویه بوی خاصی نداشت پس بهتر است جایگزینش کنید. اگر ادویه‌تان کمخاصیت شده ولی باز هم می‌خواهید استفاده‌اش کنید، دوبرابر آنچه در دستور پخت گفته شده بریزید.

 

جوز هندی ادویه ی مفید برای سلامت بدن

خاصیت انواع ادویه های پر مصرف

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید