در حال گرفتن اطلاعات...

اشتباهات رایج در مصرف پروتئین، قسمت اول

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 1936

آیا استفاده از پروتئین و مواد پروتئینی به تنهایی باعث افزایش حجم و رشد ماهیچه‌های بدن می‌شود؟ آیا افرادی که گیاه‌خوار هستند تمام آمینواسیدهای ضروری بدن را از گیاهان به دست می‌آورند؟ چه رابطه‌ای بین دریافت پروتئین و افزایش حجم ماهیچه‌ها است؟ (قسمت اول)

اشتباهات رایج در مصرف پروتئین، قسمت اول

اگر مواد غذایی ماکرو را به عنوان سلبریتی‌ها درنظر بگیریم، پروتئین Beyonce خواهد بود! امروزه هر کتاب، مجله یا وبسایت مربوط به تغذیه یا کاهش وزن را باز کنید با این جملات آشنای "چگونه وعده‌ی غذایی مفیدی داشته باشیم"، "چگونه با کمترین میزان غذا بیشترین انرژی را داشته باشیم" و غیره مواجه خواهید شد. این مساله درست است که پروتئین به شما کمک می‌کند که سریع‌تر و طولانی‌تر احساس سیری داشته باشید. هم‌چنین به ریکاوری، مراقبت و رشد ماهیچه‌ها نیز کمک می‌کند. اما اضافه کردن پروتئین زیادی به هرچیزی، سالم نیست. کاهش وزن با خوردن سالاد را افزایش دهید!

در این‌جا به تعدادی از موارد اشتباه می‌پردازیم که شاید تاکنون برای شما نیز اتفاق افتاده باشند.

 

اشتباه اول: پروتئین بیشتر = ماهیچه‌ی بیشتر

این درست است که بدن شما بدون کمک آمینواسیدهای ضروری موجود غذاها و در نتیجه پروتئین نمی‌تواند ماهیچه‌ها را بازسازی و تعمیر کند. اما خوردن پروتئین خالی برای محافظت و یا ساخت توده‌ی ماهیچه‌ای کافی نیست. برای رسیدن به این حالت، باید تمرینات ورزشی انجام دهید. به خصوص با افزایش سن، ماهیچه‌ها شروع به از بین رفتن و سوختن می‌کنند که این اتفاق ریسک ناتوانی حرکت و افتادن را افزایش می‌دهد. ورزش‌های هوازی و استقامتی هر دو برای داشتن بدنی مقاوم و ماهیچه‌ای لازم هستند. 6 حرکت برای ساختن کل بدن را بخوانید.

 

دو خانم ورزشکار

 

اشتباه دوم: تمام پروتئین‌ها برابر هستند

تقریبا تمام چیزهایی که می‌خورید (به جز آب و سودا) دارای مقادیر کمی پروتئین هستند، اما همه‌ی غذاها حاوی پروتئین‌های ضروری (آمینواسیدهای ضروری) برای بدن نیستند. تفاوت خیلی بزرگی میان پروتئین‌های گیاهی و حیوانی وجود دارد. در حالی‌که پروتئین‌های حیوانی – ماهی، لبنیات، تخم‌مرغ و گوشت قرمز- سرشار از آمینواسیدهای ضروری بدن هستند، پروتئین‌های گیاهی فاقد این موارد اند. از طرفی، تمام پروتئین‌های موجود در گیاهان قابل استفاده برای انسان‌ها نیستند. فیبر موجود در بعضی از گیاهان مانع از هضم و جذب آمینواسیدهای ضروری می‌شود. مواد غذایی با آهن بیشتر نسبت به گوشت را بخوانید.

این بدان معنی نیست که شما نمی‌توانید در رژیم خود از حیوانان استفاده نکنید، بلکه بدین معنی است که اگر قصد گیاه‌خواری دارید، حتما از منابع پروتئینی دیگر برای جلوگیری از کمبود آمینواسیدهای ضروری بدن، استفاده کنید.

سعی کنید از ترکیب حبوباتی مانند لوبیاها، عدس، نخودها و غله‌ی کامل استفاده کنید. این مواد تمام پروتئین‌های ضروری مورد نیاز بدن شما را دارند. فیبر و غذاهای فیبردار برای کاهش وزن را بخوانید.

 

حبوبات

ممنونیم که با زیبامون دات کام همراهین!

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید