برنزه کردن پوست و خطرات و مضرات آن - قسمت اول

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۴
5
تعداد رای‌دهندگان: 1497

خیلی از مردم برای تغییر رنگ پوست خود از حمام آفتاب در بسیاری از مواقع سال و یا حتی استفاده از دستگاه‌های برنزه کننده می‌کنند که در نوع خود بسیار خطرناک و آسیب‌رسان است. این آسیب ها را بیشتر بشناسید.

برنزه کردن پوست و خطرات و مضرات آن - قسمت اول

خیلی از مردم با استفاده از تابش خورشید و یا دستگاه‌های مصنوعی که این نور را تولید می‌کنند، اقدام به تغییر رنگ پوست خود می‌کنند که این میزان از استفاده از تابش اشعه‌های خطرناک نور خورشید، بسیار آسیب‌رسان و خطرناک است که احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

اگر شما هم جزء علاقه‌مندان به انجام این تغییر رنگ پوست به روش‌های طبیعی یا مصنوعی آن هستید، حتما خطرهای احتمالی آن را مطالعه کنید.

 

1. احتمال ابتلا به سرطان پوست 

با توجه به مطالعات منتشر شده توسط مرکز JAMA Dermatology، بیش از 400000 مورد ابتلا به سرطان پوست را می توان به برنزه کردن در ایالات متحده نسبت داد. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که،  برنزه کردن می‌تواند کشنده‌تر از سیگار کشیدن باشد. بر اساس این مطالعه، تعداد موارد ابتلا به سرطان پوست با توجه به برنزه کردن، بسیار بالاتر از تعداد موارد ابتلا سرطان ریه نسبت داده شده به مصرف سیگار است. در واقع، یکی  از هر پنج نفر که به طور منظم در تخت‌های برنزه شدن قرار می‌گیرند، به سرطان پوست مبتلا می‌شوند.

یکی از باورهای غلط درباره برنزه شدن این است که مردم فکر می‌کنند، افرادی با پوست تیره می‌توانند به مدت طولانی و به تعداد دفعات زیاد از این روش استفاده کنند و هرگز به سرطان پوست دچار نشوند و فقط افراد سفید پوست در معرض خطر هستند، اما این مسئله درست نیست و افرادی با پوست تیره بیشتر در معرض خطر هستند.

 

2. خطر جدی آفتاب سوختگی

صورت آفتاب سوخته و ملتهب

 

تحقیقات همچنین نشان داده‌اند که یک مورد آفتاب سوختگی، شانس ابتلا به سرطان پوست را 2 برابر می‌کند.

 اشعه UV باعث تغییرات دژنراتیو در سلول‌های پوست، بافت فیبری و رگ‌های خونی می‌شود که منجر به پیری زودرس پوست می‌گردد. اشعه UV همچنین می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند.

(درمان آفتاب سوختگی پوست به روش خانگی)

 

3. خطر آسیب جدی برای بینایی

عینک مخصوص برای محافظت از چشم

 

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، برای بینایی چشم‌ها بسیار خطرناک است. به گزارش آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا (AAO)، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور UV، خطرات بیماری‌های چشم، از جمله آب مروارید و سرطانرا افزایش می دهد. حدود 12 تا 15 میلیون نفر در سراسر جهان، به دلیل آب مروارید، بینایی خود را از دست می‌دهند که این مسئله تا 20 درصد ممکن است ناشی از قرار گرفتن در معرض نور UV باشد.

اگر مجبور هستید که مدت‌های زیادی را روزانه در معرض نور آفتاب باشید، حتما از عینک‌های آفتابی استاندارد و باکیفیت و کلاه لبه‌دار برای پوشاندن چشم‌ها استفاده کنید.

 

4. جوانان بیشتر در خطر هستند

این مسئله که افراد جوان بیشتر در معرض خطر هستند، به این معنی نیست که شانس ابتلا به سرطان پوست در افراد کم سن و سال بیشتر است، بلکه بدین معنی است که این عمل در بین دختران و زنان جوان 16 تا 30 ساله، محبوبیت بسیار زیادی دارد، تا جایی که بعضی از آن‌ها هر دو هفته یک بار این عمل را تکرار می‌کنند تا دائما پوستی برنزه داشته باشند.

 

ضرورت استفاده از کرم ضدآفتاب

انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید