برنزه کردن پوست و خطرات و مضرات آن - قسمت دوم

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۶
5
تعداد رای‌دهندگان: 3036

برنزه کردن پوست، به خصوص در فصل تابستان به یکی از محبوب ترین کارهای زیبایی تبدیل شده است که خیلی خطرآفرین و مضر است. درباره ضررهای آن بیشتر بدانید.

برنزه کردن پوست و خطرات و مضرات آن - قسمت دوم

تغییر رنگ پوست و تبدیل آن به رنگ عسلی و کاراملی، یکی از ترندهای زیبایی در چند سال گذشته است که می تواند به روش طبیعی در برابر آفتاب و یا با استفاده از دستگاه های برنزه کننده صورت بگیرد، اما به چه قیمتی؟

 

5. گول روزهای ابری را نخورید!

ساحل دریا

 

خیلی از مردم معتقدند که آفتاب گرفتن در روزهای ابری، ریسک خطرات ناشی از آن را کاهش می‌دهد، به همین خاطر، در این روزها، هوشیاری زیادی درباره استفاده از عینک آفتابی، کلاه و کرم ضدآفتاب به خرج نمی‌دهند و حتی ممکن است از این وسایل مراقبت‌های ضروری استفاده هم نکنند. اما پزشکان در این باره هشدار می دهند که برخی از بدترین آفتاب سوختگی‌ها، می تواند در روزهای ابری رخ دهد. حتی با پوشش ابر نیز، اشعه UV به سطح زمین و پوست شما می‌رسد

بعضی از تحقیقات نشان داده است که، اشعه‌های نور خورشید در اثر برخورد با ابرها، دچار شکستگی و بازتابش می‌شوند که در این صورت ممکن است انرژی بسیار بیشتری دریافت کنند و تاثیر مخرب‌تری روی پوست مردم روی زمین بگذارند.

(درمان آفتاب سوختگی پوست به روش خانگی)

 

6. ورزش‌های زمستانی

اسکی روی برف

 

درست است که در روزهای زمستانی کسی به فکر برنزه کردن پوست بدنش نیست، اما استفاده از ورزش‌های زمستانی می‌تواند تا حد زیادی خطرآفرین باشد. اشعه UVB که یک پرتو خطرناک از نور خورشید است و تابش آن روی پوست مشکلات فراوانی ایجاد می‌کند، در روزهای زمستانی نیز مانند روزهای گرم در هوا وجود دارد.

از آنجا که در روزهای زمستانی مردم معمولا لباس‌های ضخیم و پوشیده به تن دارند، پوست صورت و دست‌ها به بیشترین مراقبت نیازمند است. بازتابش نور خورشید از سطح برف، بسیار خطرناک‌تر از تابش آن است.

 

7. دستگاه‌های برنزه کننده خطرناک‌ترند!

برنزه کردن در دستگاه سولار

 

دستگاه‌های برنزه کننده سالنی از اشعه UVA استفاده می‌کنند.اما در برنزه شدن مقابل آفتاب هم UVA و هم UVB به بدن می تابد. بخش UVB عامل آفتاب سوختگی است. بنابراین با دستگاه‌های برنزه کننده احتمال آفتاب سوختگی کمتر است و این در حالی است که بدون اینکه بدنتان ویتامین D بسازد (ویتامین D در اثر پرتو UVB ایجاد می‌شود) و آفتاب سوخته شود، مقدار زیادی اشعه سرطان‌زا UVA دریافت می‌کند.

 

8. وضعیت نامناسب زندگی در استرالیا

پسر بچه شاد

 

استرالیا کشوری است که لایه اوزن در بخشی از آن دچار تخریب شده است و تابش اشعه UVB از سال 1980، 5 درصد در آن افزایش پیدا کرده است و به خاطر همین 5 درصد، چیزی  در حدود 2/3 مردم آن با انواعی از سرطان‌های مختلف پوست روبرو شده‌اند.

مردم این کشور ، بسیار خوب خطرات ماندن در زیر نور آفتاب را می‌دانند و بهترین مراقبت‌ها را نیز در برابر این عامل آموزش دیده‌اند و به کار می‌برند.

 

برنزه کردن پوست و خطرات و مضرات آن - قسمت اول

5 توصیه برای مراقبت از پوست دور چشم

آموزش ساخت یک صابون خانگی فوق العاده با نارگیل

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید