دانستنی های جالب درباره موز

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۱۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۹
5
تعداد رای‌دهندگان: 4771

موز نام میوه و گیاهی است که دارای چندین شکل و رنگ مختلف است و سرشار از خاصیت‌های مختلف برای بدن است.

دانستنی های جالب درباره موز

موز نام میوه و گیاهی است که دارای چندین شکل و رنگ مختلف است. میوه موزی که امروزه بیشتر در دسترس همگان قرار دارد، بصورت بومی و طبیعی متعلق به مناطق جنوب شرق آسیا، شبه جزیره مالزی و استرالیا است، گفته می‌شود که این میوه در ابتدا در جزیره پاپوا گینه نو کاشته شده است. قبل از خواب چای موز بنوشید

در حال حاضر هند، چین و اوگاندا بزرگترین تولیدکنندگان موز در دنیا هستند، با این‌ حال کشورهای اکوادور، کاستاریکا و کلمبیا بزرگترین صادرکنندگان این میوه هستند، تقریبا نیمی از موزهای صادراتی دنیا در این سه کشور تولید شده است. کاهش وزن سریع با رژیم لاغری شیر و موز

 

فواید و دانستنی‌های موز

 

موز سبز

 

• اکثر موزهایی که تولید می‌شوند برای خوردن به عنوان یک میوه وارد بازار می‌شوند، اما برخی از موزها برای تولید فیبر، آبجو موز و شراب‌ موز نیز استفاده قرار می‌گیرند.

• با توجه به اینکه موز دارای تریپتوفان، سرتونین و نوراپی‌نفرین است، از افسردگی جلوگیری کرده و باعث می‌شود که حس خوبی به افراد منتقل شود.

• از پوست‌ موز به عنوان تمیزکننده کفش نیز می‌توان استفاده کرد. کافی است قسمت تویی پوست‌موز را به کفش‌های خود بمالید و سپس با استفاده از یک پارچه تمیز آن را خشک کنید.

• یک گیاه‌ موز پیش از خشک شدن یک بار میوه می‌دهد. با اینکه این درخت‌ها پیش از مُردن گیاه جدیدی تولید می‌کنند، اما درختهای جدید برای به ثمر نشستن به 10 سال زمان نیاز دارند.

• در کشور اوگاندا به قدری مصرف میوه‌ موز زیاد است که مردم این کشور برای اشاره به موز و غذا، از یک کلمه (Matooke) استفاده می‌کنند.

• در سال 2001 در بریتانیا، حداقل 300 حادثه مختلف که به موز یا پوست‌ موز مربوط می‌شده گزارش شده است.

• با توجه به اینکه میوه موز دارای ویتامین B6، ویتامین B12، منیزیم و پتاسیوم است به افرادی که در حال ترک سیگار هستند کمک می‌کند تا در برابر عوارض ناشی از کم شدن نیکوتین در بدن مقاومت بیشتری نشان دهند.

• میوه‌ موز بصورت طبیعی دارای هسته بوده است، اما با دستکاری‌های انجام شده در آنها، در حال حاضر به ندرت موز هسته دار مشاهده می‌شود.

• در فرهنگ مالایی، گفته می‌شود که یک روح به نام Pontianak در طی روز داخل درخت‌های‌ موز زندگی می‌کند.

• باتوجه به اینکه گیاه موز نسبتاً بلند و مستقیم و محکم می‌باشد، اشتباهاً به آن درخت گفته می‌شود، در حالی که گیاه موز درواقع شاخه‌ای درخت مانند است و در دسته درختها طبقه بندی نمی‌شود.

 

خاصیت زیبایی موز برای پوست

فواید موز سیاه شده در پیشگیری از سرطان

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید