غذای چرب و سنگین - کارهایی که نباید بعد از غذا خوردن انجام دهید

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۱۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 4588

خیلی از ما در طول روز، ممکن است 2 تا 3 وعده غذای پرکالری و سنگین بخوریم که هضم آن برای دستگاه گوارش کمی مشکل و زمان‌بر باشد. البته برای خیلی‌ها شاید فقط یک وعده باشد و یا هر چند روز یک بار پیش بیاید که غذای سنگینی میل کنند، اما اینکه بعد از خوردن یک وعده غذای سنگین و کامل چه باید کرد، خیلی اهمیت دارد تا بدن سالم‌تری داشته باشیم.

غذای چرب و سنگین - کارهایی که نباید بعد از غذا خوردن انجام دهید

بعد از خوردن یک وعده غذای سنگین و پرچرب، خیلی از سیستم‌های بدن، درگیر عملیات هضم و جدب آن غذا می‌شوند که همانطور که می‌دانید، هضم غذاهای چرب و پرکالری بسیار پیچیده‌تر از غذاهای سبک و کم‌کالری است.

در این صورت، انجام بعضی از اعمال بعد از خوردن غذای سنگین در هر موقع از روز، مخاطراتی دارد که باید جدی گرفته شود، وگرنه تکرار آن‌ها در طولانی مدت، سبب ایجاد مشکلات عدیده‌ای برای سلامتی می‌شود.

(6 راه‌کار برای اینکه خوراکی‌های پرکالری نخرید!)

 

1. سیگار نکشید

نه گفتن به سیگار

 

بسیاری از افراد سیگاری بلافاصله بعد از غذا خوردن، شروع به کشیدن سیگار می‌کنند. علاوه بر اینکه در دود سیگار صدها ماده مضر و سرطان‌زا وجود دارد که مصرف آن به کلی خطرناک است، بعد از صرف غذا، می‌تواند به شدت سرطان‌زا باشد. یعنی اینکه احتمال بروز سرطان در کسانی که بعد از خوردن غذا سیگار می‌کشند، بسیار بالاتر است.

 

2. میوه نخورید

سبد میوه

 

یکی از عادت‌های غلط بعد از غذا خوردن، میل کردن میوه می‌باشد. یک ساعت قبل و بعد از غذا، از خوردن میوه اجتناب کنید. میوه بعد از غذا هضم نمی‌شود و جذب نمی‌گردد. 

بعد از غذا خوردن، معده در حال هضم غذاست که ساعت‌ها به طول می‌انجامد و خوردن میوه که به هضم زیادی نیاز ندارد، بعد از غذا، باعث فاسد شدن آن و ایجاد مشکلات معده و روده می‌شود.

(قانون میوه خوردن)

 

3. چای ننوشید

یک فنجان چای

 

چای یک نوشیدنی اسیدی است که تعادل محیط معده را بر هم می‌زند و جلوی هضم متناسب غذا را می‌گیرد. این نوشیدنی اسیدی، جلوی جذب بعضی از مواد ضروری برای بدن را می‌گیرد.

بهتر است بین غذا و چای، 1 ساعت فاصله باشد.

(انواع چای‌های مفید و مضر برای تناسب اندام!)

 

4. حمام، نه!

دوش آب حمام

 

یک اعتقاد قدیمی مبنی بر مضر بودن استحمام بعد از غذا خورن وجود دارد که اتفاقا درست هم هست. در طول استحمام، خون‌رسانی به دست‌ها و پاها بیشتر صورت می‌گیرد که این برای هضم و عملکرد معده خطرناک است. زیرا در آن موقعیت، معده نیاز به خون‌رسانی بیشتر به سمت خود دارد که با حمام کردن مختل می‌شود.

 

5. پباده‌روی نکنید

پیاده روی ممنوع

 

راه رفتن و انجام هر گونه فعالیت بدنی دیگر مانند ورزش کردن، باعث رفلاکس معده و برگشت غذا به همراه اسید معده به مری و دهان می‌گردد که در نتیجه سوزش معده را در پی دارد. تا 30 دقیقه بعد از خوردن غذا پیاده‌روی نکنید و بعد از آن هم فقط 15 دقیقه مجاز هستید که راه بروید.

 

6. آب یخ ننوشید

نوشیدن آب

 

بعضی‌ها اعتقاد دارند که نوشیدن آب یخ باعث ایجاد سرطان معده می‌شود که خیلی درست نیست. اما این کار بدون اشکال هم نیست. دل‌درد یا انقباض عضلات روده در افراد دچار سندرم روده‌ تحریک‌پذیر، بسیار شایع است و تکرار آن برای افراد سالم نیز همین مشکلات را ایجاد خواهد کرد.

مشکل دیگر اینکه نوشیدن آب بعد از صرف غذا، باعث رقیق شدن شیره معده می‌شود و می‌تواند در هضم غذا اختلال ایجاد کند، بنابراین بهتر است نیم ساعت قبل از غذا و نیم ساعت بعد از اتمام غذا، آب ننوشید.

 

درمان خانگی برای کاهش درد معده

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید