متابولیسم بدن و وزن مناسب

بزرگنمایی
دسته: تناسب اندام تاریخ نگارش: ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 2516

ممکن است وسوسه انگیز باشد که متابولیسم کند را مقصر تلاش های ناموفق کاهش وزن یا افزایش وزن تان بدانید. با این حال در موارد نادر، افزایش وزن بیش از حد ناشی از یک مشکل پزشکی، متابولیسم را کند می سازد.

متابولیسم بدن و وزن مناسب

هر چند برخی از عواملی که بر متابولیسم شما تاثیر می‌گذارند، نمی‌توانند تغییر داده شوند اما راه‌هایی برای به حداکثر رساندن سوخت و ساز بدن شما وجود دارد. ورزش، یکی از بهترین این راه‌هاست. با این کارها به سوخت و ساز بدنتان آسیب می‌رسد

 

تاثیرات تغذیه روی متابولیسم بدن

 

متابولیسم بدن

 

همراه با ورزش، شما می‌توانید برای افزایش میزان سوخت وسازتان، برخی دستورالعمل های غذایی را دنبال کنید. به عنوان مثال وعده های غذایی کوچک و مکرر به بالا نگه داشتن سوخت و ساز شما کمک می‌کنند و این بدان معناست که شما روی هم رفته، کالری بیشتری می‌سوزانید. وقتی بین وعده های غذایی‌تان بیش از حد فاصله می‌اندازید، سرعت متابولیسم شما برای جبران این وضعیت، پایین می‌آید. بهترین توصیه این است که ۳ وعده غذایی منظم و چند میان وعده کوچک در طول روز بخورید. همچنین غذا خوردن به دفعات زیاد به شما کمک می‌کند در وعده‌های غذایی معمول‌تان، غذای کمتری بخورید. 5 روش برای کاهش وزن و تناسب اندام

 

برای افزایش سوخت و ساز هیچ وعده غذایی را حذف نکنید

 

مواد غذایی

 

همیشه صبحانه بخورید. یک صبحانه سالم، کوره سوخت و ساز شما را روشن می‌کند. مطالعات دریافته‌اند افرادی که هر روز یک صبحانه سالم و متعادل می‌خورند، چربی بدن فوق العاده پایین‌تری دارند. به اندازه کافی هیدراته بمانید. کم آبی بدن می‌تواند در متابولیسم ناکارامد نقش داشته باشد. اگر دچار کم آبی باشید، درجه حرارت بدن شما اندکی پایین می‌آید و باعث می‌شود که بدنتان به عنوان راهی برای حفظ درجه حرارت، چربی را ذخیره کند. آب موجب به حرکت در آوردن ذخایر چربی می‌شود، در حالی که کم آبی بدن، چربی را به ماندن تحریک می‌کند.

 

بالا بردن متابولیسم بدن با تغذیه مناسب

نظرتان در مورد این داعا که برخی مواد غذایی، متابولیسم را افزایش می‌دهند چیست؟ پروتئین برای هضم به انرژی بیشتری نسبت به کربوهیدرات ها نیاز دارد بنابراین از نظر تئوری، یک وعده غذایی با پروتئین بالا، کمی بیشتر از یک وعده غذایی مملو از کربوهیدرات با همان تعداد کالری، به متابولیسم شما سرعت می‌دهد. پروتئین همچنین باعث می‌شود که پس از یک وعده غذایی، احساس سیری (رضایت) بیشتری کنید بنابراین می‌تواند جلوی پرخوری شما را بگیرد. اما به خاطر داشته باشید که قسمت اعظم کاهش وزن توسط یک کسری کالری و یک افزایش در فعالیت بدنی تعریف می‌شود، نه به علت تغییرات در درصد پروتئین یا کربوهیدرات‌ها در یک رژیم غذایی.

چربی‌های امگا ۳ می‌توانند سوخت و ساز بدن را افزایش دهند، در حالی که مصرف چربی اشباع، متابولیسم را کند می‌سازد. هضم مواد غذایی فرآوری نشده مانند میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل به زمان بیشتری نیاز دارد، چون بدن باید برای هضم فیبر موجود در آنها سخت‌تر کار کند. در مقایسه با مواد غذایی تصفیه شده و فرآوری شده، غذاهای کاملی که به سادگی هضم می‌شوند، کالری بیشتری می‌سوزانند.

مواد غذایی تند مانند فلفل ممکن است سوخت و ساز بدن را تا حدود ۳۰ دقیقه پس از خورده شدن، افزایش دهند اما مطالعات نشان نداده اند که این اثر، بیشتر طول بکشد. همچنین بیشترین تاثیرات مربوط به زمانی بودند که مواد غذایی تند با غذاهای پرچرب که بهتر است از آنها اجتناب شود. خورده شدند. چای سبز یا EGCG و کافئین نیز می‌توانند کالری سوزی را افزایش دهند اما مشخص نیست که آیا این برای کمک به کاهش وزن، کافی است یا نه. این افزایش هنوز هم در مقایسه با آنچه که شما به منظور کاهش وزن نیا زدارید، ناچیز است.

 

از قرص‌ها و مکمل‌ها برای افزایش متابولیسم استفاده نکنید

برخی از بازاریابان مکمل‌های کاهش وزن، شما را ترغیب می‌کنند که باور کنید محصول آنها به افزایش متابولیسم و ذوب کردن چربی کمک خواهد کرد. فریب نخورید: هیچ قرص جادویی وجود ندارد. به طور کلی مواد تشکیل دهنده، متابولیسم را فقط کمی افزایش می‌دهند و خطراتی دارند. برخی قرص‌ها دارای اثرات جانبی خطرناک هستند و مواد تشکیل دهنده «بالا برنده سوخت و ساز» مانند بید سفید، کافئین و ماهوانگ بر تیروئید، فشار بیش از حد وارد می‌کنند. محرک‌هایی مانند گوآرانا، یربامیت، کافئین و پرتقال تلخ، ضربان قلب را بالا می‌برند و می‌توانند باعث فشار خون بالا شوند. تولید کنندگان مکمل‌های غذایی ملزم به دریافت تاییده سازمان غذا و دارو مبنی بر بی خطر بودن یا موثر بودن محصولاتشان نیستند، بنابراین عاقلانه است که ادعاهای این محصولات را براحتی باور نکنید.

با وجود این، مصرف یک مکمل ویتامین و مواد معدنی منطقی به نظر می‌رسد. یک متابولیسم کارآمد به اجرای چندین فرآیند بدنی پیچیده نیز نیاز دارد که متکی به مقدار کافی ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. مقادیر ناکافی B6، B12، فولات، تیامین و نیاسین می‌توانند متابولیسم بدن را کند سازند. منیزیم نیز نقش مهمی در متابولیسم بدن ایفا می‌کند چون در بیش از ۳۰۰ واکنش بیو شیمیایی در بدن به کار می‌رود.

 

نسبت سوخت و ساز بدن با مصرف کالری

اگر چه سوخت و ساز بدن شما بر انرژی مورد نیاز بدنتان اثر می‌گذارند اما افزایش وزن، اغلب نتیجه خوردن کالری بیشتر نسبت به مقداری است که می‌سوزانید. برای کاهش وزن، شما باید با خوردن کالری‌های کمتر و افزایش تعداد کالری‌هایی که از طریق فعالیت فیزیکی می‌سوزانید، یا هر دو، یک کسری انرژی ایجاد کنید. فرمول موثر برای حفظ وزنتان آن است که کالری دریافتی‌تان باید مساوی با کالری مصرفی‌تان باشد.

 

بهترین معجون خانگی برای لاغری و افزایش متابولیسم

صبحانه های مفید برای افزایش متابولیسم بدن

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید