اختلالات خلقی را جدی بگیرید

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۹
5
تعداد رای‌دهندگان: 3544

در طول یک روز چیزهای زیادی می‌توانند تغییرات خلقی شما را تحت تاثیر قرار دهند. برای مثال، به دلیل چرخه‌های طبیعی بدن اکثر افراد در هنگام ظهر احساس پر جنب‌وجوشی و پرحرارتی می‌کنند، اما در اوایل پس از ظهر یا عصر اکثر افراد تمایل بیشتری در بروز احساس‌های منفی‌تر از خود نشان می‌دهند.

اختلالات خلقی را جدی بگیرید

بگومگوهای روزانه و اتفاق‌های غیرمنتظره (چه خوب، چه بد) می‌توانند به‌طور قاطع خلق‌وخوی شما را تغییر دهند. مخصوص وقتی‌که حساس یا زودرنج باشید، احتمالا به این وضعیت‌ها بیشتر و شدیدتر از دیگران واکنش نشان خواهید داد. گل گاوزبان آرامبخش و مسکن درد

 

اختلالات دوقطبی چیست

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی نوسانات خلقی را تجربه می‌کنند که شدیدتر و طولانی‌مدت تر از نوسانات خلقی معمول هستند. برای مثال، اگر همه‌چیز شما طبق روال پیش برود ممکن است که برای یک یا دو روز احساس بسیار خوبی داشته باشید و این یک چیز عادی است. اما یک فرد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است چندین روز شاد و سرکش باشد و همین ویژگی او می‌تواند اثرات مخربی روی او و خانواده‌اش داشته باشد. علاوه بر این، چنین فردی ممکن است صداهایی را نیز بشنود. این مشکل معروف به دوره شیدایی (مانی)‌است. به‌طور مشابه، ممکن است که هر فردی که به شغلش علاقه‌مند نیست در بر خواستن از خواب و رفتن به سر کار دچار مشکل باشد و این یک چیز طبیعی است، اما یک فرد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است به مدت چهار روز در رختخواب خود بماند و درنتیجه شغلش را از دست دهد. خواص گیاه بیدمشک

 

افسردگی  و نوسانات خلقی

یک فرد افسرده نیز ممکن است نوسانات خلقی داشته باشد. فرد دچار افسردگی ممکن است دوره‌هایی از خلق پایین و دور‌ه‌هایی از خلق عادی را بگذراند، اما بالاترین حد نوسانات خلقی آن‌ها به‌مانند بالاترین حد نوسانات خلقی یک فرد مبتلا به اختلال دوقطبی نیست، به‌طوری‌که فرد در مرحله جنون قرار نمی‌گیرد. افراد افسرده در هنگام صبح احساس بدتری دارند، اما در اواخر روز احساس خوشحالی بیشتری دارند. به‌طورکلی، اگر احساس غم، بی‌قراری و ناامیدی شما بیش از دو هفته طول کشید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. 

 

اختلال شخصیت مرزی (BPD)

یکی از مشخصه‌های این بیماری تغییرات شدید ناگهانی در خلق‌وخو مانند اضطراب تا عصبانیت یا افسردگی تا اضطراب است که معمولا بدون بالاترین حد نوسانات خلقی مشاهده‌شده در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی است. این اختلالات خلقی غالبا در چیزهایی همچون روابط متقابل عادی با دیگران رخ می‌دهند. یک فرد مبتلا به اختلال شخصیت دوقطبی نمی‌تواند به‌خوبی از عهده استرس برآید. این افراد ممکن است درزمانی که احساس پریشانی یا نگرانی می‌کنند به خود صدمه بزنند.

 

اختلال بیش فعالی کمبود توجه

نوسانات خلقی، خلق‌وخوی تند و سرخورده شدن آسان می‌توانند گاهی از اوقات نشانه‌ای از اختلال بیش فعالی کمبود توجه در بزرگ‌سال‌ها باشند. اگر مبتلا به اختلال بیش فعالی کمبود توجه باشید، احتمالا بی‌قرار خواهید بود و تمرکز کردن برای شما سخت می‌شود.

 

تغییرات هورمونی منجبر به نوسانات خلقی می‌شود

 

نوسانات خلقی

 

هورمون‌های جنسی با هیجان‌های شما گره خورده‌اند، بنابراین تغییرات در سطوح هورمون‌های شما می‌توانند منجر به نوسانات خلقی شوند؛ بنابراین، هیچ تعجبی وجود ندارد که غالبا نوجوان‌ها را به عنوان افراد دمدمی‌مزاج توصیف می‌کنند. در زنان مواردی همچون نشانگان پیش از قاعدگی، حاملگی، یائسگی (سال پس از آخرین عادت ماهانه) و پیش‌یائسگی (سال پیش از آخرین عادت ماهانه شما) می‌توانند منجر به خلق‌وخوهای غیرمنتظره شوند.

تا سن 30 سالگی، یعنی زمانی که تستوسترون به تدریج شروع به کاهش می‌کند هورمون‌های مردها در حالت نسبتا ثابت باقی می‌مانند. حدود یک‌سوم مردهای 75 ساله به بالاتر سطوح پایین‌تری از تستوسترون دارند. پایین‌تر آمدن سطوح تستوسترون باعث نوسانات خلق‌وخویی همراه با مشکل در نعوظ، مشکلات خواب و گرگرفتگی می‌شود.

 

راهکار و درمان نوسانات خلقی چیست

 

مشکلات اخلاقی

 

وقتی‌که نوسانات خلقی شما مزاحم شغل، روابط یا هر بخشی از زندگی شما می‌شوند، باید به پزشک خود مراجعه کنید تا دریابید که در چه وضعیتی قرار دارید. تغییرات ساده می‌توانند به شما کمک کنند که از عهده نوسانات خلقی خفیف، آزاردهنده و ناراحت‌کننده برآیید. ورزش منظم-حتی یک پیاده‌روی روزانه- می‌تواند از حدت افسردگی و اضطراب بکاهد، چون تمرین‌های بدنی باعث می‌شوند که بدن شما اندورفین‌های ایجادکننده حس خوب را تولید کند. علاوه بر این، ورزش به بهبود خواب شما کمک می‌کند.

گوش دادن به موسیقی شاد می‌تواند به شیوه خوبی خلق‌وخوی شما را تحت تاثیر قرار دهد. مصرف کافئین بیش‌ازاندازه می‌تواند باعث بروز علائمی شبیه به اضطراب شود، بنابراین سعی کنید که مصرف کافئین را کاهش دهید. درمان رفتاری شناختی یک روش درمانی کوتاه مدت است. یک روان‌درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا الگوهای فکری و رفتاری ایجادکننده مشکل را تغییر دهید. اگر نقد دیگران باعث می‌شود که کنترل خود را از دست دهید، توصیه می‌شود که روی روش‌های جدیدی برای دریافت و واکنش به نقد سازنده کارکنید. رفتاردرمانی دیالکتیکی به افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی کمک می‌کند که چگونه خشم و تکانه‌های خود را کنترل و تغییرات خلقی چشمگیر خود را مدیریت کنند. 

 

خواب رفتگی دست و پا نشانه چیست

اختلالات خلقی مربوط به فصل ها چه علائمی دارند

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید