استرس شما را چاق می‌ کند

دسته: تناسب اندام تاریخ نگارش: ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹
5
تعداد رای‌دهندگان: 2362

استرس می‌تواند روی سلامت فیزیکی، روحی و احساسی شما اثرگذار باشد. استرس بر بدن شما تأثیرگذار است، حتی اگر متوجه آن نشوید.

استرس شما را چاق می‌ کند

استرس احساسی است که زمانی به شما دست می‌دهد، که فشار بیشتر از آنچه شما به آن عادت داشته‌اید برشما وارد شود. زمانیکه شما دچار استرس می‌شوید، بدن شروع به ترشح هورمون‌هایی می‌کند که سرعت تپش قلب را بالا برده، تنفس شما را سریع‌تر کرده و میزان انرژی بیشتری به شما می‌دهد. بعضی از انواع استرس عادی و حتی مفید بوده و بدون آن شما انگیزه‌ای برای فعالیت ندارید. بعضی ها معتقدند این نوع استرس به انسان کمک کرده و زندگی بدون آن بی معناست. اما اگر استرس بیشتر از توان جسمی و روحی ما باشد و زندگی مارا تحت تاثیر قراردهد، استرس بد یا کاهنده نامیده می‌شود. توصیه هایی برای مقابله با استرس

 

استرس و تحریک هورمون اشتها

هورمون‌ها نقش مهمی در سلامت فرد دارند. آن‌ها می‌توانند روی پوست، وضعیت روحی، میل جنسی و...  و وزن شما اثرگذار باشند. زمانی که در شرایطی استرس آور قرار دارید بدن به نوعی واکنش دفاعی از خود نشان می‌دهد و در آن آدرنالین تزریق می‌شود. انفجار آدرنالین بر ذخیره‌ی انرژی شما اثر می‌گذارد و در ادامه باعث ترشح کورتیزول خواهد شد، هورمونی که به بدن پیام می‌دهد نیاز به جایگزینی انرژی دارد. در نتیجه شما احساس گرسنگی زیاد می‌کنید و بدن تا زمانی که استرس رفع شود به ترشح کورتیزول ادامه می‌دهد. چرا همه خانم ها باید شنا کنند

 

استرس و تمایل به خوردن غذاهای قندی و چرب

 

استرس و افزایش اشتها

 

افزایش میزان کورتیزول باعث سطح بالاتر انسولین شده و منجر به افت قند خون می‌شود. در این شرایط شما به خوردن مواد قندی و غذاهای چرب تمایل پیدا می‌کنید. مصرف این‌گونه غذاها تأثیر آرام‌بخش موقتی دارد که به خاطر مواد شیمیایی است که بدن در واکنش به آن‌ها آزاد می‌کند.

 

با داشتن استرس متابولیسم کاهش می‌یابد

در تحقیقی صورت گرفته از 58 زن با میانگین سنی 53 سال در مورد سطح استرس آن‌ها در روز قبل سؤال شد. به این زن‌ها وعده‌ی غذایی با 930 کالری و 60 گرم چربی داده شد تا میزان سوخت آن در بدن این افراد بررسی شود. زنانی که روز قبل استرس داشتند کالری کمتری سوزاندند و سطح انسولین در بدن آن‌ها بالاتر رفت که این باعث جمع شدن چربی در بدنشان خواهد شد. 

 

استرس و بهم خوردن نظم خواب

 

استرس و بی خوابی

 

همه‌ی ما می‌دانیم نخوابیدن عوارضی برای بدن دارد  و افزایش وزن یکی از آن‌هاست. کمبود خواب می‌تواند با عملکرد هورمون‌های لپتین و گرلین تداخل داشته باشد، موادی شیمیایی که مسئول کنترل اشتها هستند. بعلاوه در زمان خستگی یا عصبانیت شما میل بیشتری به کربوهیدرات‌ها دارید. در کنار همه‌ی این‌ها با کمبود خواب توانایی بدن برای مقاومت در برابر غذاهای وسوسه کننده تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

 

بهم خوردن تغذیه روزانه با داشتن استرس

در مورد غذا، استرس نقش مهمی در رژیم غذایی دارد. حتی اگر عادات غذایی خوبی داشته باشید عوامل استرس زا می‌توانند باعث شوند در طول روز در مورد تغذیه‌ی خود تصمیم‌های زیاد عاقلانه‌ای نگیرید. زمانی که فکر می‌کنید بیش از حد درگیرید و غذا نمی‌خورید خود را برای یک بحران در آینده آماده می‌کنید. کنار گذاشتن وعده‌ی غذای اصلی می‌تواند سوخت و ساز بدن را کند کرده و باعث شود کمی بعد احساس گرسنگی کنید. بعلاوه پایین بودن سطح قند خون کار کردن را برای شما سخت تر می‌کند و حتی باعث استرس ناخواسته خواهد شد. بنابراین قبل از اینکه تصمیم بگیرید زمانی برای خوردن غذا ندارید سعی کنید ذهن خود را برای خلاف آن متقاعد کنید.

 

فواید چای سیاه برای سلامت بدن

رابطه استرس و چاقی چیست و چگونه می‌توان با آن مقابله کرد

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید