بیماری های ناخن

دسته: ناخن تاریخ نگارش: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۵
5
تعداد رای‌دهندگان: 4264

در طول روز ضربات غیرمحسوس و آرامی به ناخن‌ها وارد می‌شود ولی همین ضربات کوچک راه وارد شدن قارچ‌ها را به ناخن باز می‌کنند. به‌دلیل وجود نوعی پروتئین در سطح ناخن، قارچ‌ها منبع غذایی خوبی پیدا کرده و رشد می‌کنند.

بیماری های ناخن

ناخن سالم، ناخنی با رنگ شفاف، سطحی صاف، و غیرشکننده است. رشد ناخن در دست‌ها بیشتر از ناخن‌های پاست. همچنین ناخن‌های دست غالب نیز رشد سریع‌تری دارند. ماده اصلی سازنده ناخن از پروتئین درشت‌مولکولی به نام «کراتین» است. محکم شدن ناخن ها با مواد غذایی

بعضی از بیماری‌ها ابتدا علائم و تغییرات جزیی در ناخن‌ها دارند که اگر به آنها دقت شود ممکن است منجر به تشخیص زودهنگام بیماری شوند. فواید نمک برای زیبایی

 

ناخن شکننده 

 

ناخن شکننده

 

این عارضه تقریبا در بیشتر افرادی که به‌طور مداوم با آب و مواد شوینده سروکار دارند و مشاغلی مانند قنادها، کارگرها و... دیده می‌شود. البته شکنندگی ناخن را در افراد مسن نیز می‌بینیم که به‌دلیل اشکالاتی است که در سن بالا در ساختار ناخن ایجاد می‌شود. علت اصلی، خیس و خشک شدن مکرر ناخن است. راه‌حل درمان ناخن شکننده پوشیدن دستکش، استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده و به حداقل رساندن تماس با آب و مواد شوینده است.

 

عفونت‌های قارچی ناخن

در طول روز ضربات غیرمحسوس و آرامی به ناخن‌ها وارد می‌شود ولی همین ضربات کوچک راه وارد شدن قارچ‌ها را به ناخن باز می‌کنند. به‌دلیل وجود نوعی پروتئین در سطح ناخن، قارچ‌ها منبع غذایی خوبی پیدا کرده و رشد می‌کنند. قارچ‌ها خیلی زود رنگ و ظاهر ناخن‌ها را تغییر می‌دهند. ناخن کدر خاکستری، بدرنگ و شکننده و خرد می‌شود. اگر بیماری‌های قارچی ناخن، درمان نشوند خیلی زود به ناخن‌های اطراف گسترش پیدا می‌کنند و حتی ممکن است به افراد دیگر هم منتقل شوند.

دارو باید از طریق ریشه وارد ناخن شود و بافت سطحی ناخن بافت مرده است؛ پس درمان باید به‌صورت خوراکی و طولانی‌مدت باشد. در این موارد پیشگیری آسان‌تر از درمان است. 

 

عفونت‌های قارچی و میکروبی اطراف ناخن

 در این بیماری بافت اطراف ناخن درگیر است. نام علمی این بیماری «پارونشیا»ست. پارونشیا با قرمزی و التهاب اطراف ناخن، درد و تورم همراه است. این حالت در خانم‌ها 3 برابر شایع‌تر از آقایان دیده می‌شود. البته گاهی پارونشیا با بیماری‌های پوستی مانند اگزاما و پسوریازیس همراه می‌شود. پارونشیا به دو شکل حاد و مزمن وجود دارد؛ پارونشیای حاد در اثر صدمات جزیی به ناخن مثل جویدن ناخن، کوتاه کردن خشن یا مانیکور ناخن ایجاد می‌شود. منطقه آسیب‌دیده ناخن گرم، متورم و دردناک است و گاهی هم چرک از آن خارج می‌شود. به‌دلیل وجود میکروب در بافت باید آنتی‌بیوتیک توسط پزشک تجویز شود.

درمان این افراد طولانی است چون دست کشیدن از شغل و رعایت کردن توصیه‌های پزشک مبنی بر اینکه تماس با آب و شوینده باید به حداقل برسد برای اغلب آنها دشوار است. 

 

خون‌مردگی ناخن

 علت بروز هماتوم، ضربه به ناخن است. ضربه باعث می‌شود، خونریزی خفیفی بین ناخن و بستر آن ایجاد شود. در مواقعی که خونریزی شدید است پرده سیاه‌رنگی ناخن را فرامی‌گیرد که باعث جدا شدن ناخن از بستر می‌شود. هماتوم‌های بزرگ و دردناک را پزشک باید تخلیه کند چون جذب خودبه‌خود آنها از پوست زمان زیادی لازم دارد. جدایی ناخن از بستر فضای مناسبی برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها ایجاد می‌کند.

 

ایجاد لکه‌های سفید روی ناخن

 لکه‌های سفید کوچک روی ناخن عارضه بسیار شایعی است و جای نگرانی هم ندارد. این ضایعات معمولا در اثر آسیب‌های جزیی روی ناخن ایجاد می‌شوند و از نظر پزشکی نیاز به درمان ندارند. 

 

ناخن قاشقی‌شکل

 

گرفتن ناخن

 

 این مشکل به‌طور مستقیم مربوط به ناخن نیست و مشکل از نقطه دیگری در بدن است که روی ناخن‌ها تاثیر می‌گذارد. ناخن‌های قاشقی‌شکل نازک هستند و لبه‌های برجسته‌ و حالت مقعر پیدا می‌کنند. مشکل اصلی فقر آهن است پس درمان نیز جبران فقر آهن خواهدبود. 

 

زرد شدن ناخن

 زرد شدن ناخن نیز می‌تواند نشانه وجود بیماری زمینه‌ای در بدن باشد. بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های عفونی ریه، بعضی از اختلالات هورمونی، دیابت و... می‌توانند باعث زردی ناخن شوند. بعضی از عفونت‌های قارچی، استفاده زیاد از لاک ناخن و نگه‌داشتن طولانی‌مدت سیگار نیز از عوامل مهمی هستند که باعث زردی ناخن می‌شوند. 

 

کبود شدن بستر ناخن

 این تغییر در افرادی دیده می‌شود که به‌طور مزمن دچار کمبود اکسیژن هستند. در افرادی که مبتلا به عفونت ریوی یا بیماری‌های ریوی و قلبی-عروقی هستند، سلول‌های بدن با کمبود اکسیژن مواجه می‌شوند.

 

پوست پوست شدن دور ناخن

مانیکور و پدیکور - نکات مهم برای مراقبت از ناخن‌ها

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید