تیروئید و نشانه های اختلال در آن (قسمت دوم)

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۶
5
تعداد رای‌دهندگان: 2804

غده تیروئید، وظایف مهمی دارد که اختلال در آنها می تواند مشکلات فراوانی ایجاد کند. نشانه های وجود اختلال در کار غده تیروئید را بشناسید.

تیروئید و نشانه های اختلال در آن (قسمت دوم)

شناخت اختلال در کار غذه تیروئید، می تواند به تشخیص زودهنگام بیماری ها کمک فراوانی کند. این نشانه ها، به تنهایی می توانند یک مشکل جدی باشند، مانند ریزش موها که خیلی از خانم ها و آقایان، از دلیل اصلی آن بی خبر هستند.

 

ریزش، نازک شدن و خشکی موها

کم پشت شدن مو

 

بسیاری از نشانه‌های بیماری‌های مختلف، در ابتدا در پوست و موها ایجاد می‌شود که درباره پرکاری و کم‌کری تیروئید نیز همین گونه است. ریزش مو می‌تواند در اثر کم‌کاری تیروئید و خشکی و شکنندگی آن‌ها نیز می‌تواند در اثر پرکاری این غده اتفاق بیافتد.

هنگامی که این غده وظایف خود را در بدن به درستی انجام نمی‌دهد، ممکن است گردش خون و تغذیه‌رسانی به موها با اختلال روبرو شود و موها آسیب ببینند.

 

تغییرات ظاهری در چهره و پوست صورت

استرس و حال پریشان

 

اگر به یکباره چشم‌هایتان و پوست زیر آن پف کرده شد، حتما به پزشک مراجعه کنید، این می‌تواند نشانه‌ای از کم‌کاری تیروئید باشد. همچنین نازک شدن پوست که از علایم پیری و کهولت سن است، در اثر پرکاری تیروئید نیز ایجاد می‌شود.

جوش زدن زیاد و به یکباره هم می‌تواند نشانه‌ای از عدم بالانس و تعادل سطح هورمون‌ها در بدن باشد که بهتر است سریعا پیگیری شود.

 

لرزش دست‌ها

تست لرزش دست ها

 

بیشتر مردم علت لرزش دست‌ها را بیماری پارکینسون و استرس و عصبانیت‌های شدید می‌دانند، اما لرزش دست در بسیاری از موارد، ممکن است به دلیل پرکاری تیروئید باشد. اگر در کارهای روزمره و ساده مانند نقاشی کشیدن، نوشتن و یا آشپزی کردن و غذا خوردن، لرزش واضح و ثابتی را در دستانتان احساس کردید، حتما تیروئید خود را چک کنید تا درباره آن مطمئن شوید.

بیماری پارکینسون چیست؟

 

تغییرات در ضربان قلب

ضربان قلب

 

افرادی که به کم‌کاری یا پرکاری تیروئید مبتلا هستند، ضربان قلب بسیار نامنظمی دارند. پرکاری تیروئید باعث افزایش تولید هورمون‌های سوخت و ساز می‌شود و در طی آن ضربان قلب شدت می‌یابد و حالت ضربان قلب شخصی که در یک مسابقه است را پیدا می‌کند و در اثر کم‌کاری تیروئید نیز، ضربان قلب کاهش می‌یابد و مانند حالت استراحت کردن می‌شود.

همچنین در اثر اختلال در عملکرد تیروئید، ضربان قلب دچار آریتمی (تپش قلب) نیز می‌شود و در برهه‌هایی از روز، کاهش و افزایش پیدا می‌کند و افراد مبتلا به آن، تغییرات ناشی از آن را در قفسه سینه و گردن خود متوجه می‌شوند.

 

بزرگ شدن جلوی گردن

احساس گلودرد

 

جلوی گردن و زیر گلوی خود را معاینه کنید، بزرگ شدن این غده که نشان از بیماری گواتر است و یا پرکاری غده تیروئید، به خوبی قابل مشاهده و تشخیص است و فورا باید پیگیری شود. این مسئله در ایجاد صدای خشن که قبلا سابقه نداشته است هم بی‌تاثیر نیست.

 

با مشاهده هر کدام از این علایم و یا تعدادی از آنها با هم، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و از سلامتی این غده بسیار باارازش و پرکار در بدن، اطمینان حاصل کنید. رفع اختلالات مربوط به عملکرد غده تیروئید، در بهبود وضعیت زندگی، سلامتی و زیبایی بسیار پراهمیت است.

تیروئید و نشانه های اختلال در آن (سری اول)

 

از همراهی شما با زیبامون دات کام سپاسگذاریم.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید