درمان موخوره و مراقبت از مو به روش خانگی

دسته: مراقبت از مو تاریخ نگارش: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۱
5
تعداد رای‌دهندگان: 1875

خانم‌ها به دلیل داشتن موهای بلند با عارضه موخوره یا همان دوشاخه شدن انتهای مو آشنا هستند. در ادامه روش‌های پیشگیری و درمان این آسیب را می‌خوانید.

درمان موخوره و مراقبت از مو به روش خانگی

در تعریف می‌توان گفت موخوره یا دوشاخه شدن انتهای مو، ناشی از مراقبت کردن مو به شکل نا‌صحیح و آسیب فیزیکی (تروما یا حرارت) و یا آسیب شیمیایی به مو است و در خانم‌ها شایع‌تر است. لایه محافظ مو در فیبرهای انتهایی مو از بین می‌رود، در نتیجه قسمت انتهایی مو چند شاخه و شکننده می‌شود. درمان موخوره روش‌های زیادی دارد، ابتدا باید دلایل ایجاد آن را بشناسید سپس به سراغ مراحل مراقبت از مو بروید. این درمان‌ها کاملا طبیعی بوده و علاوه بر درمان موخوره موجب تقویت مو و مراقبت از مو می‌شود. مراقبت از مو - آسیب دیدن مو با این اشتباهات

دلایل بروز موخوره و مراقبت از مو

این آسیب می‌تواند به دلیل مراقبت از مو به شکل نادرست یعنی از سشوار زدن زیاد، برس زدن مکرر با برس زبر، رنگ کردن مکرر مو و دکلره کردن، شامپوهای اسیدی یا قلیایی، فر دائمی و... ناشی شود. موهای خشک بیشتر دچار این مشکل می‌شوند.

موخوره عمدتا در موهای سر دیده می‌شود، ولی در ابروها و نواحی دیگر بدن هم ممکن است آن را مشاهده کنیم. رنگ کردن ابروها از عواملی است که می‌تواند در این ناحیه ایجاد موخوره کند.

سایش دو قسمت پوست روی یکدیگر، مثل بازو به پوست تنه یا سایش پوست با پارچه و لباس و همچنین خشک کردن خشن بدن با حوله بعد از استحمام نیز ممکن است باعث بروز این عارضه شود.

حرارت و نور آفتاب هم می‌تواند شکنندگی و دو شاخه شدن موها را ایجاد کند. در جایی مثل شمال کشور، اگر یک مرد مدت زیادی زیر آفتاب باشد، ممکن است موهای بدنش دچار چنین وضعی بشود.

در بعضی موارد سوء تغذیه هم این حالت را ایجاد می‌کند که این مورد اخیر چندان شایع نیست.

موخوره در هر سنی ممکن است در موها ایجاد شود و بنا بر آسیبی که به ساقه مو وارد می‌آید، حتی در سنین کودکی هم امکان پیدایش موخوره وجود دارد.

با وجود تمام مضراتی که برای مواد شیمیایی و وسایلی که برای صاف کردن مو از آنها استفاده می‌شود، گفته شد، باز هم افراد به سراغ این موارد می‌روند و روش مراقبت از مو را نمی‌دانند.

به همین دلیل بهتر است برای مراقبت از مو و درمان موخوره حداقل از راهکارهایی استفاده شود که کمتر به مو آسیب برسد. مثلا بهتر است بین دفعات رنگ کردن مو، فاصله های چند ماهه بگذارید یا از تغییر رنگ‌های خیلی شدید پرهیز کنیدمراقبت از مو - شامپوی مناسب برای انواع مو

از رنگ‌ها و تکنیک‌های استاندارد و صحیح استفاده کنید و برای این کار از افراد خبره که در زمینه رنگ کردن متبحر هستند، کمک بگیرید.

از اتوی مو تا جایی که ممکن است استفاده نکنید و برای شانه کردن موها از شانه‌های دندانه درشت بهره بگیرید.

برای نوک موهای درهم رفته خود از نرم کننده‌هایی استفاده کنید که مخصوص داخل حمام، بعد از استحمام یا بین دفعات حمام رفتن هستند.

سعی کنید این نرم کننده‌ها مناسب باشند و خیلی چرب و سنگین نباشند تا زمانی که لازم است و می‌خواهید، بتوانید به راحتی آن‌ها را بشویید.

سشوار را روی درجه ملایم بگذارید و آن را خیلی نزدیک به موهای سر نگیرید.

اگر به مو آسیب شدید وارد شده، تا موی سالم جایگزین آن نشده است، از وارد کردن آسیب بیشتر پرهیز کنید و از روش‌هایی که تحریک کننده هستند، بهره نگیرید.

برای درمان موخوره و مراقبت از مو از نرم کننده استفاده کنید

 

نرم کننده زدن به مو

 

سرکه یک اسید و پاک کننده نسبتا خوب برای مراقبت از مو های چرب، موهایی که شوره دارد و درمان مو خوره و حتی برای پاک کردن کف سر از پوسته هاست، ولی با وجود نرم کننده‌های مختلف و خوبی که در بازار وجود دارد، امروزه کمتر از روش‌های سنتی استفاده می‌شود، بخصوص که هیچ کدام کارآیی این نرم کننده‌های استاندارد را ندارد و روش‌های استانداردی هم نیستند، چراکه مثلا افراد نمی‌دانند سرکه را با چه غلظتی باید استفاده کنند، چون سرکه‌های مختلفی وجود دارد و هر سرکه هم غلظتش با دیگری متفاوت است، بنابراین احتمال خطا کردن و بروز عوارض در این روش‌ها بیشتر است.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که مویی که دو شاخه می‌شود، دیگر به حالت اول خود برنمی‌گردد و درمان موخوره همیشگی نیست.

در واقع کار نرم کننده‌ها این است که دو طرف این دوشاخه شدگی را به هم می‌چسبانند و سطح مو را که ناهموار و تکه تکه کنده شده، صاف و هموار می‌سازند و به شکل موقت کمک می‌کنند به این که فرد موهای براق، قابل شست‌وشو و قابل شانه شدن قبلی‌اش را پیدا کند؛ وگرنه واقعیت این است که باید صبر کرد تا موی سالم از ریشه رشد کند و جایگزین شود.

برای درمان موخوره از داروی خوراکی و قرص و کپسول استفاده نمی‌شود و اساس کار روی استفاده از نرم کننده‌هاست. چرا که به هر حال این حالت، یک تغییر فیزیکی است و با ریشه مو کاری ندارد، اما اگر ریشه مو آسیب دیده باشد، اکثرا به صورت ریزش مو ظاهر می‌شود و باید برای درمان آن اقدام کرد.

سشوار را روی درجه ملایم بگذارید و آن را خیلی نزدیک به موهای سر نگیرید.

روشهای ساده درمان موخوره و مراقبت از مو

می‌توانید یک لیوان شیرین بیان را در 3 لیوان آب جوشیده بریزید و بگذارید 10 دقیقه بجوشد و آرام آرام دم بکشد. بعد از این که محلول سرد شد، آن را صاف کنید و هر روز از این مایع به موی سرتان بمالید. پس از مدت کوتاهی درمان موخوره را مشاهده می‌کنید. همچنین می‌توانید ریشه کنجد را در آب جوش خیس کنید و بگذارید 15 دقیقه به همین حالت بماند. سپس آن را به مدت 30 دقیقه در آب جوش، بجوشانید و در نهایت مایع صاف شده را به موهایتان بمالید.

اگر موهایتان را در آب جوشانده تخم پیاز قرار دهید هم می‌توانید موخوره‌ها را درمان کنید. راه‌های دیگری هم برای درمان موخوره و مراقبت از مو وجود دارند:

1. استفاده از جوشانده گل بابونه و گل ختمی به صورت ماهی یکبار، برای درمان موخوره و مراقبت از مو مفید است.

2. برای درمان موخوره و مراقبت از مو ها در یک لگن آب، چند قطره آمونیاک بریزید و موهایتان را با آن بشویید.

3. برای مراقبت از مو به مقدار مساوی قهوه خام، نخود خام، روناس و زرده تخم مرغ را مخلوط کنید و به صورت خمیر در آورید و به موهایتان بمالید.

4. برای درمان موخوره صبح‌ها موهایتان را بشویید و با روغن زیتون چرب کنید.

5. برای مراقبت از مو گل ریواس، شاه تره و سدر را به میزان مساوی در آب خیس کنید و پس از این که 24 ساعت ماند، مایع صاف شده آن را به سر بمالید.

6. برای درمان موخوره نیم کیلو آرد نخود خام را با 200 گرم برگ مورد و نیم کیلو حنا مخلوط کنید، سپس آن را به 5 قسمت تقسیم کنید و 5 شب پشت سر هم با زرده تخم مرغ به سر بمالید.

7. روغن بادام، بنفشه و کتیرا نیز برای درمان موخوره و مراقبت از مو مفید است.

راه پیشگیری از آسیب موخوره به موها و مراقبت از مو

 

موی مشکی و طبیعی و سالم

 

غیر از درمان‌ موخوره به صورت گیاهی، برای درمان موخوره می‌توانید:

ـ نوک موها را کمی کوتاه کنید. 

ـ از برس‌ها و شانه‌هایی از جنس مواد طبیعی (چوب و...) استفاده کنید.

ـ از روغن‌های گیاهی به موهایتان بمالید.

ـ از شامپوهای طبیعی که اسیدی و قلیایی نیستند، استفاده کنید.

ـ هنگام شستشوی موها از آب خیلی گرم استفاده نکنید.

ـ کمتر از سشوار استفاده کنید.

ـ گاهی موهایتان را ببافید.

 

مراقبت از مو - چه عواملی به موها آسیب می رسانند؟

توصیه‌های بین‌المللی برای مراقبت از مو

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید