اصول مراقبت از لب و درمان خشکی لب

بزرگنمایی
دسته: لب و دندان تاریخ نگارش: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۱
5
تعداد رای‌دهندگان: 5293

بسیاری از عادت‌های غلط ما باعث از بین رفتن زیبایی لب‌ها و خشکی لب می‌شود. با دانستن این عادت‌ها آن‌ها را آگاهانه ترک کنید.

اصول مراقبت از لب و درمان خشکی لب

با شناسایی عادت‌های غلط می‌توانید تا حد زیادی از خشکی بیش از اندازه لب با مراقبت از لب جلوگیری کنید، از طرف دیگر درمان‌هایی برای مراقبت از لب وجود دارد که می‌تواند خشکی لب را کاهش دهد. در اینجا سعی کرده‌ایم تمام علت‌ها و درمان‌ها را یک‌ جا برای شما جمع کنیم تا بتوانید بر این مشکل آزار دهنده غلبه کنید. سعی کنید که به اصول مراقبت از لب ها همیشه عمل کنید. خشکی لب و درمان مناسب برای آن

به لب‌ها زبان نزنید - خشکی لب و مراقبت از لب

وقتی با زبان‌تان لب‌هایتان را مرطوب می‌کنید در همان موقع احساس خوشایندی برایتان به وجود می‌آید و احساس خنکی و رهایی از خشکی لب می‌کنید اما این کار مشکل شما را حادتر می‌کند چون بزاق روی لب‌ها به سرعت تبخیر می‌شود و در نتیجه آن، خشکی لب هایتان بیشتر از قبل می‌شوند. علاوه بر این‌ها بزاق شما دارای آنزیم‌های مهمی است که کارکرد آن‌ها تمیز کردن دهان و هضم غذاهاست و این آنزیم‌ها می‌توانند برای لب‌ها مضر باشند. پس برای مراقبت از لب ابنکار را ترک کنید.

پماد مناسب لب چگونه است؟ - خشکی لب و مراقبت از لب

اگر هنوز یک پماد مناسب لب (بالم لب) ندارید به دنبال خرید پمادی بروید که درون آن موادی چون موم، وازلین و پارافین وجود داشته باشد. این مواد به خوبی رطوبت را درون خود نگه می‌دارند و مثل بالم‌‌های سبک و نازک نیستند که رطوبت از میان آنها به سرعت تبخیر ‌شود. اگر احساس می‌کنید که لب‌هایتان خیلی ملتهب و خشک و دارای سوزش هستند، برای مراقبت از لب آلو‌ورا می‌تواند به شما کمک زیادی کند. این گیاه دارای خواص التیام‌ دهنده زیادی است که می‌تواند بسیاری از التهابات خفیف و از جمله آفتاب سوختگی و خشکی لب را درمان کند. هم به صورت موضعی می‌توانید از آن استفاده کنید و هم به صورت خوراکی. آموزش ساخت مرطوب کننده لب خانگی برای مراقبت از لب

البته توجه کنید که برای مراقبت از لب و جلوگیری از خشکی لب استفاده از کرم ضدآفتاب روی لب‌ها نیز بسیار ضروری است حتی اگر زمستان باشد. باید توجه کنید که بالم‌هایی (پماد لب) وجود دارد که ظاهری فریبنده دارند اما مواد درون آنها خشکی لب را بیشتر می‌کنند. اسید سالیسیلیک که درمان خیلی خوبی برای آکنه است، اما می‌تواند خشکی لب را افزایش دهد، درون کرم‌های ضدآکنه موادی است که جوش‌ها را خشک می‌كند در نتیجه این کرم‌ها دقیقا همین تاثیر را روی لب‌های شما می‌گذارند و آنها را خشک می‌کنند بنابراین مواظب باشید با لب‌هایتان تماس پیدا نکنند. کرم‌هایی که دارای منتول (نعناع) و کافور هستند با اینکه خواص التیام‌ دهنده‌ای دارند ولی می‌توانند باعث به وجود آمدن مشکلاتی شوند. از هر کرمی که دارای مواد عطری یا سیلیکونی است هم اجتناب کنید چون این مواد رطوبت لب‌های شما را می‌گیرند و باعث خشکی لب می‌شوند.

چرا لب‌ها حساس‌ترند؟ - خشکی لب و مراقبت از لب

پوست بدن به طور کل از 3 لایه تشکیل شده است؛ اپیدرم یا لایه بالایی پوست، درم یا لایه میانی پوست و هیپودرم یا لایه پایینی پوست. ضخامت لایه بالایی یا اپیدرم در ناحیه ی لب‌ها بسیار کم و نازک بوده و در برخی اشخاص نیز کلا این لایه وجود ندارد. به همین دلیل لب‌ها مستعد آسیب دیدن و از دست دادن حرارت سطحی هستند و احتیاج بیشتر به مراقبت از لب دارند. رنگ سرخ لب‌ها مربوط به شبکه عروقی گسترده‌ای است که در این ناحیه وجود دارد. لب‌ها فاقد رنگدانه ملانین هستند که به طور طبیعی در پوست سایر مناطق بدن وجود دارد و به همین دلیل در قبال تماس با نور خورشید و آسیب‌های ناشی از اشعه ماورای‌ بنفش موجود در آن بسیار بی‌دفاع و حساس هستند و به سادگی می‌سوزند.

چرا لب‌ها خشک می‌شوند؟ - خشکی لب و مراقبت از لب

یکی از شایع‌ترین مشکلات لب‌ها خشکی لب و ترک‌ خوردگی آن‌هاست که گاهی چنان شدید می‌شود که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می‌کند.

افرادی که به دلیل پولیپ یا انحراف تیغه میانی بینی یا سایر علل انسدادی بینی ناچار به تنفس از راه دهان هستند، زندگی یا سفر به نواحی خشک و کم رطوبت، روزه‌داری و کاهش مصرف آب به‌خصوص در فصول گرم ، مصرف داروی ایزوترتینوئین یا سایر مشتقات ویتامین آ خوراکی، استفاده از دخانیات به‌خصوص سیگار کشیدن، تماس با مواد خوراکی حساسیت‌آور و سوزاننده با پوست لب‌ها، تماس مکرر و طولانی‌ مدت با نور خورشید یا وزش باد و کسانی که به شکل وسواسی عادت به زبان زدن لب‌ها یا کندن پوسته لب‌هایشان دارند.

کدام کرم‌ها برای خشکی لب مفید است؟ - خشکی لب و مراقبت از لب

 

لب نرم و زیبا

 

مراقبت از لب و استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده لب‌ها که ترجیحا حاوی ضدآفتاب با فاکتور محافظتی  برابر یا بیش از 15 باشند می‌تواند در کنترل خشکی لب و پوسته‌پوسته شدن لب‌ها تاثیر بسزایی داشته باشد. این ترکیبات اغلب حاوی سرامیدها، مشتقات پارافین و اوسرین، کره کاکائو یا عصاره آلوورا هستند که به بازسازی پوست آسیب‌دیده کمک کرده و ظاهر خشک و ترک‌خورده لب‌ها و خشکی لب را بهبود می‌بخشند. رژلب‌های فاقد رنگ یا رنگی نیز جزو درمان‌های موثر در از بین بردن خشکی لب ها محسوب می‌شوند و استفاده از آنها به شرطی که در مصرف آنها زیاده‌روی نشود و از مکیده شدن یا خوردن این رژلب‌ها خودداری شود، مفید است. شایان ذکر است که رژلب‌های حاوی ترکیبات مرطوب‌کننده و ضدآفتاب و دارای خاصیت چرب‌کنندگی بر رژلب‌های عادی ارجحیت دارند و باعث نگهداری رطوبت لب‌ها و ممانعت از تبخیر و خشکی لب می‌شوند، برای مراقبت از لب از آنها استفاده کنید.

آیا لب‌ها به لایه‌برداری احتیاج دارند؟ - خشکی لب و مراقبت از لب

لب‌های شما نیز همچون پوست‌تان نیاز دارند به صورت روزانه از شر سلول‌های مرده خلاص شوند. برای مراقبت از لب راه‌های زیادی وجود دارد، شاید بتوان گفت یکی از ارزان‌ترین و تاثیرگذارترین راه‌ها استفاده از شکر است، البته نمک نیز همان کار را می‌کند به شرط اینكه جراحت خاصی روی لب‌هایتان نباشد. ابتدا لب‌هایتان را با وازلین یا روغن زیتون چرب کنید، سپس با انگشت حلقه خود مقداری شکر را آرام روی لب‌هایتان بمالید تا ذرات ریز شکر روی لب‌ها حرکت کنند، سلول‌های پوستی شکلی شبیه الماس دارند بنابراین اگر فقط مقداری شکر روی لب‌ها بگذارید و لب‌ها را به هم بمالید هیچ فایده‌ای ندارد. یک راه دیگر هم این است که کمی وازلین را با شکر مخلوط کنید و با مسواک روی لب‌هایتان بمالید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید - خشکی لب و مراقبت از لب

نکته‌ای که گفتن آن ضروری به نظر می‌رسد این است که گاهی خشکی لب‌ها به خودی خود می‌تواند علامتی از بیماری‌های جدی و گسترده پوستی از قبیل پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما یا علامتی از بیماری‌های داخلی مانند کم‌کاری تیروئید یا کمبود ویتامین‌ها یا کلسیم باشد و در صورتی که این حالت با استفاده از مرطوب‌کننده‌ها و ضدآفتاب‌ها برطرف نشد، بهتر است با پزشک متخصص پوست در مورد رویکرد صحیح تشخیصی و درمانی مشاوره شود. یک‌روش دیگر این است كه خیلی آرام بنشینید، دهان‌تان را باز کنید و لب‌ها را به سمت بیرون جمع کنید، بعد سعی کنید لب بالایی را به بینی‌تان برسانید، حالا تا 10 بشمارید و سپس استراحت کنید. ‌این کار را 5 بار انجام دهید.

از حجم‌دهنده‌ها استفاده نکنید - خشکی لب مراقبت از لب

 

لب ترک خورده

 

استفاده مكرر از صابون و مواد شیمیایی دیگر مثل محصولات آرایشی غیر استاندارد و رژلب‌ می‌تواند موجب حساسیت پوست لب ‌شود. البته پوسته شدن لب در بیماری‌هایی مانند حساسیت و اگزما شایع‌تر است و می‌تواند حتی به علت تماس موادی نظیر لیموترش و پرتقال به وجود آید. برای مراقبت از لب بهتر است مراقب حجم‌ دهنده‌های لب باشید چون در آنها اغلب موادی به‌كار رفته كه عمدا باعث تحریك و التهاب لب شده و آن ‌را بزرگ‌تر و پرتر نشان می‌دهد. از طرف دیگر برخی متخصصان معتقدند تماس لب با خمیردندان و استفاده از پروتزهای دندان هم می‌تواند باعث خشكی‌های شدید و خارش لب ‌شود بنابراین سعی کنید مارک‌های مختلف خمیر دندان را امتحان کنید. شاید به خمیر دندان خود حساسیت داشته باشید.

قارچ‌ها هم مقصرند - خشکی لب مراقبت از لب

اگر خشكی لب در گوشه‌های لب باشد و سبب ترك خوردن، قرمز شدن و سوزش شدید شود ناشی از عفونت‌های قارچی است و در برخی مواقع نیز ترك‌ خوردگی‌های مزمن در خط میانی لب تحتانی به وجود می‌آید كه در كودكان شایع‌تر است و با چرب كردن برطرف نمی‌شود؛ یعنی برای مراقبت از لب باید از پمادهای آنتی‌بیوتیك استفاده شود.

 

درمان خشکی لب در فصل زمستان

دلیل خشکی لب ها چیست ؟

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید