چاقی و هزاران مشکل

بزرگنمایی
دسته: تناسب اندام تاریخ نگارش: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 2424

بیماری‌های متعدد جسمی و روحی كه در اغلب افراد چاق مشاهده می‌گردد با افزایش توده چربی بدن آنها نسبت مستقیم دارد و هشدار جدی برای افرادی است كه دارای اضافه وزن می‌باشند.

چاقی و هزاران مشکل

اگر از شکل بدن خود، به‌خصوص در ناحیه شکم ناراضی هستید، باید بدانید که تنها پرداختن به ورزش‌هائی که بر روی یک ناحیه از بدن متمرکز می‌شود کافی نیست و فایده چندانی هم ندارد. بلکه این ورزش برای تأثیر واضح و آشکار باید در کنار ورزش‌هائی برای تمام بدن انجام شود زیرا بدن نمی‌تواند چربی را تنها در یک ناحیه از بین ببرد و شما نمی‌توانید تنها با ورزش دادن یک نقطه از بدن خود و رها کردن باقی بدن به نتایج دلخواه دست یابید. چاقی و اضافه وزن خطرات جدی برای سلامت بدن ایجاد می کنند. چاقی موجب بروز بعضی بیماری ها شده وشیوع برخی بیماری ها را افزایش می دهد و در کل عمر انسان را کاهش می دهد. از جمله شایع‌ترین پیامدهای چاقی عبارتند از:

 

سندرم متابولیك و چاقی

 

پرخوری و چاقی

 

اختلال در تحمل گلوكز و افزایش مقاومت به انسولین كه خود عاملی است كه باعث بالا رفتن میزان انسولین (دیابت نوع دوم)، VLDL خون و همچنین افزایش ساخت تری‌گلیسیریدها می‌شود. استرس شما را چاق می‌کند

با مهار فعالیت و اختلال در مكانیسم‌های بازجذب سدیم و همچنین اختلالاتی در متابولیسم چربی‌ها، موجبات افزایش سطح آنها در جریان خون فراهم و عوارض مختلفی را به تنهایی یا توأما به وجود می‌آورند از جمله پرفشاری خون، تنگی عروق، صدمات مفصلی. لاغرها با این خوراکی‌ها چاق شوند

چاقی و اضافه وزن باعث تصلب شرایین (اختلال در حالت كشسانی یا قابلیت ارتجاعی رگ‌ها)، كاهش میزان HDL (كلسترول خوب) و افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی و بزرگ شدن طرف چپ قلب می‌شود. هفت روش جلوگیری از چاقی در سفر

 

اختلالات دستگاه حركتی و چاقی

افراد دارای اضافه وزن و چاق (در درجات مختلف) در معرض ابتلا به عوارض استخوانی (به خصوص مفصل زانو و آرنج) و كمردرد می‌باشند.

صافی كف پا، خارپاشنه، اختلالات مفصلی به خصوص مفصل زانو استئوآرتریت Osteo arthritis و افزایش خطر شكستگی از دیگر اختلالات حركتی مرتبط با چاقی می‌باشند.

 

عوارض پوستی و چاقی

تغییرات متعدد پوستی به صورت كشش یا ترك‌خوردگی یا بروز آكانتوزیس نیگریكانس Acanthosis nigricans به همراه افزایش رنگدانه در اطراف گردن و زیربغل، پوست چرب، پرمویی در اثر چاقی دور از انتظار نمی‌باشد.

 

اختلالات تنفسی و ریوی وچاقی

 

اضافه وزن

 

از جمله وقفه تنفس در هنگام خواب (آپنه) سندرم Pickwick، افزایش حجم باقیمانده ریوی، كاهش ظرفیت ریه‌ها و حجم تهویه آن و حتی بروز آسم از عوارض چاقی و اضافه وزن محسوب می‌شوند.

 

بیماری بدخیم و چاقی

مردان و زنانی كه شاخص توده بدنی (BMI) آنها بالاتر از 40 باشد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های بدخیم در نواحی روده بزرگ، مقعد، مری،كبد، كیسه صفرا، پانكراس، غدد لنفاوی، كلیه‌ها و مغز استخوان قرار می‌گیرند و خطر بالای مرگ و میر ناشی از ابتلا به سرطان معده، روده بزرگ و پروستات مردان چاق و سرطان سینه، دهانه رحم، تخمدان و مثانه زنان چاق را تهدید می‌نماید.

 

اختلالات جنسی و چاقی

خانم‌هایی كه انباشتگی چربی‌های اضافه در ناحیه شكم دارند و به شكل سیب چاق شده‌اند، ممكن است با افزایش میزان هورمون تستوتسترون، مبتلا به هیرسوتیسم و رویش موهای زاید گردند.

كاهش شانس باروری: به عنوان مثال در خانم‌های چاق قاعدگی‌های نامنظم و سیكل‌های ماهانه بدون تخمك‌گذاری رخ داده و شانس بارداری، كاهش چشمگیری می‌یابد و در اغلب موارد بعد از چندین سال عدم موفقیت در باروری با كاهش تدریجی وزن، شانس بیشتری برای باردار شدن پیدا می‌نمایند.

چاقی با افزایش خطرات زایمانی نیز همراه است.

در مردان چاقی با كاهش سطح تولید تستوسترون و افت میل جنسی همراه است.

 

عوارض عصبی و روحی و چاقی

افزایش وزن خطر ابتلا به عوارض عصبی و روحی را افزایش می‌دهد. از دست رفتن اعتماد به نفس، درونگرایی و گریز از اجتماع، مشكل شغل‌یابی، تبعیض در محیط كار، كاهش شانس همسریابی، احساس اندوه روزافزون از تبعیض‌های گوناگون و كاهش توانایی در امر یادگیری از جمله این عوارض می‌باشد.

افراد چاق اغلب مضطرب، افسرده و بی‌انگیزه می‌باشند و به علت خودكم‌بینی از جامعه گریزانند و میل به درونگرایی پیدا كرده و غم و تنهایی و افسردگی خود را با ولع بیش‌خوری و ریزه‌خواری تسكین می‌دهند و دور باطل جدید و عوارض گسترده‌تری را برای خود فراهم می‌آورند.

 

هزینه‌های اقتصادی و چاقی

اضافه وزن و چاقی یكی از عوامل مستقیم و مهم در بسیاری از بیماری‌ها می‌باشد؛ كاهش تولید به علت غیبت و ناتوانی و نهایتا مرگ زودرس فرد چاق به طور غیرمستقیم هزینه‌های اقتصادی فراوانی به جامعه تحمیل می‌سازد.

 

اختلالات خواب و چاقی

افراد چاق در طی روز سریع‌تر به خواب می‌روند و بیشتر می‌خوابند و برعكس در شب نیز به خواب رفتن آنها بیشتر طول می‌كشد و كمتر از افراد عادی می‌خوابند.

همچنین خرخركردن در خواب، تنگی نفس در خواب در افراد چاق به خصوص در چاقی به صورت سیب به علت بسته شدن موقت راه اكسیژن و پوشانیده شدن غشاء بافت گلو با سلول‌های چربی شایع است.

 

افزایش خطر اعمال جراحی

از دیگر عوارض چاقی می‌توان به آرتریت (التهاب مفاصل)، سنگ كلیه، واریس سیاهرگ‌ها اشاره كرد.

 

چاقی صورت در یک هفته

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید