مضرات جرم گیری دندان غلط یا درست؟

بزرگنمایی
دسته: عمل های زیبایی و مراقبت ها تاریخ نگارش: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
5
تعداد رای‌دهندگان: 3123

یک باور عمومی بین مردم وجود دارد مبنی بر اینکه جرم‌گیری دندان ضررهای زیادی دارد و می‌تواند باعث نابودی دندان‌ها شود. اگر می‌خواهید بدانید که این باور تا چه حد درست است، با ما همراه باشید.

مضرات جرم گیری دندان غلط یا درست؟

بعد از خوردن هر ماده غذایی و به ویژه وعده‌های عذایی روزانه، مقداری از غذا در فواصل دندانی و روی آن باقی می‌مانند که توسط میکروارگانیسم‌های موجود در دهان مورد حمله قرار می‌گیرند. این مشکل می‌تواند به سرعت با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن حل شود، ولی اگر این اتفاق نیافتد، شاهد ایجاد پلاک‌های زرد و قهوه‌ای رنگ روی دندان‌ها خواهید بود که دیگر با مسواک از بین نمی‌روند و به لایه‌ای سخت روی دندان تبدیل می‌شوند که علاوه بر از بین بردن زیبایی و سفیدی دندان‌ها، باعث ایجاد بیماری‌های لثه هم می‌شود.

علت و علایم بیماری پریودنتال لثه و روش های درمان آن

 

جرم گیری سطح دندان

 

اگر جرم‌گیری نکنیم چه می‌شود؟

وجود پلاک‌های زرد رنگ روی دندان، علاوه بر اینکه از نظر زیبایی قابل تحمل نیست، در طولانی مدت باعث از بین رفتن لثه‌ها و نفوذ به عمق لایه بین لثه و ریشه دندان می‌شود که د ران صورت باعث از بین رفتن و پوسیدگی دندان می‌گردد. البته ممکن است که با جرم‌گیری عمیق این مشکل حل شود که در آن صورت باید گفت خود جرم‌گیری عمیق، برای دندان‌ها خظرساز است و عوارضی در پی دارد که:

1. عقب رفتن بافت لثه و قرار گرفتن ریشه دندان در معرض آلودگی‌ها.

2. خونریزی در لثه.

3. حساس شدن دندان‌ها.

بهترین روش های سفید کردن دندان‌

 

آیا جرم‌گیری ضرر دارد؟

این سوالی است که در ذهن خیلی از مردم وجود دارد و پاسخ آن معمولا نادرست داده می‌شود. جرم‌گیری نه تنها ضرر ندارد، بلکه اتفاقا لازم است. به توصیه پزشکان، بهترین راه جلوگیری از ایجاد بیماریهای لثه و پوسیدگی دندان، مسواک زدن منظم، استفاده از نخ دندان و مراجعه به دندان‌پزشک برای معاینه است که اگر جرم‌گیری لازم هست، حتما انجام شود.

جرم یا پلاک دندانی که لایه‌ای زرد رنگ و نرم در ابندای ایجاد آن است، بعد از مدتی که تمیز نشود در اثر تاثیر بزاق دهان و میکروارگانیسم‌های آن به لایه‌ای سفت تبدیل می‌شود که می‌تواند لثه را به عقب براند و در آن التهاب ایجاد کند.

همه چیز درباره سلامت دهان و دندان ها

 

جرم گیری دندان

 

حساسیت دندان‌ها بعد از جرم‌گیری؟

بسیاری از مردم علت حساس شدن دندان‌ها بعد از جرم‌گیری را خود جرم‌گیری می‌دانند و به همین دلیل فکر می‌کنند جرم‌گیری مضر است، اما این طور نیست. علت ایجاد حساسیت در دندان‌ها این که جرم یک لایه محافظتی برای ریشه دندان‌ها بوده است که با برطرف شدن آن، ریشه در معرض سردی و گرمی قرار می‌گیرد.

شاید فکر کنید که پس بهتر است جرم را از بین نبریم تا همچنان محافظ دندان باشد، خیر! علاوه بر اینکه وجود جرم، زیبایی چهره را از بین می‌برد، به تدریج تا عمق لثه، ریشه دندان و استخوان فک هم پیش می‌رود و باعث نابودی ریشه و لقی دندان می‌شود.

 

از همراهی شما با زیبامون دات کام متشکریم.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید