طول عمر بیشتر با این توصیه ها

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 1608

مطمئنا شما نیز برخی از اسرار طول عمر را می‌توانید حدس بزنید، از قبیل: غذا خوردن سالم، ورزش کردن روزانه، حفظ وزن ایده‌آل و اجتناب از کشیدن سیگار. اما عوامل دیگری هم می‌توانند بر طول عمرتان اثر داشته باشند.

طول عمر بیشتر با این توصیه ها

داشتن عمر طولانی آرزوی همیشگی انسان‌ها بوده است. با اینكه هنوز دانشمندان نتوانستند داروی جادویی برای افزایش طول عمر پیدا كنند اما انجام تحقیقات روی هزاران انسان بالای 100 سال آنها را با روش‌های شگفت‌انگیزی برای داشتن عمر طولانی آشنا كرده است. برای مثال در كشور انگلستان، روستایی وجود دارد كه عمر مردان و زنان آن به‌طور متوسط 7/88 و 91 سال است. همین موضوع نشان می‌دهد، با رعایت كردن بعضی نكات درصد زیادی از انسان‌ها می‌توانند تولد 100سالگی خود را جشن بگیرند.

به رغم اینكه دانشمندان نقش تغذیه و عادات صحیح غذایی را در سلامت بدن و پیشگیری از بیماری های مزمن به اثبات رسانیده اند ولی همچنان شاهد شیوع چاقی و بیماری های مربوط به آن نظیر تصلب شرایین، دیابت، نارسایی قلبی و... كه همگی در كاهش طول عمر نقش اساسی دارند، هستیم. عوامل موثر در داشتن عمر طولانی را در ادامه با هم بررسی می کنیم. 

 

داشتن پاهای قوی

قدرت قسمت پایینی بدن باعث حفظ تعادل مناسب، انعطاف پذیری و استقامت بدن می‌شود. این‌ها عوامل کلیدی در کاهش آسیب پذیری افراد مخصوصا با افزایش سن به شمار می‌آیند که می‌توانند از آسیب‌های ناشی از افتادن و صدمه‌های مربوط به آن نظیر شکستگی لگن در سالمندان و غیره جلوگیری کنند. متأسفانه 20 درصد افرادی که دچار شکستگی‌های سر استخوان می‌شوند، به دلیل عوارض ناشی از تروما، در طول مدت یک سال جان خود را از دست می‌دهند. چگونه عمری طولانی تر داشته باشیم

خانم‌های چاق می‌توانند تنها با افزایش 10 دقیقه‌ای فعالیت‌های روزانه‌شان نسبت به حالت همیشگی، نقش مهمی در بهبود سلامت قلب خود داشته باشند. توصیه هایی مهم برای داشتن عمر طولانی

 

داشتن مادر جوان

بر اساس تحقیقات دانشگاهی صورت گرفته، فرزندانی که از مادرانی با سن کمتر از 25 سال به دنیا می‌آیند، دو برابر افرادی که از مادران با سن بیشتر به دنیا می‌آیند، از طول عمری صد ساله برخوردار خواهند بود. به عقیده دانشمندان، دلیل این امر تخمک گذاری سالم تر، خصوصا در اولین لقاح و در نتیجه داشتن فرزندان سالم‌تر است. با این کارهای ساده 10 سال به طول عمر خود بیافزایید

 

پیاده روی

بر اساس تحقیقی که بر روی 2603 مرد و زن صورت گرفته، معلوم شده است افرادی که روزانه حداقل 30 دقیقه پیاده روی انجام می‌دهند، جزو افراد سالم بوده و این گروه، چهار برابر افرادی که پیاده روی کمتری انجام می‌دهند و یا اصلا انجام نمی‌دهند، عمر می‌کنند. اضافه کردن کمی پیاده روی به کارهای روزانه نظیر پیاده روی در مسیر محل کار و یا راه رفتن موقع خرید می‌تواند در افزایش سلامتی بدن و طول عمر بسیار موثر باشد.

 

وزن مناسب در دوران نوجوانی

تحقیقی بر روی 137 کودک از بدو تولد تا سن 28 سالگی نشان داد که داشتن اضافه وزن در نوجوانان 14 ساله، خطر ابتلا به دیابت نوع دو را در بزرگسالی افزایش می‌دهد. این در حالیست که تحقیقات نشان داده است که  افراد دارای دیابت ، 2 تا 4 برابر بیشتر از سایرین در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند.

 

تحصیلات دانشگاهی

 

افزایش عمر

 

مطالعه ی صورت گرفته در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه‌ هاروارد نشان داد افرادی که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، حتی اگر تنها یک سال را هم در دانشگاه سپری کرده باشند، به طور متوسط 18 ماه بیشتر از افراد دارای تحصیلات کمتر، عمر خواهند کرد، زیرا میزان تحصیلات بیشتر سبب کاهش تمایل به مصرف دخانیات خواهد شد.

 

استفاده کمتر از نوشابه‌ها

دانشمندان دریافته اند که نوشیدن یک یا چند نوشابه در روز خطر ابتلا به سندرم متابولیکی را دو برابر می‌کند. این سندرم مجموعه ای از افزایش فشار خون ، افزایش سطح انسولین و چربی شکم است که موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و حتی افسردگی می‌شود. مطالعات حیوانی نشان داده است که مصرف ماده رنگی کارامل سبب افزایش خطر بروز سندرم متابولیک خواهد شد. همچنین دانشمندان معتقدند که استفاده از این مواد سبب تغییر ذائقه افراد و تمایل به مصرف موادغذایی شیرین و در نتیجه افزایش وزن خواهد شد. محققان پیشنهاد می دهند افراد می‌توانند برای تامین کافئین، از چای استفاده کنند. دانشمندان اعتقاد دارند با اجتناب از مصرف نوشیدنی‌های گازدار، کنترل فشار خون و کلسترول، پیشگیری از دیابت و عدم استعمال دخانیات، می توان 6 تا 9 سال به عمر انسان اضافه کرد.

 

ازدواج کردن

طبق بررسی‌های جدید، محققان به این نتیجه رسیده اند که ازدواج می‌تواند خطر مرگ در میانسالی را به شدت کاهش دهد. همچنین افراد متاهل بسیار کمتر از افراد مجرد دچار مرگ ناگهانی می‌شوند.

 

کاهش استرس

افرادی که دچار استرس شدید هستند، بدنشان دارای سطح کمتری از هورمون کلوتو (هورمون جلوگیری کننده از پیری زودرس) می‌باشد. اگر دچار استرس شدید هستید، با روش‌هایی مانند داشتن برنامه غذایی مناسب، رازو نیاز با خداوند متعال و … به حفظ آرامش خود کمک کنید. افرادی که دارای وجدانی بیدار هستند و حس مسئولیت پذیری زیادی دارند، بیش از دیگران به سلامت خود اهمیت می‌دهند و این خود سبب افزایش طول عمرشان خواهد شد

 

حس مسئولیت

افرادی که دارای وجدانی بیدار هستند و حس مسئولیت پذیری زیادی دارند، بیش از دیگران به سلامت خود اهمیت می دهند و این خود سبب افزایش طول عمرشان خواهد شد.

 

اهمیت به زیبایی

اگر به سلامت و زیبایی خود اهمیت می‌دهید، باید بدانید که عمر طولانی تری خواهید داشت.

با توجه به مطالعه ی انجام شده بر روی دو قلوهای همسان و همشکل، قل هایی که احساس بهتری نسبت به ظاهر خود داشتند، دیرتر از خواهر یا برادر همسان خود دچار پیری شدند.

 

دوری از تنهایی

خانواده و دوستان خوب بهترین نعمت‌های ما هستند و در کنار آن‌ها بودن، تأثیر بسیار خوبی بر ما خواهد داشت. تنهایی خطری جدی برای پیری زودرس و چاقی است، زیرا سبب ترشح پیش ماده ای برای شروع روند پیری خواهد شد.

 

دویدن منظم

پیاده روی و همچنین دویدن منظم و روزانه سبب بهبود خون رسانی به نقاط مختلف بدن و تنظیم کار ریه‌ها خواهد شد. این دو فعالیت بدنی را شوخی نگیرید.

 

مراقب چاقی شکم خود باشید

اندازه‌ی دور کمر بیش از 120 سانتیمتر در مردان و 100 سانتیمتر در زنان، خطر ابتلا به پیری زودرس را تا دو برابر افزایش می‌دهد.

 

داشتن زندگی هدفمند

کسانی که زندگی برایشان معنی دارد و برای رسیدن به وضعیتی ایده آل برای خود هدف تعیین می کنند، در پایین ترین رده ی مرگ و میر قرار دارند.

 

خواب منظم

افرادی که 7 ساعت در شب می‌خوابند، در مقایسه با افرادی که بیش از 8 ساعت و یا کمتر از 5 ساعت در شب می‌خوابند، عمر طولانی تری خواهند داشت. خواب کم، بدنتان را به شدت ضعیف و ناتوان خواهد کرد و خواب بیش از حد نیز سبب افزایش سطح مس موجود در خون شده و عوارض جانبی زیادی را به بار می‌آورد.

 

ژنتیک

اگر پدربزرگ و مادر بزرگتان عمر طولانی داشتند و یا دارند، شما نیز به احتمال زیاد عمر زیادی خواهید داشت. طبق بررسی‌ها، میزان طول عمر تا حدودی ارثی است.

 

ماهی مصرف کنید

ماهی سرشار از چربی امگا 3 و ویتامین A میباشد که سبب بهبودی عملکرد قلب خواهد شد. وجود امگا 3 کافی در بدن میزان مرگ و میر زودرس را تا 27 درصد کاهش خواهد داد.

 

بچه دار شوید

به دنیا آوردن فرزند بعد از 33 سالگی و یا حتی در 40 سالگی میتواند سبب افزایش طول عمر تا چند برابر شود.

 

چشمتان را سالم نگه دارید

به گفتهی پزشکان، مراقبت از چشمها و داشتن قدرت بینایی مناسب، سبب افزایش 40 درصدی طول عمر خواهد شد، زیرا داشتن قدرت بینایی مناسب، اعتماد به نفس و خوش بینی فرد را زیاد میکند.

 

سیگار نکشید

سیگار کشیدن  10 سال عمرتان را کوتاه خواهد کرد. اگر شریک زندگی و یا والدینتان سیگاری هستند، شما نیز در معرض خطر قرار دارید.

 

فواید چای سیاه برای سلامت بدن

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید