فواید غذا خوردن در حالت نشسته روی زمین و ارتباطش با یوگا

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 2187

امروزه با وجود برخی امکانات جدید ممکن است لازم باشد، به بعضی رفتارهای درست گذشته‌مان بازگردیم، شاید آنها برای ما فواید بیشتری داشته باشند.

فواید غذا خوردن در حالت نشسته روی زمین و ارتباطش با یوگا

در گذشته، مردم هنگام غذا خوردن روی زمین می‌نشستند. اگرچه در بیش‌تر کشورهای غربی دیگر شاهد چنین صحنه‌هایی نیستیم، اما در برخی فرهنگ‌ها همچنان شاهد ادامه آن هستیم. این سنت باستانی در یوگا و آیورودا، پزشکی سنتی هندی، ریشه دارد و همچنین از فواید سلامت با پشتیبانی علمی و ورزشی یوگا برخوردار است.

اگر چندان با نشستن روی زمین سفت راحت نیستید می‌توانید با کمک فرش، بالش یا کوسن شرایط راحت‌تری را برای نشستن روی زمین فراهم کنید. در ادامه با برخی فواید سلامت نشستن روی زمین هنگام غذا خوردن و ارتباط آن با یوگا بیش‌تر آشنا می‌شویم.

ارائه فواید حالت‌های نشسته یوگا

 

حرکت یوگا

 

هنگامی که روی زمین می‌نشینید و غذای خود را می‌خورید، در حقیقت، نوعی از حالت یوگا را انجام می‌دهید. این حالت ممکن است یک حرکت یوگا به نام، سوخاسانا، سواستیکاسانا یا سیدهاسانا باشد. اگرچه این حالت‌های نشسته مانند یوگا به نظر ساده و راحت می‌رسند، اما تمرین کردن آن‌ها با هدفی مشخص فواید سلامت بسیاری را ارائه می‌کندآشنایی با تکنیک ها و ابزارهای مختلف یوگا

در سوخاسانا (حالت چهار زانو) حرکتی از یوگا ، در شرایطی که پاها ریلکس هستند روی زمین می‌نشینید، در شرایطی که ستون فقرات صاف قرار گرفته و قفسه سینه باز می‌شود. ساق پاها تقریبا به حالت موازی قرار گرفته و پایین پاها زیر زانوی مخالف قرار می‌گیرند. این حالتی پایدار برای انجام کارهای بالا تنه مانند چرخش شانه و کشش گردن است.

در حقیقت، در یوگا ، حالت سوخاسانا به خوبی تراز شده شرایط خوبی را برای یک وضعیت آرامش بخش و در عین حال هوشیار برای بدن و ذهن فراهم می‌کند. همچنین، این حالت نشستن یوگا به کاهش تنش عضلانی و باز کردن چاکرا (مرکز انرژی) کمک می‌کندآرامش ذهن با تمرینات یوگا

به طور خلاصه، هنگامی که در حالت سوخاسانا در یوگا ، نشسته و غذا می‌خورید هم وعده غذایی خود را میل می‌کنید و هم به طور همزمان یوگا نیز انجام می‌دهید.

بهبود گوارش با غذا خوردن به صورت نشسته روی زمین

نشستن روی زمین در وضعیت چهار زانو، مانند حرکت یوگا و غذا خوردن برای دستگاه گوارش انسان خوب است. حرکت رو به جلو و عقب در نتیجه خم شدن برای غذا خوردن و بازگشت به وضعیت طبیعی نشستن به عضلات شکم در ترشح شیره‌های گوارشی کمک می‌کند، که برای گوارش سریع و مناسب مورد نیاز هستند.

افزون بر این، این حالت نشسته به دلیل شباهت با حرکت یوگا ، امکان آرامش ذهن و اعمال فشار روی قسمت پایینی ستون فقرات را فراهم می‌کند که تن آرامی را تسهیل می‌کند. همچنین، تنش عضلانی بهبود می یابد و فشار خون بالا افت می‌کند.

بنابر آیورودا، پزشکی سنتی هندی، تمامی این موارد در هنگام غذا خوردن با یکدیگر همکاری می‌کنند تا از گوارش درست و مناسب غذای مصرفی اطمینان حاصل شود. گوارش بهینه غذا عامل کلیدی برای بدن سالم و غذا خوردن ما محسوب می‌شود.

افزایش طول عمر با غذا خوردن به صورت نشسته روی زمین

ایستادن منظم از یک حالت نشسته روی زمین بدون نیاز به کمک می‌تواند به شکل گیری یک زندگی طولانی‌تر کمک کند. مطالعه ای که در سال 2012 در نشریه European Journal of Preventive Cardiology منتشر شد، نشان داد که توانایی بلند شدن از یک موقعیت نشسته روی زمین بدون هیچ گونه حمایتی با افزایش طول عمر مرتبط است.

بنابر این مطالعه، بلند شدن از یک وضعیت نشسته نیازمند انعطاف پذیری و قدرت بدنی قابل توجه است که برای پرهیز از حوادث شایع، صدمات و زمین خوردن‌ها نیاز هستند.

بهبود قدرت و انعطاف پذیری با غذا خوردن به صورت نشسته روی زمین

نشستن روی زمین در حالت چهار زانو به دلیل شباهت با حرکت یوگا ، بدن را قدرتمندتر و انعطاف پذیرتر می‌سازد. این حالت نشسته کشش کفل‌ها، زانوها و قوزک‌ها را موجب می‌شود. همچنین، انعطاف پذیری در ستون فقرات، شانه ها و سینه را افزایش می‌دهد و از این رو، انعطاف پذیری کلی را بهبود بخشیده و توانایی دفع برخی بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.

قدرت و انعطاف پذیری بیش‌تر امکان صاف ایستادن بدون مشکل و بلند کردن اجسام سنگین بدون این که آسیبی به کمر وارد شود را فراهم می‌کند.

از سوی دیگر، نشستن طولانی مدت روی صندلی به شکل گیری ضعف و درد در ناحیه کمر، عضلات شکمی ضعیف و کفل‌های سفت و انعطاف ناپذیر منجر می‌شود.

پشتیبانی از وضع اندامی صحیح با غذا خوردن به صورت نشسته روی زمین

وضع اندامی خوب برای کاهش فشار روی برخی عضلات و مفاصل، به ویژه در ناحیه کمر و گردن، اهمیت دارد. نشستن در حالت چهار زانو روی زمین برای غذا خوردن این امکان را فراهم می‌کند تا به طور خودکار وضعیت خود را اصلاح کنید.

هنگامی که در حالت سوخاسانا روی زمین نشسته‌اید باید پشت خود را صاف نگه دارید، ستون فقرات خود را گسترش دهید و شانه‌ها را عقب بکشید. این حالت به پیش‌گیری از انواع مختلف درد که به واسطه وضع اندامی بد شکل می‌گیرند، کمک می‌کند.

در مقابل، نشستن طولانی مدت روی صندلی یا نیمکت و قوز کردن روی میز یا رایانه می‌تواند به وضع اندامی ضعیف و ضعف در ناحیه کمر منجر شود.

بهبود گردش خون با غذا خوردن به صورت نشسته روی زمین

نشستن روی زمین در حالت چهار زانو به منظور غذا خوردن برای سیستم گردش خون انسان نیز مفید است. هنگامی که روی زمین نشسته اید، خون راحت‌تر از طریق قلب به دیگر نقاط بدن پمپ می‌شود. همچنین، نشستن روی زمین به سلامت قلب نیز کمک می‌کند زیرا فشار اضافی روی این اندام هنگام غذا خوردن را کاهش می‌دهد.

با گردش خون خوب این اطمینان حاصل می‌شود که تمام اندام‌های بدن به میزان کافی اکسیژن و مواد مغذی برای ارائه عملکرد درست خود را دریافت می‌کنند. برای افرادی که دارای مشکلات گردش خون هستند نشستن روی زمین در حالت درست هنگام غذا خوردن توصیه شده است.

کمک به کاهش وزن با غذا خوردن به صورت نشسته روی زمین

هنگامی که غذا خوردن در حالت نشسته را دارید، این شرایط اثری آرامش بخش روی ذهن و بدن شما دارد. بدن آرام بهتر می‌تواند روی غذای مصرفی تمرکز کند که به نوبه خود از پرخوری جلوگیری می‌کند.

این به دلیل آن رخ می‌دهد که عصب واگ عملکرد بهتری ارائه می‌کند و سیگنال‌ها را در وضعیت نشسته بهینه‌تر انتقال می‌دهد. عصب واگ انتقال سیگنال‌ها از معده به مغز را هنگام غذا خوردن بر عهده دارد و به مغز می‌گوید که آیا سیر شده‌اید یا خیر.

افزون بر این، این حالت نشسته موجب می‌شود تا آهسته‌تر غذا بخورید. بر همین اساس، معده و مغز از زمان کافی برای تشخیص این که چه زمانی سیر شده اید، برخوردار هستند.

همچنین، عمل نشستن و ایستادن از روی زمین تمرین ورزشی خوبی محسوب می‌شود. تمامی این موارد در کنار یکدیگر به مدیریت وزن کمک می‌کنند.

ارتقا پیوند خانوادگی با غذا خوردن به صورت نشسته روی زمین

 

غذا خوردن روی زمین

 

نشستن روی زمین علاوه بر فواید روی سلامت بدن، سلامت ذهن و ارتباطش با یوگا ، می‌تواند روشی جدید برای برقرار ارتباط بین اعضای خانواده باشد. هنگامی که روی زمین نشسته‌اید و هم سطح با فرزندان خود هستید، برقراری ارتباط با آن‌ها و درک این که چه احساسات و عواطفی دارند راحت‌تر است.

غذا خوردن در حالت نشسته روی زمین می‌تواند به بهبود پیوندهای خانوادگی کمک کند و همچنین وضع اندامی درست به آرامش ذهن و بدن کمک می‌کند که به یک زندگی کم یا بدون استرس منجر می‌شود.

 

تمرینات یوگا - فواید یوگا برای سلامتی بدن

ورزش یوگا راهی برای تناسب اندام

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید