راهکارهای حفظ سلامت چشم در مقابل صفحه مانیتور

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 5077

اگر با کامپیوتر کار می‌کنید، احتمال اینکه با تاری دید و سردرد مواجه شوید اصلا اتفاق بعیدی نیست، می‌توانید با چند راهکار ساده از این اتفاق جلوگیری کنید.

راهکارهای حفظ سلامت چشم در مقابل صفحه مانیتور

برای مبتلا شدن به سندروم بینایی کامپیوتر به زمان زیادی نیاز نیست. فقط کافیست دو ساعت رو به روی مانیتور بنشینید تا خستگی چشمی سراغتان بیاید. بخصوص که این وضعیت و خطر سلامت چشم ، با مجموعه‌ای از وسایل این چنینی مانند موبایل، تبلت یا حتی تلویزیون که نگاه کردن به آن‌ها در زندگی امروز اجتناب ناپذیر است شدت بیش‌تری هم به خود می‌گیرد. بنابراین هر فردی می‌تواند در خطر گرفتار شدن به این سندروم باشد.

خوشبختانه طبق نظر کارشناسان راه‌های موثری وجود دارند که افراد با به کارگیری آن‌ها می‌توانند از صدمه دیدن چشم‌هایشان بر اثر خیره شدن طولانی مدت به نور صفحه مانیتور جلوگیری کنندمراقبت از چشم با روشهای ساده

 

برای سلامت چشم متن‌ها را بزرگ کنید

 

کار کردن با کامپیوتر

 

نگاه کردن به متن‌هایی با فونت ریز در صفحه مانیتور ، باعث می‌شود برای بهتر دیدن، صورت‌تان را به صفحه مانیتور نزدیک‌تر کنید که در این حرکت چشم‌های شما از حالت تعادل خارج می‌شوند. همین مسئله باعث خستگی شدید و سردرد می‌شود. بنابراین فونت‌ها را درشت کنید و کنتراست رنگی را انتخاب کنید که چشم‌هایتان حین مطالعه اذیت نشود.

به عنوان مثال اگر خواستید مطلب بلندی را از یک سایت مطالعه کنید می‌توانید آن را روی یک فایل ورد کپی کرده، فونت را درشت کنید و متن را بخوانید.

 

برای حفظ سلامت چشم پلک بزنید

زمانی که به صفحه مانیتور خیره می‌شویم فراموش می‌کنیم پلک بزنیم. همین مسئله باعث می‌شود چشم‌های ما خشک شود. بنابراین سعی کنید پلک زدن حین کار با مانیتور را فراموش نکنید و مرتب آن را تکرار کنید. استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی یکی دیگر از راه‌هایی هستند که از خشک شدن چشم‌های شما جلوگیری می‌کنند.

ضمن اینکه وقتی ساعات طولانی به صفحه مانیتور خیره می‌شوید حتما مقدار بیش‌تری آب بخورید تا از خشکی چشم جلوگیری کرده باشید. برای حفظ سلامت چشم ، کسانی که از خشکی چشم رنج می‌برند استفاده از مکمل‌های امگا3 هم طبق نظر پزشک می‌تواند راهکار مناسبی باشد.

 

برای سلامت چشم روشنایی صفحه مانیتور را تنظیم کنید

نوری که از صفحه مانیتور ساطع شده و به چشم‌های شما منتقل می‌شود می‌تواند سبب خستگی چشمی و سردرد شود و حتی سلامت چشم را به خطر بیاندازد. بنابراین روشنایی صفحه مانیتور را طوری تنظیم کنید تا از بازتاب آن بر روی صفحه مانیتور جلوگیری شود. همچنین می‌توانید از عینک‌هایی با شیشه‌های آنتی ریفلکس هم استفاده کنید تا نور چشمان شما را آزار ندهد. توصیه های طلایی برای مراقبت از زیبایی چشم ها

 

برای حفظ سلامت چشم قانون 20، 20، 20 را رعایت کنید

 

صحبت کردن با تلفن جلوی کامپیوتر در محل کار

 

بعد از 20 دقیقه کار کردن،‌20 ثانیه به نقطه‌ای نگاه کنید که 20 فوت از چشمان شما فاصله داشته باشند (هر فوت حدود 30 سانتی‌متر است)، تا سلامت چشم حفظ شود. چشمان شما ماهیچه‌هایی دارند که کمک می‌کنند آن‌ها حرکت کرده و به اجسام و نقاط مختلفی نگاه و روی آن‌ها تمرکز کنند. اما اگر ما برای مدت طولانی در یک فاصله با چشم‌های خود به مانیتور خیره شویم،‌ حرکت و تغییر مسیر چشم‌ها و تنظیم شدن آن‌ها برای ماهیچه‌ها کار سختی می‌شود.

 

جلوگیری از کاهش بینایی با زعفران

درمان تیرگی زیر چشم با روشهای خانگی

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید