غذاهایی که باعث کاهش عملکرد مغز میشوند

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
5
تعداد رای‌دهندگان: 2181

اگر می‌خواهید عملکرد مغزتان رو به افزایش باشد و هر روز بیشتر شود، باید از مصرف گروهی از مواد غذایی پرهیز کرده و آن‌ها را به رژیم غذایی‌تان راه ندهید.

غذاهایی که باعث کاهش عملکرد مغز میشوند

برخی از عادات روزمره هستند که ممکن است خیلی از ما آنها را در طول روز انجام دهیم. بر اساس تحقیقات این عادت‌ها می‌توانند موجب کاهش عمکرد مغز شوند.

 برنامه غذایی - غلبه بر عادت غذا خوردن قبل از خواب

جویدن آدامس و کاهش عملکرد مغز

 

آدامس خوردن

 

گروهی از محققان بر این باورند که آدامس جویدن در بعضی شرایط، موجب کاهش عملکرد مغز می‌شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهند آدامس جویدن هنگام انجام فعالیت‌هایی که به تمرکز و دقت نیاز دارند، حفظ داده‌ها را در کوتاه مدت مخدوش می‌کند. آدامس جویدن ثبت داده‌ها و اطلاعات مختلف در مغز را با مشکلاتی روبرو می‌کند.

با این وجود، پژوهش‌های دیگری نشان می‌دهند آدامس جویدن به افزایش تمرکز کمک می‌کند. در این زمینه پژوهش‌های متناقضی دیده می‌شود. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که در این زمینه دچار سردرگمی شوید. به هرحال، اگر به جویدن آدامس عادت دارید بهتر است نیم نگاهی به این هشدارها هم داشته باشید یا عادت های مضر دیگر برای سلامت مغز را ترک کنید. به اندازه کافی آب بنوشید، خواب کافی داشته باشید و مغزتان را فعال نگه دارید تا مشکلات کاهش حافظه به سراغ‌تان نیاید.

چیپس، سیب زمینی سرخ کرده و پیتزا و کاهش عملکرد مغز

پژوهش‌هایی که روی چهار هزار کودک انجام شده نشان می‌دهند، کودکان سه ساله‌ای که در رژیم غذایی شان مقدار زیادی غذاهای کم ارزش و فست فودهایی مانند چیپس، پیتزا و سیب زمینی سرخ کرده وجود داشت، در سال‌های بعد ضریب هوشی کم‌تری داشتند و شاهد کاهش عملکرد مغز بودند. بنابراین مهم است که پدر و مادرها از همان سال‌های اولیه زندگی، به رژیم غذایی فرزندان‌شان توجه داشته باشند. علاوه بر این، داشتن تغذیه خوب در دوران کودکی، هوش زبان شناختی کودکان را تقویت می‌کند.

پژوهشگران تاکید می‌کنند، مصرف غذاهایی مفید برای رشد و پرورش مغز در دوران کودکی ضروری است. با این وجود، شاید سخت باشد که کودک‌تان را راضی کنید تا از مصرف فست فودهای چرب و خوشمزه دست بکشد و به سراغ غذاهای سالم‌تر برود. برای رسیدن به این هدف باید پشتکار داشته باشید. زود مایوس نشوید. یادتان باشد که باید کودکان را بارها و بارها به خوردن غذاهای سالم تشویق کرده و آنقدر این کار را تکرار کنید تا به این رژیم غذایی عادت کنند. حتی می‌توانید با کمک ساندویچ و اسنک‌های خوش قیافه این مواد غذایی سالم را به رژیم غذایی فرزند دلبندتان راه دهید.

مصرف کره و کاهش عملکرد مغز

اگر رژیم غذایی شما سرشار از چربی‌های اشباع شده باشد، شاهد کاهش عملکرد مغز خواهید شد. نتیجه پژوهش‌های محققان دانشگاه هاروارد این موضوع را تایید می‌کند. در این تحقیق پژوهشگران، شش هزار خانم را به مدت چهار سال بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند خانم‌هایی که در رژیم غذایی شان چربی‌های تک غیراشباع شده وجود داشت؛ مانند چربی موجود در روغن زیتون و آووکادو، امتیازهای بیش‌تری را در آزمون‌های مختلف به دست می‌آورند. البته نیازی به حذف کامل این مواد غذایی نیست و مقدار کمی از این چربی‌ها در رژیم غذایی مشکلی ایجاد نمی‌کند.

پس بهتر است نمونه‌های کم چرب‌تری از فرآورده‌های حیوانی مانند پنیر، ماست و شیر را انتخاب کنید و از مصرف گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس هم پرهیز کنید. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند بهتر است پروتئین مورد نیاز بدن‌تان را از منابع گیاهی تامین کنید و بیش‌تر به سراغ مصرف سویا و حبوبات بروید.

مصرف کم کربوهیدرات و کاهش عملکرد مغز

خیلی‌ها دوست دارند لاغر شوند و برای لاغر شدن حاضرند هر کاری انجام دهند، اما معمولا اولین فکری که به ذهن‌شان می‌رسد حذف تمام هیدرات‌ها از رژیم غذایی‌شان است، غافل از اینکه اگرچه ممکن است این کار در کوتاه مدت باعث لاغری‌شان شود اما در دراز مدت، عوارض زیادی برای سلامت‌شان و همینطور کاهش عملکرد مغز خواهد داشت. حذف یا کاهش قابل توجه هیدرات‌های کربن، با کاهش فعالیت مغز در ارتباط است و شما را به سمت کاهش عملکرد مغز و کند ذهن شدن پیش می‌برد.

پژوهشی که اواخر سال گذشته روی 19 خانم 22 تا 55 ساله انجام شده نشان می‌دهد، افرادی که برای لاغر شدن رژیم‌های سفت و سختی را دنبال می‌کردند و در رژیم غذایی‌شان هیدرات کربن نمی‌خوردند، بخشی از مهارت‌های مغزشان ضعیف شده بود و در آزمون‌های حافظه، عملکرد ضعیف‌تری داشتند یعنی کاهش عملکرد مغز داشتند و در مقابل، افرادی که به اندازه کافی هیدرات کربن می‌خورند ذهن فعال‌تری داشتند و حافظه‌شان از سرعت قابل قبولی برخوردار بود. همانطور که ذکر شد، بیش‌تر افراد دل خوشی از مواد غذایی حاوی هیدرات کربن بالا ندارند و آن را عامل اضافه وزن‌شان می‌دانند، در حالی که متخصصان تغذیه به شما توصیه می‌کنند که با هیدرات‌های کربن دشمن نباشید و آن‌ها را عامل اصلی چاقی‌تان نپندارید و برای جلوگیری از کاهش عملکرد مغز ، تغذیه خود را تغییر دهید.

چاقی در اثر افزایش کالری بدن، بوجود می‌آید و هیدرات‌های کربن اگر به میزان کافی مصرف شوند، سبب چاقی شما نمی‌شوند. ضمن اینکه این گروه مواد غذایی، سوخت مغز بوده و مصرف‌شان برای افزایش عملکرد مغز ضروری است.

فقط برای یادآوری می‌گوییم، خوراکی‌هایی مانند ماکارونی، برنج قهوه‌ای و نان‌های سبوسدار بهترین منابع هیدرات‌های کربن هستند که نباید فراموش شوند.

مصرف شکر و کاهش عملکرد مغز

درست است که مزه خوب و دلچسبی دارد اما شکر برای مغزتان چندان هم شیرین و خوشایند نیست و سلامت شما را تهدید می‌کند. شاید شنیده باشید که شکر برای دندان‌ها مضر است، کبد را دچار مشکل می‌کند و وزن را بالا می‌برد اما گذشته از همه این‌ها، شکر می‌تواند باعث کاهش عملکرد مغز شود.

دانشمندان در این زمینه پژوهش‌های مختلفی انجام داده و تاثیر شکر را روی موش‌های آزمایشگاهی امتحان کرده‌اند. نتایج بررسی‌های آن‌ها نشان می‌دهد، موش‌هایی که در رژیم غذایی‌شان فروکتوز زیادی وجود داشت، وقتی در صفحه‌های پرپیچ و خم یا ماز قرار می‌گرفتند حرکت‌شان آهسته شده و قدرت حافظه شان کاهش می‌یافت و در آنها شاهد کاهش عملکرد مغز بودند، اما موش‌هایی که در رژیم غذایی‌شان به جای فروکتوز، امگا 3 وجود داشت، مغزی فعالت‌تر و حرکت‌های فرزتری داشتند.

براساس این نتایج و دیگر بررسی‌ها، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که آن دسته از رژیم‌های غذایی که فقط شامل قند فروکتوز هستند، فعالیت‌های مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهند چون توانایی انسولین را برای کمک به سلول‌های مغز مختل می‌کنند و باعث کاهش عملکرد مغز می‌شوند. از سوی دیگر، اسیدهای چرب امگا 3 می‌توانند مغز را در مقابل اثرهای منفی شکر مصون نگه دارند.

قند فروکتوز در گروهی از میوه‌ها پیدا می‌شوند، اما مصرف این مقدار فروکتوز مشکل زا نیست. مشکل زمانی ایجاد می‌شود که شربت‌های شیرینی که در شیرینی‌جات پیدا می‌شود و همینطور نوشیدنی‌های شیرین به مقدار زیاد مصرف شوند که باعث کاهش عملکرد مغز می‌شوند. با وجود اینکه این تحقیقات هنوز در مراحل مقدماتی قرار دارد اما متخصصان توصیه می‌کنند، برای حفظ سلامت‌تان مصرف شکر را محدود کرده و به جای آن اسید چرب امگا 3 بیش‌تری را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید. گردو، ماهی سالمون و سویا از جمله منابع غنی از اسید چرب امگا 3 هستند که مصرف آن‌ها برای بهبود عملکرد مغز ضروری است.

مصرف نمک و کاهش عملکرد مغز

نمک هم، به اندازه شکر برای مغز شما مضر است، به ویژه هنگامی که نمک داخل فست فودها و گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس، چیپس و همبرگر باشد. نمک جدای از اینکه سبب افزایش فشار خون شما می‌شود، فعالیت شناختی مغز را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و موجب کاهش عملکرد مغز می‌شود.

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که داشتن رژیم غذایی سرشار از نمک، فعالیت‌های شناختی مغز را به شدت تحت تاثیر قرار داده و سرعت انتقال داده‌ها را در میان افراد میانسال به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. اگر نمک به طور مستقیم و قبل از خوردن غذا به آن اضافه شود، بسیار مضرتر از زمانی است که همراه با غذا پخته می‌شود.

مصرف سوسیس و کالباس و کاهش عملکرد مغز

 

سوسیس سرخ شده

 

این خبر برای دوستداران فست فودهای خوشمزه بسیار مایوس کننده است اما محققان این بار، باز هم سوسیس و کالباس را نشانه گرفته‌اند و این گروه از غذاها را هم به مواد غذایی که موجب کاهش عملکرد مغز می‌شوند، اضافه کرده‌اند. در مواد غذایی فرآوری شده ترکیبات نگه دارنده مضری وجود دارد که موجب کاهش عملکرد مغز می‌شوند. طعم دهنده و رنگ‌های مصنوعی هم چنین مشکلی ایجاد می‌کنندخواص آب چغندر برای مغز

از سوی دیگر، براساس یافته‌های منابع علمی مختلف، سوسیس و کالباس‌ها، چربی زیادی دارند، این چربی‌ها بخش هیپوتالاموس مغز را که مسئول کنترل و تنظیم گرسنگی است، تحت تاثیر قرار داده و چرخه طبیعی بدن را مختل می‌کند و بدین ترتیب با تاثیر بر کاهش عملکرد مغز ، زمینه چاقی را نیز فراهم می‌کنند.

 

تاثیر شکلات بر روی مغز

روغن‌های ضروری و مفید برای مغز

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید