سفارش کالا و خدمات زیبایی

هورمون های شادی آور را بشناسید

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۱
5
تعداد رای‌دهندگان: 2732

با توجه به استرس‌های گوناگون روزمره، بدن انسان معمولا در حالت سپماتیک قرار دارد و ما باید به تحریک هورمون‌هایی بپردازیم که بدن را به حالات پاراسمپاتیک هدایت کنند تا به آرامش برسیم...

هورمون های شادی آور را بشناسید

هورمون‌های احساسات خوب کدامند؟

هورمون‌هایی که در بدن ما آزاد می‌شوند، ممکن است به ما احساس خوب دهند یا احساس بد. تحریک هورمون‌هایی که تزریق کننده احساسات خوب به شما هستند، روش مناسبی برای مقابله با درد و داشتن حس خوب است. شاد زیستن حق طبیعی هر آدمی است. بدن انسان معمولا در دو حالت قرار دارد: جنگ یا پرواز (سمپاتیک) و استراحت و هضم (پاراسمپاتیک).

هورمون‌های شادی بخش

هورمون‌ها مواد بیوشیمیایی هستند که متابولیسم بدن را تنظیم می‌کنند. همه چیز به آن‌ها بستگی دارد: سلامتی، خلق و خو و ظاهر. ما به آن‌ها فکر نمی‌کنیم، مگر اینکه دچار بیماری جسمی یا روحی شویم. هورمون‌ها احساسات و عوامل مرتبط با شیوه زندگی انسان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند و توجه به آن‌ها می‌تواند به برخورداری از یک شیوه زندگی سالم در انسان‌ها کمک شایان توجهی کند. آن‌ها را فراموش نکنید.

هورمون‌های شادی آور به آدم‌ها کمک می‌کند تا از زندگی لذت ببرند. برای داشتن یک زندگی خوب باید همیشه آن‌ها را در وجودمان داشته باشیم. در ادامه به معرفی چند هورمون شادی آور معروف و تاثیرگذار می‌پردازیم که به بدن و روح انسان کمک می‌کند تا با شرایط سخت کنار آمده و دوباره شاد شود.

سروتونین، شادی بخش

این هورمون از هیپوتالاموس ترشح می‌شود و به هورمون شادی معروف است. سروتونین مسئول انتقال اطلاعات در مغز است، کیفیت خواب ما دستش است و اثر آرام بخش دارد.

سروتونین خلق و خو را تنظیم می‌کند، از افسردگی پیش‌گیری می‌کند، فشار خون را تنظیم می‌کند، نقش مهمی در تنظیم چرخه قاعدگی در زنان دارد و باعث می‌شود احساس شادی کنید. کمبود این هورمون باعث بی‌خوابی، اختلالات خلق و خو، احساس غم، افسردگی، رفتار پرخاشگرانه و اختلالات خوردن می‌شود. برای افزایش سطح سروتونین روزی 30 تا 45 دقیقه ورزش کنید، غذاهای غنی از کربوهیدارت بخورید، به طور منظم در معرض نور خورشید قرار بگیرد، به اندازه کافی بخوابید، مواد غذایی حاوی ویتامین ب را فراموش نکنید. ویتامین ب در غلات و حبوبات، انواع مغزها و جوانه‌ها وجود دارد.

دوپامین، هورمون هوشیاری

هورمونی است که انسان را از لحاظ ذهنی هوشیار نگه می‌دارد. دوپامین از سلول‌های مغز و نخاع ترشح می‌شود. وقتی صحنه‌ای در یک فیلم شما را خوشحال می‌کند یا از دیدن منظره‌ای لذت می‌برید، هورمون دوپامین در بدن شما آزاد می‌شود. کمبود این هورمون موجب عدم تمرکز، عدم توجه، بدخوابی، تنبلی و بدخلقی می‌شود.

افرادی که در طول روز به میزان زیاد قهوه یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌خورند از سطح دوپامین کم‌تری برخوردار هستند. برای افزایش سطح دوپامین، قبل از رفتن به رخت‌خواب، اتاق خواب را بررسی کنید تا چیزی موجب اختلال در خواب‌تان نشود. می‌توانید قبل از خواب از دمنونش بادرنجبویه برای آرامش استفاده کنید.

دوپامین را می‌توان با خوردن غذاهای سرشار از پروتیین افزایش داد. خوردن میوه‌هایی مثل موز را فراموش نکنید. به طور منظم در معرض نور خورشید قرار بگیرید. غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان را نیز در وعده‌های غذایی خود جای دهید.

ملاتونین، ساعت بدن

هورمون ضدپیری است و به عنوان ساعت بدن شناخته می‌شود. ملاتونین از غده پینه آل ترشح می‌شود. این هورمون خواب شبانه را تنظیم می‌کند. اگر سیگاری هستید و شب‌ها نمی‌خوابید، احتمالا از کمبود این هورمون رنج می‌برید. به هم خوردن دوره روز و شب، ترشح ملاتونین را شدیدا تحت تاثیر قرار می‌دهد. بهتر است شب‌ها زیاد سراغ لپ تاپ و تبلت نروید و در رخت‌خواب از گوشی های هوشمند استفاده نکنید.

بمباران اطلاعات در ساعاتی که به خواب نیاز دارید، مغز را به طور مصنوعی تحریک و اذیت می‌کند. علاوه بر این بر بینایی نیز تاثیر می‌گذارد. برای افزایش سطح ملاتونین، دو ساعت قبل از خواب با ابزار تکنولوژی خداحافظی کنید. سعی کنید زندگی منظمی داشته باشید؛ برای مثال هر شب در ساعت مشخصی شام بخورد و به رخت‌خواب بروید. در اتاقی که تهویه مناسبی دارد بخوابید. سعی کنید از سبزیجات و غذاهای سرشار از پروتیین استفاده کنید و این دو را همراه هم مصرف کنید. جسم و جان‌تان را در معرض هوای تازه قرار دهید.

اندروفین، ضددرد

هورمونی که مانع درد است، از اضطراب جلوگیری می کند و به عنوان آرامبخش عمل می‌کند. اندروفین از غدد مخاطی و هیپوتالاموس ترشح می‌شود. این هورمون کمک می‌کند احساس مثبتی به زندگی داشته باشید. اندروفین یکی از مسکن‌های طبیعی بدن است.

برای افزایش سطح اندروفین، حتما ورزش کنید. نیاز نیست به ورزش‌های سنگین روی بیاورید. 30 دقیقه پیاده روی در روز به افزایش این هورمون در بدن شما کمک شایان توجهی می‌کند.

عرق کردن نیز به آزادشدن این هورمون کمک می‌کند. حمام بخار و سونا موجب عرق کردن و شل شدن عضلات می‌شود و استرس را از شما دور می‌کند. مصرف غذاهای تند را نیز  فراموش نکنید. فلفل یکی از مواد غذایی عالی محسوب می‌شود. غذاهای تند در تماس با گیرنده‌های روی زبان، سیگنال‌هایی مشابه با سیگنال‌های درد به مغز می‌فرستند که باعث آزاد شدن اندروفین در بدن می‌شود. اگر به طب سوزنی دسترسی دارید، می‌توانید آن را امتحان کنید.

اکسی توسین، هورمون عشق

هورمونی که با عنوان هورمون عشق شناخته می‌شود. اکسی توسین در هیپوتالاموس ساخته شده و بعد به غده هیپوفیز منتقل می‌شود. این هورمون آدم‌ها را کنار هم نگه می‌دارد، اعضای خانواده را به هم نزدیک می‌کند، عشق را بین زوجین و والدین و فرزندان افزایش می‌دهد.

در دوران بارداری و شیردهی، هورمون اکسی توسین در بدن زنان ترشح شده و باعث ارتباط عمیق‌تر آن‌ها با نوزادشان می‌شود. اکسی توسین استرس را کاهش می‌دهد و تعاملات اجتماعی را افزایش می‌دهد. این هورمون حامی قلب در مقابل انواع استرس‌هاست.

برای افزایش سطح اکسی توسین، وقت بیش‌تری را با دوستان، اعضای خانواده و افرادی که دوست دارید بگذرانید. به همنوعان خود کمک کنید. ماساژ را فراموش نکنید. سعی کنید به آدم‌ها عشق بورزید و عاشق بمانید.

استروژن، ضداسترس

این هورمون جنسی زنانه از غدد جنسی ترشح می‌شود. استروژن مانع استرس محسوب می‌شود و خلق و خوی فرد را ثابت نگه می‌دارد. سیگار کشیدن و ورزش شدید میزان این هورمون را کاهش می‌دهد. برای افزایش سطح استروژن، می‌توانید از مواد غذایی مختلف استفاده کنید.

میوه، سبزیجات و غلاتی چون، سیب، خرما، آلو و گیلاس، هویج، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، خیار و بادنجان، جو دوسر، گندم و برنج، بذر کتان، تخمه آفتابگردان و رازیانه به افزایش سطح این هورمون در بدن کمک می‌کند.

 

مواد غذایی که باعث جوش صورت می‌شوند

راه های فعال کردن هورمون کاهش وزن

فواید مدیتیشن یا مراقبه

توصیه‌هایی برای کاهش افسردگی و کمبود انرژی در روزهای پایانی سال

 

 

منبع: ماهنامه مطب

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام بساز و بچین
بخند
۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۱
این هورمونها رو از کجا بیاریم که شاد بشیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ
نظر خود را ثبت کنید