سفارش کالا و خدمات زیبایی

درمان برجستگی و بزرگ بودن گوش از نوزادی

بزرگنمایی
دسته: عمل های زیبایی و مراقبت ها تاریخ نگارش: ۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 3290

هر یک از اجزای صورت در زیبایی آن تاثیرگذارند. گوش‌ها هم یکی از این اجزا بوده و نقش مهمی در این زیبایی دارد. گوش‌هایی که از حد معمول بزرگ‌ترند یا لاله گوش‌هایی که برجسته‌اند، تصویر ناخوشایندی از شما ایجاد می‌کنند. افرادی که گوش‌های برجسته دارند معمولا سعی می‌کنند آن‌ها را زیر موهای خود مخفی کنند...

درمان برجستگی و بزرگ بودن گوش از نوزادی

گوش طبیعی و بی نیاز از تیغ جراحان چه مشخصاتی باید داشته باشد

دختری در آن سوی شهر… سال‌هاست که گوش‌هایش را زیر موهای بلندش پنهان کرده، از همان روزهای کودکی گوش‌های بزرگ و برجسته‌اش موجب تضعیف اعتماد به نفسش بوده است.

تنها بلند کردن موها و پنهان کردن گوش‌ها زیر آن‌ها توانسته قدری او را کمک کند؛ اما تا کی؟ دیر یا زود باید تیزی چاقوی جراحی را بر گوش‌هایش احساس کند. اما آیا جراحی می‌تواند برای همیشه او را از نازیبایی نجات دهد؟ این روزها در میان شلوغی بازار زیبایی و مسابقه‌ای که برخی دختران برای زیبا و زیباتر شدن گذاشته‌اند، فرم گوش‌ها دلیل محکمی است که برخی را روانه اتاق‌های جراحی می‌کند.

اما همیشه این جراحی‌ها با هدف رفع بزرگی و برجستگی گوش‌ها نیست و عده‌ای دوست دارند گوش‌های نوک تیزی داشته باشند که به «گوش الاغی» معروف شده است. هرچند برخی از صاحبان گوش های نوک تیز از ظاهر خود راضی هستند اما گروهی هم پشیمان می‌شوند و به دنبال راهی برای داشتن گوش معمولی، دوباره راهی مطب می‌شوند.

گوش

مشخصات گوش طبیعی

به این بخش داستان که می‌رسیم این سؤال مطرح می‌شود که واقعاً یک گوش طبیعی و بی‌نیاز از تیغ جراحان چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

عضو آکادمی جراحی پلاستیک اروپا در پاسخ به این سؤال می‌گوید: فرم، شکل و اندازه گوش در افراد مختلف، یکسان نیست. اما یک گوش طبیعی و نرمال باید با جمجمه زاویه‌ای 25 تا 30 درجه داشته و فاصله لبه‌های آن تا جمجمه حدود 15 تا 20 میلی‌متر باشد.

چنانچه غضروف لاله گوش در برخی قسمت ها بیش‌تر رشد کند یا بعضی از چین‌های لاله گوش بدرستی تشکیل نشوند این زاویه یا فاصله لبه گوش از جمجمه بیش‌تر می‌شود. در این حالت می‌توان گفت فرد گوش برجسته‌ای دارد.

عضو آکادمی جراحی پلاستیک اروپا می‌افزاید: در بیش‌تر مواقع، ژنتیک نخستین متهم ایجاد گوش‌های برجسته و بزرگ است. به همین دلیل می‌توان در سه هفته نخست زندگی یک نوزاد از نرمی لاله گوش او استفاده کرد و با استفاده از قالب‌های مخصوص از ایجاد گوش برجسته در کودکان پیش‌گیری کرد.

البته استفاده از این قالب‌ها کار هر کسی نیست و نباید خودسرانه از آن استفاده شود زیرا یک قالب نامناسب، نوزاد را دچار مشکل گوش مچاله شده خواهد کرد.

این جراح با تأکید بر شیوع این عارضه در سنین 2 تا 3 سالگی خاطرنشان می‌کند: هرچند این گوش برجسته بیش‌تر در میان کودکان 2 تا 3 ساله دیده می‌شود اما جای خوشحالی است که بدانیم در بسیاری از کودکان این عارضه با رشد کودک برطرف می شود و نیازی به درمان نیست.

اما اگر پس از پایان 6 سالگی و پایان رشد لاله گوش این مشکل مرتفع نشد نباید به رفع خود به خودی آن امیدوار بود. قدرت شنوایی در صاحبان گوش برجسته، بی نقص است و تنها دلیل تمایل به جراحی و اصلاح این وضعیت، کاهش اعتماد به نفس و مشکلات روحی ناشی از آن است.

از این رو عمل جراحی که در بیش‌تر مواقع به صورت سرپایی هم انجام می‌شود می‌تواند مانع منزوی شدن کودک شود. عضو آکادمی جراحی پلاستیک اروپا با توضیح روش جراحی می‌گوید: در این عمل با ایجاد برش در پشت گوش قسمتی از غضروف را به گونه‌ای برمی‌دارند که گوش به حالت طبیعی بازگردد.

این عمل سرپایی است و معمولاً با بی حسی موضعی قابل انجام است اما در برخی کودکان که می‌ترسند می‌توان از بیهوشی هم استفاده کرد. وی در ادامه به مواردی که پس از عمل جراحی باید رعایت شود اشاره کرده، اظهار می‌کند: آنتی بیوتیک‌ها و مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک باید به موقع مصرف شود.

پس از برداشتن پانسمان که معمولاً سه روز روی محل عمل قرار می‌گیرد باید هر روز محل زخم را در حمام با آب ولرم و صابون شست‌وشو داد تا از عفونت آن جلوگیری کرده و به بهبودی زخم کمک شود. همچنین توصیه می‌شود هنگام خواب از هدبند استفاده شود.

این جراح سرو گردن درباره طرفداران تغییر حالت گوش‌های طبیعی می‌گوید: متأسفانه برخی از جوانان با وجود داشتن گوش‌هایی طبیعی باز تمایل به تغییر شکل گوش‌هایشان دارند.

گوش شیطانی یا گوش الاغی مدلی است که اخیراً مورد توجه برخی جوانان قرار گرفته است.

در این عمل با برش قسمت بالایی گوش و بخیه کردن آن فرم گوش از حالت گرد به شکل مثلثی تبدیل می‌شود. متأسفانه این عمل یکی از چندین عمل زیبایی است که هیچ نیازی به آن نیست و معمولاً با اصرار فرد انجام می‌شود.

هرچند تغییر شکل گوش طبیعی به حالت مثلثی در سطح شنوایی تغییری ایجاد نمی‌کند اما بسیاری از جوانان پس از مدتی از تن دادن به این عمل پشیمان می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌کنم قبل از انجام چنین جراحی‌هایی حتماً با روانشناس مشورت شود.

 

درمان خانگی عفونت گوش

چطور گرفتگی گوش‌ها را در منزل برطرف کنیم؟

گوش درد کودکان دلایل نشانه ها و درمان آن

 

 

منبع: سلامتی

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید