سفارش کالا و خدمات زیبایی

چرا زومبا به شدت مفید است؟

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 1088

کاملا به صورت اتفاقی در سال ۱۹۹۰ زومبا در کلمبیا متولد شد. یک مربی تناسب اندام که یادش رفته بود موزیک تمرینی را به کلاس بیاورد، چند آلبوم لاتین از ماشینش برداشت، اصول تمرین سنتی را کنار گذاشت و به گونه‌ای حرکات را اجرا کرد که گویا در یک کلوپ است. کلاسش مدت طولانی طول کشید و با ضربات سالسا و رامبا تمرین و عرق کردند و عاشق آن بودند...

چرا زومبا به شدت مفید است؟

از آن پس زومبا بیشتر از یک برنامه تمرینی، برای شادی است. در حقیقت، بر اساس بعضی از تحقیقات این ورزش می‌تواند برای کسانی که از ورزش متنفر هستند عالی باشد.

زومبا هم چون سایر تمریناتی است که با مربی همراه است، اما حرکات ساده ای دارد که بر روی لگن انجام می‌شود و وابسته به شمردن استپ‌هاست. این حرکات باعث عرق کردن ملایم می‌شود. او و همکارانش گروهی از زنان را بررسی کردند که به طور منظم زومبا انجام می‌دادند و دریافتند که یک کلاس ۴۰ دقیقه ای حدود ۳۷۰ کالری می‌سوزاند. اگر به همین مدت بدوید یا دوچرخه‌سواری کنید، همین میزان کالری می‌سوزانید.

افراد در کلاس به شدت کار می‌کنند. بر اساس پژوهش‌ها، این افراد با ۸۰% از ضربان قلب و ۶۰% از حداکثر اکسیژن مصرفی تمرین می‌کنند. این نوع تمرین کاملا خوب است، دقیقا هم چون ورزش‌های نسبتا شدید هم چون ایروبیک یا کیک بوکسینگ کاردیو.

اما مهم‌ترین بخش تاثیرگذار زومبا برای افرادی است که از ورزش دوری می‌کنند. در یکی از پژوهش‌هایی که در مجله آمریکای رفتار سلامت چاپ شد، مشاهده شد زمانی که افراد مبتلا به دیابت نوع دو و چاقی به مدت سه بار در هفته در طول ۱۶ هفته زومبا انجام می‌دادند، به طور متوسط ۲٫۵ پوند وزن کم کردند و درصد چاقی حدود ۱% کاهش یافت. و حتی مهم‌تر، این زنان آن‌قدر از این کلاس لذت بردند که آن را تبدیل به یک عادت کردند _ برای برنامه تمرینی هوازی بسیار غیر متعارف است. بعد از این‌که این پژوهش پایان یافت، بسیاری از شرکت کنندگان هم‌چنان به این روند ادامه می‌دادند. “به نظر می‌رسد بیشتر آن‌ها شاد بودند، دوست پیدا می‌کردند و زومبا را یک کار سخت نمی‌دانستند”.

این برنامه تمرینی مزایای سلامت فیزیکی و ذهنی زیادی دارد. در یک پژوهش دیگر، مشخص شد که چرخش لگن و حرکات چرخشی شکم در افزایش قدرت میان تنه و تعادل بهتر در زنان مسن تاثیرگذار است. تنها بعد از ۸ هفته کیفیت زندگی زنان ۹% و اعتماد بنفس‌شان ۱۶% افزایش یافت. در یک پژوهش دیگر مشخص شد افرادی که ورزش زومبا را انجام می‌دهند احساس استقلال بیشتری دارند و به نظر می‌رسد زندگی‌شان هدفمندتر است.

دلیل انرژی بخش بودن و حس آزادکننده زومبا چندان سخت نیست. در زمان زومبا به هیچ چیز فکر نمی‌کنید و خوش می‌گذرانید. دقیقا هم چون بعضی از کلاس‌هایی که برای افزایش روابط اجتماعی طراحی شده است، ورزش و حرکت با افراد دیگر باعث می‌شود زومبا کاران کمتر احساس خجالت بکنند و از بدن خودشان شرم نداشته باشند.

مخصوصا این تمرینات برای میان سالانی که نمی‌توانند بدوند و یا تمرین‌های شدید داشته باشند خوب است. زومبا به کهنسالان کمک می‌کند که تعادل، هماهنگی را حفظ کنند و خطر افتادن، کاهش می‌یابد.

با این وجود، زومبا هیچ وقت قابل مقایسه با کراس فیت، یا تمرینات متناوب با شدت بالا نیست. اما هر کسی نمی‌تواند برای کراس فیت ثبت‌نام کند. در کلاس یوگا همه می‌توانند باشند و از آن لذت ببرند.

 

دستورالعمل‌هایی برای کاهش وزن درست

با ورزش زومبا لاغر شوید

با دلایل ناخواسته چاقی آشنا شوید

 

 

منبع: فیتامین

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید