سفارش کالا و خدمات زیبایی

آشنایی با تکنیک ها و ابزارهای مختلف یوگا

بزرگنمایی
دسته: تناسب اندام تاریخ نگارش: ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۴
5
تعداد رای‌دهندگان: 2452

نام ورزش یوگا که از واژه سانسکریت یوج Yuj به معنی اتحاد گرفته شده و ۵۰۰۰ سال پیش در هند به وجود آمده است. یوگا، ورزشی معنوی است که موجب ارتباط بین ذهن، بدن و روح می‌شود...

آشنایی با تکنیک ها و ابزارهای مختلف یوگا

درحال حاضر تکنیک‌های مختلفی برای این ورزش وجود دارد، اما به طورکلی یوگا بر روی تکنیک‌های تنفس (پرایاناما: پرانا مایه حیات و فعالیت موجودات و آیاما: توسعه و گسترش) و حالت‌های بدنی (آسانا) انعطاف پذیری و مدیتیشن (دیانا: تفکر عمیق) تمرکز می‌کند.

تکنیک‌های یوگا

اگر شما نیز به تازگی این ورزش را شروع کرده‌اید و مطمئن نیستید که با کدام ویدئو یا کلاس یوگا این ورزش را ادامه دهید؛ در اینجا شما را با تکنیک‌های پرطرفدار یوگا آشنا خواهیم کرد:

آشتانگا یوگا

این سبک که به آن یوگای قدرتی نیز گفته می‌شود، سرعتی و نفس‌گیر است. این شیوه بر روی حرکت‌های ثابت، از یک حالت به حالت دیگر تمرکز دارد. در هر صورت، آشتانگا به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید سرعت دلخواه‌تان را برای انجام حرکت‌های این سبک انتخاب کنید.

بیکرام یوگا

بیکرام یوگا یا یوگای داغ شامل انجام ۲۶ آسانا (حرکت‌های بدنی) در محیطی مرطوب و بسیار گرم می‌باشد. بیکرام یوگا یکی از روش‌های متنوع و موثر در انجام تمرین‌های بدنی یوگا است. تحمل گرمای زیاد در هنگام تمرین سبب بازشدن عضلات، سم‌زدایی و پاکسازی بدن شده و باعث انعطاف‌پذیری و کشش بیشتر بدن و انجام بهتر آساناها خواهد شد.

هاتا یوگا

هاتا یوگا یا یوگای حرکتی شامل حرکتهای پایه یوگا است و به آرامی و با فاصله زمانی طولانی تری نسبت به بقیه سبک‌ها انجام می‌شود. ها به معنی خورشید و تا به معنی ماه است. در هاتا یوگا سبک‌های مختلف تنفسی، حرکت‌های بدنی و مدیتیشن انجام می‌شود؛ انجام این تکنیک در سلامت و آرامش روحی و جسمی فرد نقش به‌سزایی دارد.

آینگار یوگا

یکی از سبک‌های محبوب یوگا در کشور آمریکا است. در این سبک حالتها و حرکتها برای مدت زمان طولانی‌تری ادامه پیدا می‌کنند؛ هدف آینگار یوگا، آشنا شدن تازه کارهای ورزش یوگا با پیچیدگی‌های خاص و ویژه این ورزش و تمرکز بر روی اسکلت و شکل بدنی مناسب است.

وینیاسا یوگا

دارای حرکت‌های کششی بسیاری است. این تمرین بیشتر بر روی حرکت‌های سلام بر خورشید و ارتباط بین تنفس و حرکت‌های بدن تمرکز می‌کند.

ابزارهای یوگا

حتی اگر به صورت منظم تمرین‌های یوگا را انجام ندهید باز هم این ابزارهای یوگا می‌تواند برای شما بسیار کاربردی باشد. اکنون به معرفی این ابزارها خواهیم پرداخت:

تشک یوگا

تشک یوگا به عنوان مهم‌ترین ابزار انجام حرکت‌های یوگا به شما می‌رود؛ زیرا سطحی غیرلغزنده و نرم را برای انجام این تمرین‌ها در اختیارتان قرار خواهد داد. کاربردی‌ترین و بهترین حالت آن نیز استفاده از تشک بر روی سطح صاف است.

از مزیت‌های تشک یوگا، داشتن قابلیت حمل آسان و سبک بودن آن است. این تشک‌ها دارای ضخامت و جنس‌های مختلف و متنوعی از جمله قابل بازیافت، زیست تخریب پذیر و تشکهایی از جنس فیبرهای طبیعی در بازار موجود هستند. می‌توانید پس از انجام تمرین‌های تان تشک را لوله کرده و راحت جابه‌جا کنید.

آجر یوگا

اگر قدرت بدنی و انعطاف‌پذیری کافی ندارید؛ این آجرها باعث می‌شود تا هنگام انجام تمرین، فرم بدنی صحیح را حفظ کنید.

آجر یوگا مستطیلی شکل و دارای سه ارتفاع است، که شما می‌توانید باتوجه به نوع و سبک تمرین‌هایی که انجام می‌دهید ارتفاع این آجرها را انتخاب کنید.

اگر در هنگام انجام یک حرکت نمی‌توانید خم شوید و دست‌تان را به زمین برسانید، از این آجرها استفاده کنید و دست‌هایتان را روی آن بگذارید.

وِج ابزاری مثلثی شکل و نرم است. این وسیله برای کمک بیشتر در انجام حرکت‌های سخت و کاهش کشیدگی بیش از حد بدن درحالت نشسته (در زیر لگن)، ایستاده و انجام حرکت اسکوات (در زیر پاشنه پا) استفاده می‌شود.

وقتی می‌خواهید وزن خود را روی دست‌هایتان بیاندازید، آن را زیر مچ یا کف دست‌ها قرار دهید.

کمربند یوگا

این ابزار برای افراد تازه کار و کسانی که انعطاف‌پذیری کمتری دارند، عالی است. شما می‌توانید برای انجام طولانی یک حرکت از این بندها استفاده کنید.

این کمربندها به طور کلی برای تمرین‌های انعطاف پذیری عمومی نیز بسیار کابردی هستند. از کمربند یوگا می‌توان برای کشش‌های نشسته و حالت‌هایی که یکی از پاها جلوتر از پای دیگر است، استفاده کرد.

در ادامه چندین حرکت یوگا و فواید آن‌ها را برای بهبود انعطاف پذیری، قدرت و هماهنگی عضلانی شما معرفی خواهیم کرد:

Airplane Pose

قوی تر کردن کمر و کشش همسترینگ

Camel Sterch

کشش عضلات شکم و سینه

Cat Strech

کشش گردن و کمر

Child’s pose

کشش لگن، ران ها و زانو

Dolphin Pose

تقویت بازوها، کشش همسترینگ و ماهیچه ساق پا

Gluter & Outer thigh stretch

کشش لگن و ستون فقرات

Groin Butterfly Strech

کشش عضلات داخلی ران پا، کشاله ران و زانو

Hamstring Strech

تقویت ران ها، زانوها و کشش همسترینگ، ماهیچه ساق پا و لگن

 Plank Pose

تقویت عضلات شکم، بازوها، مچ دستها و ستون فقرات

Reverse Plank Pose

تقویت بازوها، مچ دستها، شانه ها، کمر، عضلات شکمی و همسترینگ

Seated Forward Bend

کشش ستون فقرات، شانه ها، همسترینگ

Side Plank pose

تقویت بازوها، عضلات شکمی، پاها، همسترینگ و بهبود تعادل و هماهنگی بدنی

T-stand

تقویت شانه ها، همسترینگ و ماهیچه سرینی بزرگ و کشش همسترینگ

Triangle pose

کشش رانها، زانوها، مچ پاها، لگن، همسترینگ، شانه ها، سینه، ستون فقرات و ماهیچه ساق پا

Upward dog

تقویت ستون فقرات، شانه ها، مچ دستها و کشش سینه، شانه ها و عضلات شکمی

پیشنهاد

ورزش یوگا را حتما به برنامه تناسب اندام‌تان اضافه کنید؛ اما این ورزش در کنار ورزش‌های هوازی (حداقل ۲۰ دقیقه، سه روز درهفته)، تمرینهای قدرتی (برای تمامی عضلات، ۲ بار در هفته) و تمرین‌های انعطاف پذیری (بهتر است هربار که می‌خواهید ورزش کنید تمرین‌های انعطاف پذیری را حداقل سه بار در هفته نیز انجام دهید) بیشتر شما را به تناسب اندام نزدیک خواهد کرد.

ورزش یوگا از انعطاف پذیری خوبی برخوردار است و می توانید متناسب با زمان خالی که در روز دارید، آن را در برنامه ورزشی خود بگنجانید.

هر حرکتی را که دوست دارید تمرین کنید؛ یا اینکه ۹۰ دقیقه به کلاس یوگا بروید. با تمرینهای مستمر تأثیر این ورزش را خیلی زود حس خواهید کرد.

ناماسته! در شبه قاره هند به معنی خوش‌آمدگویی و سلام کردن است؛ که یعنی «من به آن ذره خدایی (روح الهی) که در تو است تکریم می‌کنم».

 

ورزش یوگا راهی برای تناسب اندام

آرامش ذهن با تمرینات یوگا

با شنا کردن در آب لاغر شوید

رازهای زیبایی چارلیز ترون

 

 

منبع: فیتامین

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام بساز و بچین
ویونا
۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۳
جالب بود تاحالا نشنیده بودم
پاسخ
نظر خود را ثبت کنید