در حال گرفتن اطلاعات...

ارتباط چاقی و انواع سرطان

بزرگنمایی
دسته: تناسب اندام تاریخ نگارش: ۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 2578

اضافه وزن و مرض چاقی مشکلی است که همه‌ی دنیا درگیر آن است.چاقی، خطر ابتلا به ۱۰ نوع سرطان را افزایش می‌دهد.

ارتباط چاقی و انواع سرطان

اضافه وزن و مرض چاقی مشکلی است که همه‌ی دنیا درگیر آن است. در آمریکا بیشتر از ۶۹% از افراد بالای ۲۰ سال دارای اضافه وزن هستند. چنین آماری در مورد انگلستان نیز صدق می‌کند، در آنجا ۶۲% از افراد بالای ۱۶ سال دارای اضافه وزن و چاقی هستند. گفته می‌شود که چاقی، خطر ابتلا به انواع بیماریها مانند دیابت، بیماریهای قلبی، فشارخون و سکته را افزایش می‌دهد. گروهی از محققان به سرپرستی دکتر کرشینان باسکاران از دانشگاه انگلستان بر این عقیده‌اند که چاقی به صورت مستقیم با چندین نوع سرطان مرتبط است تحقیقی که آنها اخیرا انجام داده‌اند در نوع خود یکی از بزرگترین مطالعات انجام شده برای پی بردن به ارتباط بین چاقی و سرطان است.

 

چه ارتباطی بین چاقی و سرطان وجود دارد ؟

 

سرطان

 

امروزه مساله چاقی و اضافه وزن به یک معضل اپیدمیک و همگانی در تمام کشورهای جهان تبدیل شده است و متاسفانه روز به روز بر آمار افراد چاق در جهان افزوده می شود .طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت مشخص شد که ۶۴۰ میلیون فرد بزگسال و ۱۱۰ میلیون کودک و نوجوان چاق در دنیا زندگی می کنند .درست است که عوامل ژنتیکی می تواند بر چاقی افراد تاثیر گذار باشد ، اما امروزه عامل اصلی در افزایش روند روز افزون آمار چاقی در جهان ، دریافت غذاهای پر کالری و افزایش کم تحرکی در افراد است .

محققان به این نتیجه رسیدند که ۵kg/m۲ اضافه وزن با خطر ابتلا به این نوع سرطانها در ارتباط است:

 

چاقی و سرطان

سرطان رحم (۶۲% افزایش ابتلا)

سرطان مثانه (۳۱% افزایش ابتلا)

سرطان کلیه (۲۵% افزایش ابتلا)

سرطان دهانه ی رحم (۱۰% افزایش ابتلا)

سرطان تیروئید (۹% افزایش ابتلا)

سرطان خون (۹% افزایش ابتلا)

نتایج تحقیقات نشان داد که چاقی مفرط، خطر ابتلا به سرطان کبد را ۱۹%، سرطان روده را ۱۰%، سرطان تخمدان را ۹% و سرطان سینه را ۵% افزایش می‌دهد. تیم تحقیقاتی همچنین به این نکته اشاره می کند که احتمال ابتلا به انواع سرطان‌ها بسته به میزان چاقی افراد، جنسیت و یائسگی در افراد مختلف متفاوت است. محققان همچنین به مدارکی در خصوص ارتباط بین چاقی مفرط و کاهش احتمال ابتلا به سرطان پروستات و سرطان سینه قبل از یائسگی دست یافتند. کاهش وزن چه تاثیراتی روی بدن می‌گذارد

دکتر باسکاران می‌گوید: تاثیر چاقی بر روی سرطانهای مختلف بسیار متفاوت است . بعنوان مثال، خطر ابتلا به سرطان رحم در چاقی مفرط افزایش می‌یابد. درمورد دیگر سرطانها، خطر ابتلا کمتر بوده و یا اصلا چاقی تاثیری بر روی سرطان نداشت. جلوگیری از چاقی با میوه

در مورد سرطان سینه که در زنان جوان قبل از یائسگی رخ می‌دهد، خطر ابتلا به سرطان در میان افراد چاق کمتر بود. این تفاوتها به ما می‌گویند که تاثیر چاقی بر روی خطر ابتلا به انواع سرطانها در پروسه‌های مختلفی بسته به نوع سرطانها متفاوت است. 6 نوع چاقی موضعی و راه های خلاصی از آن

 

چرا چاقی احتمال ابتلا به سرطان را در افراد افزایش می دهد؟

 

چاقی

 

• چاقی باعث بروز اختلالات اندوکرین و متابولیکی در بدن می شود در سرطان نیز مکانیسم های سلولی و مولکولی بدن در بدن تغییر می کند. بنابراین، چاقی می تواند اثرات منفی سرطان بر بدن را تشدید کند.

• چاقی باعث افزایش سطح هورمونهای استروئید جنسی مثل استروژن ، اندوژن و پروژسترون می شود. این هورمونها با تحریک پیام رسانی درون سلولی به افزایش تقسیم سلولی کمک کرده و بنابراین در افراد مبتلا به سرطان سرعت تکثیر سلول های سرطانی و تومور در بدن بیشتر می شود.

• در افراد چاق مقاومت به انسولین و هیپرانسولینمی بیشتر دیده می شود. افزایش انسولین و فاکتور رشد شبه انسولین ۱-IGF در بروز سرطان موثر هستند.

• افزایش بافت چربی باعث ایجاد التهاب در بدن می شود. التهاب مزمن می تواند ریسک ابتلا به سرطان را در افراد افزایش دهد.

• چاقی باعث افزایش استرس اکسیداتیو و تولید رادیکال های آزاد در بردن می شود و این رادیکال های آزاد با افزایش تخریب DNA سلولی می تواند زمینه ساز بروز انواع سرطان در افراد چاق شود.

ممنون از اینکه زیبامون رو همراهی می کنین.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید