در حال گرفتن اطلاعات...

طب سوزنی - شناخت و کاربردهای آن

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۱۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 1724

امروزه طب سوزنی واژه‌ای ناشناخته‌ نیست. این طب یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمانی دنیا است که گره‌ درمان بسیاری از دردهای آزاردهنده‌ را باز می‌کند.

طب سوزنی - شناخت و کاربردهای آن

طب سوزنی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمانی است که 2000 سال قدمت دارد. تنها 40 سال است که در ایران از طب سوزنی استفاده می‌شود و در درمان‌ بیماری‌های مختلفی مانند درد شانه و کمر درد و یا حتی درد دندان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طب سوزنی و چگونگی درمان با آن

 

درمان با طب سوزنی

 

در بدن ما کانال‌های انرژی وجود دارد و انرژی ( Chee ) در این کانال‌ها جریان دارند. پزشکان چینی بر این باورند که اگر شخصی بیمار می‌شود به دلیل انسداد این کانال‌ها در قسمتی از بدن آن بیمار است یا این‌که انرژی به صورت نا متعادل در حال جریان است. آن‌ها زمان زیادی را بر روی نقاطی که باید سوزن در آن قرار بگیرد تحقیق کرده‌اند.

با ورود سوزن به بدن اندورفین در مغز آزاد می‌شود که باعث تسکین درد بیمار می‌شود. جوانی پوست با طب سوزنی

در بعضی مواقع برای تحت تاثیر قرار دادن انرژی در بدن سوزن کمی حرکت داده می‌شود یا بخش بیشتری از آن به داخل بدن فرو می‌رود. در مواقع حادتر با تشخیص متخصص جریان الکتریکی خفیفی به متعادل کردن انرژی کمک می‌کند. فواید طب سوزنی برای زیبایی

با ورود سوزن‌ها چه حسی در ما ایجاد می‌شود؟

در طب سوزنی، سوزن‌ها به طور همزمان به مدت نسبتا طولانی وارد بدن می‌شوند. سوزن مورد استفاده در این طب ضخامتی به اندازه 0.31 0.16 میلی‌متر دارد. در حالی که سوزن‌های تزریقاتی ضخامتی به اندازه 2 0.6 میلی‌متر دارند. پس ضخامت ضخیم‌ترین سوزن طب سوزنی از نازک‌ترین سوزن تزریقاتی کمتر است. دلیل آن وجود شیارهایی برای خروج دارو در سوزن تزریقاتی است در حالی که در طب سوزنی دارویی به بدن وارد نمی‌شود.

از نظر مراجع کنندگان احساس ورود سوزن به بدن مانند ضربه زدن سوزن خیاطی با فشار کم است. البته ممکن است سوزش، خارش، بی‌حسی و درهای کمی در بدن ایجاد شود که علت آن از زبان متخصصان جاری شدن انرژی در کانال‌های بدن است. اگر عمق ورود سوزن بیشتر شود و یا با جریان الکتریکی همراه شود این شدت دردها بیشتر خواهند شد.

مراحل درمان در طب سوزنی

قبل از هر چیزی باید پرسشنامه‌ای از وضعیت سلامت‌تان پر کنید. سپس متخصص نقاطی که جریان انرژی در آن مسدود شده است یا نا متعادل است را مشخص می‌کند که هر کدام از آن‌ها به عضوی از بدن مربوط است. سپس این سوزن‌های بسیار نازک با عمق‌های متفاوت وارد این نقاط می‌شوند. علت تفاوت این عمق‌ها متفاوت بودن عدم تعادل انرژی در نقاط است که برای به تعادل رساندن انرژی هر نقطه، عمق‌های مختلفی نیاز است.

مدت زمان جلسات برای افراد بسته به مهارت متخصص از 15 دقیقه یا 1 ساعت متغیر است. گاهی اوقات به تعداد جلسات بیشتری برای درمان احتیاج است و به یک جلسه ختم نمی‌شود. کاهش خارش کهیر

کاربردهای طب سوزنی

 

کاربرد طب سوزنی

 

طب سوزنی از تسکین درد تا درمان بیماری‌ها کاربرد دارد. می‌توان آن را با سایر روش‌های درمانی نیز ترکیب کرد. درمان کمردرد به روش طب سوزنی از سایر روش‌های دیگر دو برابر بیشتر به کاهش درد کمک می‌کند. اخیرا نتایجی به دست آمده که طب سوزنی در درمان تهوع مربوط به دوران بارداری و شیمی درمانی امیدوار کننده است. روش‌های زیبایی در طب چینی و کوچک کردن بینی‌های استخوانی

از دیگر کاربردهای طب سوزنی:

دردهای مزمن در سر، میگرن، دندان درد، کمر درد؛

گرفتگی‌های دوران قاعدگی؛

تونل کارپال سندرمی به معنای فشار بر عصب مچ دست که باعث بی حسی سر انگشتان می‌شود؛

آسم، تنگی قفسه سینه، خس خس سینه و سرفه؛

درد ناشی از ترک مواد مخدر؛

درد گسترده در سطح بدن یا فیبرومیالژیا به ویژه درد عضلات و بافت‌های نرم موجود در بدن؛

درهای مزمن ماهیچه‌ای یا میوفاسیال؛

درد زایمان؛

ایمنی طب سوزنی

طب سوزنی باید توسط متخصصان مجرب انجام شود. به غیر از چند کشور متخصصان دارای مجوز مطب هستند و دولت آن‌ها را تضمین می‌کند. پس پیش از شروع درمان حتما مجوز متخصص مورد نظر را بررسی نمایید. در موارد بسیار کمی مشکلاتی پس از درمان رخ داده است. اگر متخصص از سوزن‌های غیر استریل استفاده کند، بیمار دچار بیماری‌های عفونی می‌شود. پس قبل از شروع درمان بسته جدیدی از سوزن را درخواست کنید. متخصص باید بعد از استفاده از سوزن‌ها بسته جدیدی را استفاده کند.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید