در حال گرفتن اطلاعات...

تغییر رنگ دندان و زرد شدن آن به چه علت است ؟

بزرگنمایی
دسته: لب و دندان تاریخ نگارش: ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۸
5
تعداد رای‌دهندگان: 3957

دندان به دو علت زرد می‌شود و تغییر رنگ می‌دهد. یکی عوامل داخلی که دلایل مختلفی دارند. و دیگری عوامل خارجی که به علت رسوب مواد شیمیایی است.

تغییر رنگ دندان و زرد شدن آن به چه علت است ؟

یکی از مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ دندان پوسیدگی است. پوسیدگی، فرآیندی است که در طی آن بر اثر متابولیسم میکروب‌ها روی برخی مواد قندی، اسید‌هایی تولید می‌شود که املاح معدنی و سپس بافت آلی نسج دندان را تخریب می‌کند و نسج طبیعی و سخت دندان به بافتی نرم و ضعیف تبدیل می‌شود به‌طوری که ممکن است با یک فشار اندک و جویدن معمول، دندان شکسته و در آن حفره ایجاد شود. خمیر دندان سفید کننده مفید یا مضر 

 

دلایل تغییر رنگ دندان

 

علت تغییر رنگ دندان

 

عوامل زیادی در تغییر رنگ دندان تاثیر دارند. عوامل داخلی بسیاری هستند که باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند. ولی عوامل خارجی هم در تغییر رنگ دندان دخیل هستند به عنوان مثال رسوب مواد شیمیایی گوناگون روی دندان باعث زردی دندان می‌شود. ممکن است در دوران کودکی به علت استفاده زیاد از فلوراید دندان ها تغییر رنگ پیدا کنند.خطرات سفید کردن دندان ها با پودرهای سفید کننده

دلیل خارجی تغییر رنگ دندان

مهمترین دلیل خارجی تغییر رنگ دندان سیگار کشیدن است. چون سیگار به علت یکسری موادی که دارد علاوه بر پوسیدگی دندان باعث زرد شدن دندان می‌شود. در این مرحله مواد زیادی برای سفید شدن دندان وجود دارد اما احتمال اینکه رنگ دندان دوباره به حالت قبل برگردد بسیار بالاست.

خیلی ها به دلایل مختلف از جمله بیماری های گوناگون و مشکلات پزشکی مجبورند از دهانشویه استفاده کنند. استفاده زیاد از دهان شویه باعث زرد شدن دندان می‌شود. خیلی اوقات هم همین کار باعث سیاهی دندان می‌شوند. اگر این مشکل برایتان پیش آمد حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. و در صورت تقاضا تحت نظر پزشک می‌توانید از موادی به نام پروفیلاکسی و بروساژ برای تمیز کردن دندان استفاده کنید.

مادرانی که در دوران کودکی به کودکانشان قطره آهن می‌دهند باید خیلی مراقب باشند تا دندان کودکشان سیاه نشود. برای این کار باید قطره آهن را مستقیم در دهان کودک بریزند و مراقب باشند که روی دندان هایش نریزد. بعد از قطره آهن هم به کودک آب دهند تا قطره با دندان کودک تماس پیدا نکند.

دلیل داخلی تغییر رنگ دندان

خیلی از کودکان ممکن است در دوران جنینی یا کودکی دچار اتفاقاتی شوند که باعث تغییر رنگ دندان هایشان شود.

در خیلی از مناطق کشورمان به آب آشامیدنی مقداری فلوراید اضافه می‌کنند. که همین کار باعث آسیب دیدن دندانهای شما می‌شود مخصوصا در کودکان سنین پایین باعث زرد شدن دندانهایشان می‌شود.

خیلی از افراد که به دلیل  یکسری مشکلات پوستی مجبور به مصرف یکسری دارو می‌شوند که ممکن است این داروها اثرات منفی روی رنگ دندان بگذارند و باعث زردی و یا ایجاد لک قهوه‌ای روی دندان شوند.

 

درمان تغییر رنگ دندان

عوامل داخلی زیادی در تغییر رنگ دندان دخیل هستند و متاسفانه این عوامل داخلی درمان طولانی تری دارند.پیشنهاد ما به شما به عنوان مناسب ترین گزینه برای سفید کردن دندان هایتان بیلیچینگ است که حتما باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود تا بهترین تاثیر را بگذارد. به افراد پیشنهاد می‌شود که هیچگاه خودشان این کار را انجام ندهند چون باعث خطرات جبران ناپذیری می‌شود.

 

مراقبت‌های بعد از بیلیچینگ

 

بلیچینگ

 

کسانی که بیلیچینگ انجام می‌دهند نیاز به یکسری مراقبت های ویژع نسبت به بقیه افراد دارند. آنها باید به خوبی بهداشت دندان‌هایشان را رعایت کنند و هر چند وقت یکبار بیلیچینگ را تکرار کنند.کسانی که بیلیچینگ انجام می‌دهند باید به یکسری از موارد دقت کنند مثلا در 2 روز اول از خوراکی‌هایی که باعث ایجاد رنگ روی دندان می‌شوند از جمله نوشابه پفک قهوه به طور جدی پرهیز کنند. و از همه مهمتر اینکه بعد از این کار سیگار ترک شود چون تاثیرات بدی می‌گذارد و تمام زحماتی که بابت بیلیچینگ کشیدیم از بین می‌رود.

 

بروساژ و بلیچینگ بی ضرر هستند

بروساژ یک نوع درمان برای از بین بردن لک های خارجی سطح دندان است که هیچ ضرری هم ندارد. اما بیلیچینگ درمانی است که بسنه به نوع دندان و لک و رنگی که روی آن است ممکن است چندین بار تکرار شود و این روش هم هیچ ضرری برای دندان ندارد.

خیلی اوقات برای بسیاری از بیمارانی که به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند ماده سفید کننده توصیه می‌شود و بعد از مدتی بیمار شاهد تغییراتی در در دندان‌ هایش نیست. ممکن است طول دوره درمان برای این بیماران طولانی‌تر باشد و چندین ماه طول بکشد تا تغییرات اساسی را در دندان هایشان مشاهده کنند.

 

نکات مربوط به لمینیت

 

لمینت دندان

 

هنگامی که درمان های سفید کننده روی دندان بیمار جواب ندهد در این مرحله به پیشنهاد پزشک و خواسته خود بیمار اقدام به لمینیت می‌کنند. این روش یک درمان عمری محسوب می‌شود. در این روش پزشک یکسری پوسته سرامیکی را به نام لمینیت به دندان می‌چسباند.البته در این کار باید پزشک دندان سالم بیمار را کمی تراش دهد که همین کار باعث آسیب رسیدن به دندان می‌شود.

یک پزشک متخصص می‌گوید عوامل زنتیکی هم در روی زرد شدن دندان تاثیر گذار است. بیشتر تغییر رنگ دندان که روی مینای دندان رخ می‌دهد به علت عوامل محیطی است.در دهان هر شخصی یکسری میکروبهایی وجود دارد که باعث زرد شدن رنگ دندان می‌شود اما این تغییر رنگ روی لایه‌ی سطحی دندان تاثیر می‌گذارد.اما مشکلات دیگری در زرد شدن بافت اصلی دندان تاثیرگذارند. که این مشکل اصلی با این روش‌های سطحی بهبود نمی‌یابد.

هنگامی که از فلوراید استفاده می‌کنید دقت کنید که میزان فلوراید موجود در آن به اندازه استاندارد باشد جون اگر بیش از این مقدار باشد باعث تغییر رنگ دندان می‌شود. به همین خاطر تاکید می‌کندد که میزان فلوراید آب بیش از حد نباشد که به دندان آسیب نزند. البته خیلی اوقات فلوراید از طریق هوا جذب می‌شود. کسانی که محل سکونتشان نزدیک به کارخانه جات صنعتی است همیشه در معرض خطر این فلورایدها قرار می‌گیرند. چون از طریق هوا می‌تواند جذب شود. در صورت مشاهده تغییر رنگ دندان بر اثر این عوامل باید حتما به پزشک مراجعه شود تا رنگ دندان ها به حالت قبل برگردد.

اگر تغییر رنگ دندان بر اثر فلوراید باشد دیگر به حالت اولیه برنمیگردد چون این تغییر رنگ به بافت اصلی دندان نفوذ کرده و دیگر قابل برگشت نیست. اما تغییر رنگی که در اثر میکروبهای موجود در دهان ایجاد می‌شود با جرم گیری قابل جبران است.

خیلی از افرادی که در سنین پایین دچار پوسیدگی دندان می‌شوند. باید توجه بیشتری نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان خود داشته باشند. چون اگر این پوسیدگی پیشرفت کند کم کم به ریشه دندان سرایت می‌کند که در آن شرایط امکان بهبودی وجود ندارد. همچنین این افراد باید به تغذیه خود هم توجه کنند چون یکی از علت‌های تغذیه نادرست نداشتن تغذیه درست می‌باشد.

توصیه یک پزشک متخصص به مردم این است که نگران شایعات موجود درباره آمالگام نباشند چون این ماده هیچ ضرری برای بدن انسان ندارد. تنها ترس مردم به علت جیوه‌ای است که در آمالگام وجود دارد اما طبق تحقیقات انجام شده ثابت شده است که جیوه موجود در آمالگام  خطری برای بدن افراد ندارد. اما امروزه استفاده از این ماده در کشورهای خارجی ممنوع شده است و آن هم به علت خطرات زیست محیطی است و بر چرخه زندگی انسان تاثیرات بدی می‌گذارد. چون این ماده به هیچ وجه تجزیه نمی‌شود و وارد چرخه آب و محیط زیست می‌شود.سفید کردن دندان ها با جوش شیرین

امروزه اکثر مردم به علت حفظ زیبایی دهان و دندان ترجیح می‌دهند از ماده‌ای به نام کامپوزیت برای پر کردن دندان استفاده کنند .چون این ماده هم رنگ دندان است و در زیبایی دندان نقش مهمی دارد. استفاده از کامپوزیت برای پزشکان نیاز به دقت بیشتری دارد اما از نظر کیفیت هر دو ماده یکسان هستند. از نظر استحکام و کیفیت نیز این دو تفاوتی با هم ندارند ولی مراحل استفاده از کامپوزیت نیاز به دقت بیشتری دارد و ناحیه‌ای که قرار است دندان‌پزشک از کامپوزیت استفاده کند باید شرایط مناسب‌تری داشته باشد. اما در کل پر کردن دندان‌های جلویی با کامپوزیت کار آسان تری است. در کل استفاده از کامپوزیت برای دندان های جلویی خیلی بهتر است اما بعد از انجام آن نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارد. لاک سفید کننده دندان

ممنون از اینکه با زیبامون همراه بودین.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
شمسایی
۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹
متشکر. لایک داشت
پاسخ
نظر خود را ثبت کنید