در حال گرفتن اطلاعات...

برنامه غذایی مناسب ورزش هوازی برای تناسب اندام

بزرگنمایی
دسته: تناسب اندام تاریخ نگارش: ۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲
5
تعداد رای‌دهندگان: 4216

برای بهتر نتیجه گرفتن از ورزش باید به برنامه غذایی خود توجه زیادی کرد، رسیدن به تناسب اندام فقط با ورزش یا فقط با برنامه غذایی، امری غیر ممکن است.

برنامه غذایی مناسب ورزش هوازی برای تناسب اندام

ورزش هوازی ورزشی سرشار از تحرک و نشاط است، از این جهت این ورزش نیاز به یک برنامه غذایی مناسب دارد، تا بتوان بهترین نتیجه را از آن گرفت. رسیدن به تناسب اندام به تنهایی با ورزش هوازی و یا با برنامه غذایی سالم میسر نمی‌شود و باید هر دو را در کنار هم تجربه کنید تا شیوه‌ی زندگی سالم، تناسب اندام و سلامتی را به دست آورید. اما ورزش هوازی نیازمند چه برنامه غذایی خاصی است؟ تناسب اندام - نکات و ویژگی یک برنامه ورزشی مناسب

تاثیر برنامه غذایی در ورزش هوازی

 

صبحانه سالم

 

غذایی که مصرف می‌کنید، تبدیل به سوخت و ساز برای فعالیت و ورزش شما می‌شود. بنابراین نوع ورزشی که انجام می‌دهید به تغذیه‌ی مناسب خود احتیاج دارد. پس مبحث تغذیه از ورزش جدا نمی‌باشد.

نوشیدن آب کافی

 

نوشیدن آب ورزشکار

 

پیشنهاد ما نوشیدن 8 لیوان در طول روز است. فعالیت بدنی باعث از دست دادن مقدار آب زیادی می‌شود، پس با داشتن فعالیت بدنی بیشتر باید آب بیشتری نیز بنوشید.

در هنگام انجام ورزش هوازی نوشیدن مقداری زیادی آب را فراموش نکنید. به طوری که بعد از هر 15 دقیقه، با نوشیدن آب، آب بدنتان خشک نمی‌شود.

به این نکته توجه داشته باشید که هیچگاه در بین تمارین ورزش هوازی خود یا هر ورزش دیگری، آب خنک ننوشید، آب خنک ممکن است که در میان تمرین موجب بهتر شدن حالتان شود اما موجب گرفتگی شکمی می‌شود، پس آب ولرم بنوشید.

اگر ورزش هوازی شما بیشتر از 45 دقیقه طول می‌کشد به جای آب، نوشیدنی ورزشی بنوشید، در غیر این صورت تبدیل به کالری اضافی می‌شود و تناسب اندام خود را حفظ نخواهید کرد.

همانطور که گفته شد برای برنامه ورزشی زیر 45 دقیقه، از آب استفاده کنید اما اگر در مسابقه ورزشی قرار دارید، نوشیدنی‌های ورزشی می‌تواند برنامه غذایی مناسبی برای حفظ سطح انرژی شما باشد.

کربوهیدرات را در برنامه غذایی خود قرار دهید

 

مواد غذایی دارای کربوهیدرات

 

سعی کنید که در برنامه غذایی خود از کربوهیدرات‌های سالم و طبیعی استفاده کنید و کربوهیدرات مورد نیاز خود را از شکر تامین نکنید و منابع طبیعی مثل برنج و غلات را مصرف کنید.

برنامه غذایی تان باید حداقل 3.6 گرم کربوهیدرات را به ازای هر کیلو وزن فرد دارا باشد. تناسب اندام - ورزش های مناسب کاهش وزن

پیشنهاد می‌شود که پیش از رفتن به کلاس ورزش هوازی خود میان وعده‌ی سبک را که شامل پروتئین و کربوهیدرات است میل کنید. زمان مصرف آن تقریبا 20 دقیقه قبل از انجام تمرین باشد، اما می‌توان دقیقا پیش از انجام تمرین هم میل کرد.

بعد از تمرین نیز برای بازیابی انرژی خود کربوهیدرات میل کنید.

اگر از مصرف کربوهیدرات صرف نظر کنید، موجب می‌شود که فقط روی پروتئین تمرکز کرده، در حالی که پروتئین به جلوگیری از عضله سوزی بدن کمک می‌کند.

مصرف مقدار زیاد کربوهیدرات در این وعده باعث توقف چربی سوزی و رسیدن به تناسب اندام و معکوس شدن فایده هورمونی ناشی از انجام تمرینات هوازی می‌شود.

کربوهیدرات را باید از منابع فیبردار مانند جودوسر، نخود فرنگی یا ذرت تامین کنید، فیبرها باعث می‌شوند که هضم کربوهیدرات‌ها کند شود و در بلند مدت آزاد شوند.

پروتئین در برنامه غذایی

 

مواد غذایی دارای پروتئین

 

اگر قصد دارید تا تمرینات قدرتی را در ورزش هوازی خود بگنجانید، وجود پروتئین‌ها در برنامه غذایی تان دارای اهمیت زیادی است. همینطور کسانی که فقط ورزش هوازی انجام می‌دهند نباید از مصرف پروتئین در برنامه غذایی خود غافل شوند.

کسانی که قصد کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام را دارند باید برنامه غذایی خود را از فیبر و پروتئین بالا انتخاب کنند، زیرا این برنامه غذایی باعث می‌شود که زودتر احساس سیری کرده و دیرتر گرسنه شوید.

هر فرد باید حدود 1.4 تا 1.8 گرم پروتئین به ازای هر کیلو وزن خود را میل کند. برای تامین پروتئین مورد نیاز خود و رسیدن به تناسب اندام ، کافی است در برنامه غذایی خود گوشت بدون چربی، خشکبار (بادام و مغز گردو) و شکلات‌های انرژی زا را بگنجانید.

برنامه غذایی شما که مناسب ورزش هوازی و تناسب اندام است، چیست؟ در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

خواص فلفل سیاه برای سلامت بدن و تناسب اندام

قوانین طلایی برای رسیدن به تناسب اندام

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید