در حال گرفتن اطلاعات...

لزوم مصرف نوشیدنی ورزشی هنگام ورزش

بزرگنمایی
دسته: تناسب اندام تاریخ نگارش: ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸
5
تعداد رای‌دهندگان: 2019

بدن برای انجام فعالیت‌های خود به آب احتیاج دارد. این نیاز در هنگام ورزش نیز بیشتر می‌شود. بنابراین می‌توان با نوشیدنی‌های ورزشی این کمبود را بر طرف کرد.

لزوم مصرف نوشیدنی ورزشی هنگام ورزش

برای حفظ سلامت بدن، باید در روز 1.5 تا 2 لیتر آب خورد. اما اگر ورزش می‌کنید، خشک شدن می‌تواند تاثیر بسیار منفی در سلامت بدن و عملکرد داشته باشد. نوشیدن آب برای هیدراسیون بدن گزینه راحتی است اما یک نوشیدنی ورزشی می‌تواند باعث افزایش عملکرد و حفظ تازگی‌تان شود.

تفاوت بین نوشیدنی ورزشی و نوشیدن آب

نوشیدنی ورزشی دارای کربوهیدرات به فرم گلوکز است، این ماده غذایی به تجدید ذخایر گلیکوژن کمک می‌کند. آب، سدیم مورد نیاز برای بدن یعنی ماده‌ای که برای هیدرات مایع بدن و سلامت بدن ضروری است، را ندارد. نوشیدنی ورزشی تجاری دارای ترکیباتی از مایعات و نمک است، بنابراین مواد از دست داده در طول ورزش را تامین می‌کند. نوشیدنی‌ های مناسب ورزشکاران

چرا در زمان ورزش باید آبرسانی کنید

 

نوشیدن آب در هنگام ورزش

 

همانطور که می‌دانید بیش از 70 درصد از بدن را آب تشکیل داده است، آب برای واکنش‌های شیمیایی بدن ضروری است و بدن برای انتقال مواد غذایی، فعالیت آنزیم سلولی، هضم و دفع سموم، روزانه به 2 تا 3 لیتر آب احتیاج دارد و از عملکرد مغز و سلامت بدن حمایت می‌کند.

از طریق ادرار، آب و نمک از بدن خارج می‌شود. همچنین در هنگام ورزش کردن و تعرق نیز آب و نمک از بدن خارج شده و بخار می‌شود. از دست دادن 2_1% مایعات بدن عملکرد را تا 20_10% مختل می‌کند. پس در هنگام ورزش ، بدن باید آب کافی را داشته باشد.

تهیه نوشیدنی ورزشی در خانه

 

نوشیدنی ورزشی در لیوان

 

شما می‌توانید نوشیدنی ورزشی مناسب خود را در خانه بدون هیچ هزینه‌ای تهیه کنید. یک نوشیدنی ورزشی ایزوتنیک دارای:

200 میلی لیتر میوه له شده

کمی نمک

800 میلی لیتر آب

ترکیب مواد ذکر شده و سرد کردن آنها در یخچال

حفظ رطوبت بدن در هنگام ورزش

بر حسب زمان ورزش، افراد به مقادیر مختلفی آب از دست می‌دهند. قبل از شروع ورزش به مقدار مناسب آب بنوشید و سپس بر حسب زمان ورزش کردنتان از این راهنمایی استفاده کنید:

زیر 30 دقیقه: در هنگام ورزش نیازی به نوشیدن آب نیست (مگر آنکه خیلی گرم باشد)، بعد از پایان ورزش آب بنوشید.

30_60 دقیقه: بعد از تمرین، با یک نوشیدنی حاوی آب و کربوهیدرات بدنتان را مرطوب کنید.

1_3 ساعت: از یک نوشیدنی ورزشی حاوی کربوهیدرات استفاده کنید. هر ساعت 30 تا 60 گرم کربوهیدرات مصرف کنید. بعد از ورزش نیز آب بخورید.

بیشتر از 3 ساعت: از یک نوشیدنی ورزشی حاوی کربوهیدرات، آب و نمک استفاده کنید. در هر ساعت 30 تا 60 گرم کربوهیدرات مصرف کنید و بعد از تمرین نیز آب بنوشید.

نکاتی برای هیدراسیون

هیچگاه اجازه ندهید که تشنه شوید. تشنگی نشانه خشکی بدنتان است.

رنگ ادرار را چک کنید. هر چه رنگ آن تیره‌تر باشد، بدنتان بیشتر دچار خشکی شده.

به طور پیوسته و به اندازه مناسبی آب بنوشید و نوشیدن آب یا نوشیدنی ورزشی را بخش مهمی از تمرین خود بدانید.

قبل از یک رویداد ورزشی از نوشیدنی ورزشی (یا ژل) استفاده کنید. مطمئن شوید که این نوشیدنی ورزشی با بدنتان سازگاری داشته و دچار مشکل هاضمه نمی‌شوید.

بیش از حد ننوشید

 

سرگیجه در هنگام ورزش

 

با این کار دچار هیپناترمی می‌شوید. یعنی پلاسمای خون به میزان خطرناکی کاهش می‌یابد و منجر به گیجی، نبودن هماهنگی و در برخی موارد غش می‌شود. بهترین برنامه برای ریکاوری سریعتر بدن چیست؟

 

روشهای عضله سازی و لاغری پایین تنه

راهنمای خرید مکمل

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید