علائم آستیگمات چشم و درمان آن

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴
5
تعداد رای‌دهندگان: 12090

چرا چشم‌ها آستیگمات می‌شوند؟ آستیگماتیسم وقتی ایجاد می شود که قرنیه به جای حالت کروی، شکل بیضی پیدا کند.

علائم آستیگمات چشم و درمان آن

افراد زیادی به همراه نزدیک بینی دچار درجاتی از آستیگماتیسم یا حالت بیضی بودن قرنیه چشم هستند. در واقع، آستیگماتیسم وقتی ایجاد می‌شود که قرنیه به جای حالت کروی، شکل بیضی پیدا کند. در نتیجه تصاویر به دلیل انکسار نامساوی در قسمت‏های مختلف قرنیه، کاملا روی شبکیه متمرکز نمی‌شود و تصاویر دور و حتی نزدیک تار دیده می‌شود. در واقع افرادی که دچار درجات بالایی از آستیگماتیسم هستند، علاوه بر اشیای دور، اشیای نزدیک را نیز تار می‌بینند. البته دکتر سیدحسام هاشمیان، فلوشیپ قرنیه معتقد است تشخیص سریع این عارضه بینایی بسیار مهم است، چراکه آستیگماتیسم معمولا با عوارض آزاردهنده‌ای مانند سردرد، خستگی، ریزش اشک و تاری دید همراه است. اگرچه همیشه این نشانه‌ها ثابت نمی‌کند که آستیگماتیسم در فرد بروز کرده است، اما می‌طلبد شخص مشکوک به این عارضه برای معاینات تکمیلی، به چشم پزشک مراجعه کند.آسیب رساندن به چشم با این عادت های غلط

 

چشم‌های مبتلا به آستیگماتیسم

جالب است بدانید علت آستیگماتیسم ناشناخته است، معمولا از بدو تولد وجود دارد و اغلب همراه با نزدیک بینی و دوربینی است. البته طبق تحقیقات مشخص شده است بیشتر افراد مبتلا به آستیگماتیسم، این مشکل را به ارث برده‌اند.چشم های روشن تر با این آرایش ها

آستیگماتیسم با مطالعه در نور کم یا تماشای تلویزیون از فاصله نزدیک، بهتر یا بدتر نمی‌شود. با این حال، دکتر هاشمیان می‌گوید: گرچه در اغلب موارد، آستیگماتیسم ریشه ارثی دارد، اما فشار پلک روی قرنیه می‌تواند به آستیگماتیسم مختصری منجر شود. در واقع، فشار بیش از حد پلک‌ها و عضلات چشمی بر قرنیه و همچنین کار کردن زیاد با برخی وسایل مثل رایانه و حتی نوشتن نیز موجبات بروز این ناهنجاری بینایی را فراهم می‌آورد. علاوه بر آن، ضربات و صدمات وارده بر قرنیه نیز می‌تواند به آستیگماتیسم منجر شود. آستیگماتیسم اصلاح نشده، بخصوص در یک چشم می‌تواند به بروز تنبلی چشم نیز منجر شود، اما آستیگماتیسم با مطالعه در نور کم یا تماشای تلویزیون از فاصله نزدیک، بهتر یا بدتر نمی‌شود.

 

آستیگمات چشم در اثر آسیب چشمی

آستیگماتیسم می‌تواند در نتیجه وارد شدن آسیب به چشم بیمار یا جراحی رخ دهد. در واقع به گفته متخصصان چشم، علاوه بر وراثت، جراحت و عمل جراحی چشم و قوز قرنیه نیز می‌تواند از عوامل بروز آستیگماتیسم باشد، یعنی اگر فردی دچار آسیب چشمی شود یا تحت عمل جراحی چشم قرار گیرد، ممکن است بعدا دچار آستیگماتیسم شود.

 

قوز قرنیه

 

جراح چشم

 

دکتر هاشمیان درباره تاثیر بیماری قوز قرنیه بر آستیگماتیسم توضیح می‌دهد: ممکن است همراه با بیماری قوز قرنیه، دوبینی و آستیگماتیسم هم  به وجود آید. البته مشکل بینایی مبتلایان با استفاده از عینک برطرف نمی‌شود و استفاده از لنزهای تماسی برای درمان اولیه قوز قرنیه ضروری است، اما باید در نظر گرفت در آینده این بیماران نیاز به عمل جراحی پیوند قرنیه خواهند داشت.

 

مشکلات آستیگمات چشم

 

قوز قرنیه

 

فردی که مبتلا به آستیگماتیسم و نزدیک بینی یا دوربینی است، می تواند با مراجعه به چشم پزشک، از عینک و لنز مخصوص یا جراحی برای رفع عیوب انکساری چشم خود استفاده کند. دکتر هاشمیان با اشاره به مطالب فوق می‌گوید: فراموش نکنید مقدار آستیگماتیسم و محور آن ممکن است به آهستگی تغییر کند. بر این اساس، معاینات مکرر و منظم به شما کمک می‌کند در همه حال از یک بینایی کامل و دقیق برخوردار باشید. در واقع، هدف از درمان آستیگماتیسم تصحیح انحنای نایکنواخت قرنیه است که باعث تاری دید می‌شود.

این جراح قرنیه با تاکید بر این که درمان آستیگماتیسم شامل تجویز عدسی‌های تصحیح کننده به صورت عینک یا لنز تماسی یا انجام جراحی می‌شود، اظهار می‌کند: استفاده از عدسی‌های تصحیح کننده، اثر ناشی از انحنای نایکنواخت قرنیه را برطرف می‌کند. این عدسی‌ها ممکن است به صورت لنز تماسی یا عینک باشد.

لنزهای تماسی می‌تواند آستیگماتیسم‌های قرنیه و عدسی چشم را تصحیح کند. انواع مختلف عینک هم می‌تواند جانشین مناسبی برای لنز تماسی باشد. در روش جراحی نیز با شکل دهی مجدد به سطح قرنیه، آستیگماتیسم تصحیح و درمان می‌شود.

آستیگماتیسم یک خطای انکساری است که به دلیل بد شکلی لنز یا قرنیه (پوشش شفاف روی عنبیه، مردمک چشم و لنز) ایجاد شده و باعث می‌شود مبتلایان نتوانند اشیاء را از فاصله‌ی دور یا خیلی نزدیک به صورت واضح و آشکار ببینند.

آستیگماتیسم ممکن است با درجات مختلف در هر چشم ایجاد شود و معمولاً با نزدیک ‌بینی یا دوربینی همراه است. آستیگماتیسم خفیف معمولاً مسئله‌ی قابل توجهی نیست یا موجب کمی تاری دید می‌شود اما آستیگماتیسم شدید باعث می‌شود اشیاء در هر فاصله‌ای به صورت تار دیده شوند. نزدیک به 80 درصد مردم درجاتی از آستیگماتیسم را دارند گرچه بسیاری از آنها به اصلاح و درمان نیاز پیدا نمی‌کنند. آستیگماتیسم می‌تواند با عینک، لنزهای چشمی یا جراحی درمان شود.

 

علائم آستیگماتیسم

در موارد خفیف‌تر آستیگماتیسم، علائم به سختی قابل توجه بوده و درمان نیز ضروری نیست. در موارد شدیدتر، دیدن جزئیات ریز از فاصله‌ی دور یا نزدیک ممکن است دشوار باشد. افرادی که دارای آستیگماتیسم شدید هستند، ممکن است از سردرد، خستگی چشم و نوسان دید در رنج باشند بخصوص زمانی که کتاب می‌خوانند، به صفحه‌ی کامپیوتر خیره می‌شوند یا چیزی را در فاصله دنبال می‌کنند.

 

انواع آستیگماتیسم

آستیگماتیسم نزدیک‌ بین

در آستیگماتیسم نزدیک‌ بینی یک یا هر دو محورهای چشم نزدیک‌ بین هستند. یک محور خطی است که یک دایره و منحنی‌ای است که یک کره را به دو بخش تقسیم می‌کند.  برای مثال، در صفحه‌ی یک ساعت، خطی که عدد 6 را به 12 وصل می‌کند، محور می‌باشد.

آستیگماتیسم دوربین

در این نوع آستیگماتسیم، یک یا هر دو محورهای اصلی چشم دوربین هستند.

آستیگماتیسم ترکیبی

در این نوع آستیگماتیسم، یک محور اصلی نزدیک ‌بین و دیگری دوربین است.

چه هنگامی باید به چشم پزشک مراجعه کرد؟؟

اگر درجه آستیگماتیسم چشم شما آن قدر باشد که در کاری که می‌خواهید انجام دهید اختلال ایجاد کند یا اگر کیفیت بینایی تان مانع رضایت شما از نحوه فعالیت‌هایتان است، به چشم پزشک مراجعه کنید.

چشم پزشک درجه آستیگماتیسم شما را تعیین می کند و در مورد اینکه چه روشی را برای تصحیح بینایی تان انتخاب کنید به شما مشاوره خواهد داد.

تغییر درجه آستیگماتیسم چشم در طول زندگی اگر اصولاً رخ دهد، بسیار تدریجی و کند است.

انجام معاینات منظم چشم، راه مناسبی برای شناسایی تغییرات حدت بینایی است تا در صورت لزوم عینک یا لنز تماسی برای شما تجویز شود یا شماره آنها تصحیح شود.یک فرد بزرگسال سالم باید تا ۵۰ سالگی هر سه تا پنج سال یک بار معاینه چشم انجام دهد.

پس از ۵۰ سالگی فواصل معاینات کمتر کنید. اگر دچار مشکلات انکساری مانند آستیگماتیسم هستید، هر دو سال یک بار به هر تعدادی که چشم پزشکتان توصیه می‌کند، به او مراجعه کنید.

 

ویتامین‌های مفید برای درمان آستیگماتیسم

اگرچه درمان قطعی برای این اختلال چشمی وجود ندارد اما بدون استفاده از لنز یا عینک، می‌توان بینایی را تقویت کرد تا بهتر دید. اما چگونه؟

با مصرف ویتامین‌ها، مواد مغذی خوب و انجام ورزش‌های مفید برای چشم این امر محقق می‌شود. یکی از ویتامین‌هایی که برای تقویت بینایی بسیار مفید است، ویتامین A می‌باشد. منبع طبیعی آن نیز سبزی‌هایی مانند اسفناج، هویج و کدو زمستانی است. یک برنامه غذایی غنی از این سبزی‌ها، نیاز طبیعی بدن به ویتامین A را تأمین می‌کند. اما اگر از این ویتامین برای بهبود آستیگماتیسم استفاده می‌کنید لازم است وعده بیشتری از سبزیجات مصرف کنید. هم چنین می توانید با مشورت پزشک از مکمل هم استفاده کنید.

شخصیت شناسی از روی مدل چشم

ریمل زدن - آموزش ساده برای انواع مدل چشم

ممنون از اینکه با زیبامون همراه بودین.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید