ماهک ناخن چیست؟

دسته: ناخن تاریخ نگارش: ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
5
تعداد رای‌دهندگان: 8354

آیا می‌دانید هلال سفید رنگ در انتهای ناخن‌ها چیست؟ در این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی را در رابطه با ماهک ناخن کسب خواهید کرد!

ماهک ناخن چیست؟

ناخن‌ها بخش مهمی از بدن هستند که به مراقبت و توجه بسیاری نیاز دارند. به طر کلی هر گونه نشانه و علامتی که مربوط به بیماری در بدن باشد در ناخن‌ها نیز نمود پیدا می‌کند بنابراین توجه به شکل ظاهری ناخن و تغییراتی که در ان ایجاد می‌شود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ماهک ناخن که با نام علمی lunula شناخته شده است، به شکل یک هلال سفید رنگ در انتهای ناخن قرار دارد. درباره این هلال سفید چقدر می‌دانید؟ با ما در این قسمت از زیبامون دات کام همراه باشید و اطلاعات خود را در رابطه با آن افزایش دهید!

 

دانستنی‌های مفید درباره ماهک ناخن

 

1. قسمت هلالی و سفید رنگ در قسمت انتهای ناخن یک بخش اصلی و مهمی در ساختار ناخن است. این قسمت از ناخن بسیار حساس بوده و به مراقبت ویژه‌ای نیاز دارد و در حالت طبیعی و عادی نباید آسیب ببیند.

 

2. ماهک ناخن مسول محفاظت از رگ‌های خونی که در لایه پنجم اپیدرم قرار دارند، است.

 

3. این قسمت سفید رنگ عموما بر روی انگشت شصت قابل مشاهده است. اما در برخی از موارد سطح ناخن توسط یک لایه ضخیم از ناخن پوشیده شده و مانع از دیده شدن ماهک ناخن می‌شود.

تقویت ناخن به صورت طبیعی در خانه

 

4. ماهک ناخن در واقع بخش مهمی از ریشه ناخن است که به هیچ عنوان نباید آسیب ببیند و در صورت آسیب دیدن ممکن است تمام سطح ناخن تغییر شکل پیدا کند.

 

ماهک ناخن

 

5. بسیاری از پزشکان معتقدند که ماهک ناخن می‌تواند اطلاعات مختلفی را در رابطه با سلامت بدن در اختیارشان قرار دهد. به عنوان مثال در طب سنتی چینی اعتقاد بر این است که عدم وجود ماهک ناخن نشان دهنده کم خونی  و سو تغذیه است و یا یک ماهک ناخن کمرنگ یا آبی رنگ نشان دهنده دیابت در فرد مورد نطر خواهد بود و در صورتی که ماهک ناخن رنگی شبیه به قرمز داشته باشد می‌تواند نشانه‌ای از وجود بیماری قلبی و عروقی در بدن باشد.

خوردن ناخن و تاثیرات جانبی آن

 

6. گاهی کم رنگ و یا کوچک بودن ماهک ناخن نشان دهنده یک اختلال در دستگاه گوارش است که می‌تواند در اثر ایجاد مشکل در متابولیسم و یا افزایش سموم در بدن ایجاد شده باشد.

 

7. در حالت طبیعی و عادی این قسمت معمولا 1/5 ( یک پنجم ) ناخن را در بر می‌گیرد و بهترین رنگ برای آن عاجی رنگ است. هرچه رنگ ماهک ناخن سفیدتر باشد به این معنی است که بدن فرد قوی‌تر است. ناخن‌های سالم باید محکم، قرمز رنگ، صاف و براق باشند. هرچه بدن فرد قوی‌تر و پر انرژی‌تر باشد ماهک ناخن نیز سفیدتر و مشخص‌تر دیده می‌شود.

 

8. تغییر شکل و یا رنگ ماهک ناخن نشان دهنده بروز یک بیماری در فرد است که با درمان و بهبود سلامتی این قسمت از ناخن نیز به تدریج به حالت طبیعی و اولیه خود بازمی‌گردد. 

مضرات کاشت ناخن و فواید آن

 

9. اگر ماهک ناخن تنها بر روی ناخن شصت دیده شود نشان دهنده این است که انرژی فیزیکی فرد پایین است و احتمال ابتلا به بیماری در آن بیشتر خواهد بود.

 

ممنون که با زیبامون همراه هستید.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید