هنگام سوختگی هرگز این کارها را انجام ندهید

دسته: مراقبت از پوست تاریخ نگارش: ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۱
5
تعداد رای‌دهندگان: 3540

اکثر افراد هنگام مواجهه با سوختگی برخی اقدامات خانگی انجام می دهند که نه تنها سوختگی را درمان نمی کند بلکه درمان را سخت تر و طول دوره درمان را طولانی تر می کند.

هنگام سوختگی هرگز این کارها را انجام ندهید

سوختگی آسیب شایعی روی پوست است که منجر به قرمزی و درد می‌ شود. در واقع، با توجه به سطح درد، سوختگی‌ ها به سه نوع (سوختگی درجه‌ ی یک، سوختگی درجه‌ ی دو و سوختگی درجه‌ ی سه) تقسیم می ‌شوند. سوختگی درجه‌ی یک که روی اپیدرم (لایه‌ ی بیرونی پوست) تاثیر می ‌گذارد باعث قرمزی و درد می ‌شود، و شما کاملا می‌ توانید از داروهای خانگی طبیعی برای درمان آن ها استفاده کنید.

همه افراد تجربه یک بار سوختگی را داشته اند. متاسفانه بین مردم جا افتاده است که هنگام سوختگی به سرعت یک عدد سیب زمینی برش میزنند و روی محل سوختگی قرار می دهند، و یا اینکه محل سوختگی را زیر آب سرد می گیرند، و یا روی محل سوختگی خمیر دندان می زنند. در حالی که تمام این کارها اشتباه است و هیچ تاثیری در روند بهبود سوختگی ایجاد نمی کند.

این را بدانید که اگر دچار سوختگی وخیم شدید حتما به پزشک مراجعه کنید تا زیر نظر پزشک و اقدامات پزشکی ، سوختگی تان بهبود یابد. اما اگر سوختگی در حد سطحی باشد می توان در خانه و با روش های خانگی آن را درمان کرد.

 

انجام این کارها هنگام سوختگی ممنوع

 

سوختگی پوست دست

 

اگر بشدت دچار سوختگی شدید به هیچ وجه در خانه نمانید و از روش های درمانی خانگی استفاده نکنید چون این کار سوختگی شما را بدتر می کند و طول دوره درمان شما طولانی تر می شود.

 

اشتباهاتی که شدت سوختگی را افزایش می دهند

روغن یا اسانس

 خیلی از افراد باور دارند که اگر هنگام سوختگی روی محل سوختگی از انواع روغن ها مثل: روغن زیتون و روغن نارگیل استفاده کنند التهاب سوختگی کم می شود و بهبود می یابد. این باور کاملا اشتباه است. استفاده از روغن در محل سوختگی باعث می شود که حرارت و گرمای ناشی از سوختگی را در یک نقطه جمع می کند و اجازه نمی دهد که انتشار پیدا کند. اما همین اتفاق بسیار خطرناک است چون باعث شدیدتر شدن میزان سوختگی در آن ناحیه می شود.

کره

استفاده از کره در محل سوختگی مانند روغن عمل می کند. در واقع همان گونه که روغن گرمای ناشی از سوختگی را در یک نقطه نگه می دارد کره هم به همین شکل عمل می کند. پس هنگام سوختگی به هیچ وجه روی عارضه کره نمالید.

سفیده تخم مرغ

طبق تحقیقات صورت گرفته سفیده تخم مرغ هیچ تاثیر مثبتی در روند بهبودی سوختگی ایجاد نمی کند. بلکه استفاده از آن باعث پخش میکروب ها و باکتری ها در محل سوختگی می شود و دوره درمان را سخت تر و طولانی تر می کند.

یخ

بعضی از افراد هنگامی که دچار سوختگی می شوند به سرعت یک تکه یخ را روی محل سوختگی قرار می دهند و تصور می کنند که سرمای یخ باعث بهبود سوختگی می شود. در صورتی که این باور کاملا غلط است. یخ باعث تحریک بیشتر و التهاب در محل سوختگی می شود.

خمیردندان

خیلی از افراد هنگامی که دچار سوختگی می شوند و درد و التهاب زیادی دارند برای بهبود آن به سراغ خمیر دندان می روند. در حالی که خمیر دندان علاوه بر اینکه باعث سوزش خیلی شدید در محل سوختگی می شود باعث پخش میکروب و باکتری در محل سوختگی نیز می شود. بنابراین هنگام سوختگی دیگر به سراغ خمیر دندان نروید.

سوختگی زبان و درمان خانگی برای آن

درمان خانگی برای سوختگی درجه اول

درمان آفتاب سوختگی پوست به روش خانگی

سفید کردن محل آفتاب سوختگی

ممنون از اینکه با زیبامون همراه بودین.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
مرجان
۱۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹
من سوختگیم شدید بود اول ماست خنک زدم همون موقع ماست اب شد رو بدنم از حرارت ..بعد یک شانه تخم مرغ سفید زدم ۷۰ درصد تورمش و قرمزیش خوب شد تجربه خودم روز عروسی یکی از بستگان با دکلره سوختم و تاول زدم اما ۴ ساعت بعد خوب شدم
پاسخ
mihanweblink
۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۲
آب ولرم هم عالیه
پاسخ
مرضی
۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۷
من دچار سوختگی خیلی شدید شدم یه طرفشو سفیده تخم مرغ زدم معجزه شد اصلا هم تاول نزد ولی یه قسمت پماد سوختگی زدم و دو طرف از شدت درد روشون کمپرس یخ گذاشتم سمتی که پماد گذاشتم تاول بدی زد
پاسخ
حسین سامی
۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۹
خوب پس چه خاکی به سرمون کنیم؟!
پاسخ
نظر خود را ثبت کنید