بهترین روش های سفید کردن دندان‌

دسته: لب و دندان تاریخ نگارش: ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
5
تعداد رای‌دهندگان: 8227

سفید کردن دندان ها، خواسته خیلی از خانم ها و آقایان است که به دنبال داشتن لبخندی زیبا و جذاب هستند. ساده ترین و بهترین روش های این کار را در زیبامون بیاموزید.

بهترین روش های سفید کردن دندان‌

سفید کردن دندان ها، یک نیاز طبیعی به نظر می رسد، چون علاوه بر جنبه زیبایی صورت و چهره شخص، سفید بودن دندان ها نشان از سلامت و بهداشت دهان و دندان می باشد. روش های زیادی برای سفیدی دندان وجود دارد، از روش های خانگی تا روش هایی که باید در دندان پزشکی انجام شود، با تمام این روش ها در "زیبامون دات کام" آشنا شوید.

 

سفیدی دندان در خانه

قبل از توضیح روش های خانگی و استفاده از مواد طبیعی برای سفید کردن دندان ها در خانه، اصول انتخاب مسواک و خمیر دندان مناسب را به شما خواهیم گفت تا بهترین نتیجه را ابتدا از مسواک زدن که اولین راه تمیز و سفید شدن دندان ها و برطرف شدن پلاک دندانی است، بگیرید.

مشخصات یک خمیر دندان مناسب

1. دارای فلوراید برای افراد معمولی؛ این عنصر برای تقویت مینای دندان و از بین بردن باکتری های دهان مفید است.

2. دارای نیترات و سیترات پتاسیم برای دندان های حساس.

3. دارای مواد طبیعی مانند زایلیتول، عصاره چای سبز، عصاره گیاه پاپایا، اسید سیتریک، سیترات روی و جوش شیرین برای افرادی با حساسیت به فلوراید.

4. دارای ترکیبات معدنی مانند کربنات منیزیم، آلومینیوم هیدرژن اکساید و کربنات کلسیم برای دندان های زرد (این خمیر دندان ها سفید کننده، دارای کمی هیدروژن پراکساید نیز هستند که لکه های زرد دندانی را از بین می برد، از این نوع خمیر دندان ها، هفته ای 2 مرتبه استفاده کنید، کافی است).

 

مشخصات یک مسواک مناسب

1. افرادی که لثه های حساسی دارند، باید مسواک با پرزهای نرم استفاده کنند تا موقع مسواک زدن، باعث ایجاد درد و خونریزی در آنها نشود.

2. پرزهای مسواکی که استفاده می کنید، نباید انسجام خود را از دست دهند و حالت باز شده از هم بگیرند.

3. مسواک باید دارای پرزهای کوتاه و بلند باشد تا تمام سطوح برجسته و فرو رفته دندان را تمیز کند.

4. مسواک باید دارای زبان شوی نیز باشد. برجستگی های سیلیکونی پشت مسواک، برای شستشوی زبان بسیار مناسب است و باکتری ها را از سطح آن می شوید.

 

نکاتی درباره نگهداری از مسواک و مسواک زدن

1. سرپوش مسواک باید به گونه ای باشد که اجازه دهد مسواک خشک شود . خیسی آن باقی نماند.

2. بعد از 3 ماه استفاده از مسواک، آن را تعویض کنید.

3. مسواک یک وسیله شخصی است و نباید از یک مسواک دو نفر استفاده نمایند، حتی اعضای یک خانواده!.

4. هفته ای یک بار مسواک را 5 دقیقه در محلول دهان شویه قرار دهید تا باکتری ها آن از بین بروند.

5. روزانه دوبار در ابتدا و انتهای روز مسواک بزنید. مسواک زدن باید موثر و مفید باشد. حتما دقت داشته باشید که سطح تمام دندان مسواک شود، دندان های انتهایی هر دو فک بالا و پایین، به دلیل عقب بودن، ممکن است مورد غفلت قرار گیرند و این دندان ها، اولین دندان هایی هستند که در افراد به پوسیدگی دچار می شوند. تنها به حذف پلاک ها از روی دندان های جلویی اکتفا نکنید و پشت و کناره های هر دندان را هم مسواک بزنید.

6. استفاده از دهان شویه و نخ دندان نیز نیاز به آموزش کامل دارد و هر کسی باید با توجه به نیاز دندان هایش با یادگیری روش درست انجام آنها، از این دو محصول استفاده نماید. برای آموزش بیشتر، روی لینک های زیر کلیک کنید.

فواید استفاده از دهانشویه و ساخت بهترین محصول در خانه

مراقبت از دندان - زمان مناسب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

 

سفید کردن دندان ها با روغن طبیعی

روغن های طبیعی مانند روغن کنجد، روغن زیتون، روغن آفتابگردان و روغن نارگیل، می توانند سموم و میکروب های داخل دهان را جذب و از دهان خارج کنند. میکروب ها و باکتری هایی که باعث ایجاد پلاک، رنگ زرد دندان ها و حفره در آنها می شوند، به این وسیله از بین می روند.

مقداری از روغن مورد نظرتان را روی مسواک بریزید و مدت یک دقیقه دندان ها را با آن مسواک بزنید و بعد از آن، کمی صبر کنید تا دهان و دندان کاملا به روغن آغشته شود و بعد دهان را بشویید.

 

سفید کردن دندان ها با توت فرنگی و جوش شیرین

اسید مالیک موجود در توت فرنگی به از بین رفتن پلاک و لکه های دندانی کمک می کند. 2 تا 3 عدد توت فرنگی را له کنید و با کمی جوش شیرین مخلوط نمایید و هفته ای 2 مرتبه، با این خمیر، دندان ها را مسواک بزنید.

به دلیل وجود اسید مالیک در خمیر توت فرنگی، بهتر است بعد از مسواک زدن، دندان ها را با فلوراید بشویید تا مینای آن تقویت شود.

 

خمیر توت فرنگی و جوش شیرین

 

سفید کردن دندان با جوش شیرین و سرکه سیب

2 قاشق چایخوری سرکه سیب را با 1/2 قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کنید و 2 تا 3 بار در هفته، دندان ها را با این مخلوط مسواک بزنید. سرکه سیب و جوش شیرین هر دو خاصیت سفید کنندگی دارند که می توانند لک های دندان را از بین ببرند.

 

سفید کردن دندان ها با خمیر روغن نارگیل و برگ نعناع

هم روغن نارگیل و هم برگ نعناع، علاوه بر از بین بردن میکروب های دهان که باعث ایجاد پلاک دندانی می شوند، برای خوشبو شدن و از بین بردن بوی بد دهان نیز موثرند. 2 تا 3 عدد برگ نعناع را به خوبی له کنید و با 3 قاشق چایخوری روغن نارگیل مخلوط نمایید.

این خمیر دندان طبیعی غیر ساینده است و می توانید هر روز دندان ها را با آن مسواک بزنید و به عنوان یک دهان شویه عالی هم مورد استفاده قرار دهید.

 

خمیر برگ نعناع و روغن نارگیل

 

سفیدی دندان ها با پوست موز

یک روش ساده و عالی برای سفید کردن دندان ها، این است که بخش داخلی پوست موز را برای یک تا دو دقیقه روی دندان ها بکشید. پوست موز حاوی سیتریک اسید است که رنگ زرد دندان‌ ها را کاهش می دهد، به‌ علاوه موز حاوی مواد ضد پلاک دندان و سالیسیلیک اسید می‌ باشد که مقاومت و استحکام لثه و دندان را افزایش می دهد.

 

سفیدی دندان با زغال اکتیو

زغال اکتیو نیز برای سفید کردن دندان ها می تواند مناسب باشد، به این شکل که مقداری زغال را به شکل پودر درآورید و با کمی آب مخلوط کنید و 3 تا 4 دقیقه آن را روی دندان ها بمالید. خمیر دندان های ذغالی هم در داروخانه ها وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید.

 

روش های سفید کردن دندان در مراکز دندان پزشکی

اگر زردی دندان هایتان با روش های خانگی از بین نرفتند، احتمالا لکه ها و پلاک هایی عمیق و کهنه دارید که برای از بین بردن آن باید از روش های حرفه ای و قوی کمک بگیرید. به یک دندان پزشک مراجعه کنید و بسته به نظر پزشک، یکی از روش های زیر را امتحان کنید.

 

بلیچینگ

در این روش، دندان پزشک یک گارد لاستیکی را برای محافظت از لثه روی آنها قرار می دهد و سپس ژل پراکساید را روی دندان ها می گذارد. این ژل سفید کننده با تاباندن اشعه روی آن، فعال و گرم می شود و باعث تاثیر گذاری بیشتر می گردد. این روش 40 دقیقه طول می کشد و ممکن است به چند جلسه تکرار نیاز داشته باشد.

 

سفیدی دندان با بیلیچینگ

 

سفیدی دندان با لیزر

این روش هم کاملا شبیه به روش بیلیچینگ است، اما بسیار قوی تر و سریع تر! در این روش هم یک گارد لاستیکی روی لثه ها قرار داده می شود و ژل پراکساید روی دندان ها مالیده می شود. اما این بار، ژل به وسیله لیزر فعال می شود که بسیار سریع و فقط در 3 دقیقه اتفاق می افتد.

 

سفیدی دندان با لیزر

 

سفیدی دندان با انواع کیت سفید کننده

کیت های سفید کننده، لاک دندان و... که در داروخانه ها به فروش می رسد، می توانند تاثیر مناسبی در سفید کردن دندان ها داشته باشد، اما پیشنهاد می کنیم که حتما این کیت ها را به دستور دندان پزشک و با رعایت دستور مصرف او مورد استفاده قرار دهید، زیرا بسیاری از افراد در استفاده از داروها، مکمل ها، مواد استعمالی و... ممکن است دچار زیاده روی شوند که می تواند باعث تاثیر معکوس و منفی در آنها شود.

 

توصیه هایی برای سالم و سفید نگه داشتن دندان ها

1. بعد از مصرف وعده های غذایی مسواک بزنید.

2. سیگار نکشید. الکل، دخانیات و مواد مخدر از اصلی ترین دشمنان سلامت دهان و دندان هستند که می توانند حتی منجر به ابتلا به انواع سرطان دهان، ریه و... شوند.

3. در مصرف قهوه و چای، اعتدال را رعایت کنید و بعد از نوشیدن آنها، دهان را با آب کاملا بشویید تا ذرات رنگی ناشی از آنها باقی نماند.

4. هر 3 ماه یک بار، به دندان پزشک مراجعه کنید تا سلامت دندان ها کاملا بررسی شود. پوسیدگی دندان ممکن است کمتر از یک تا سه ماه به نهایت خود برسد و دندان را با درد شدید مواجه کند که در آن صورت باید عصب کشی انجام شود.

5. مواد غذایی مانند سیب، هویج، توت فرنگی و... باعث سفید و محکم شدن دندان ها می شود.

 

همه چیز درباره سلامت دهان و دندان ها

لب های نرم و روشن داشته باشید - قسمت اول

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید