تغذیه و ورزش از عوامل تاثیرگذار در قدرت باروری زنان

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۴
5
تعداد رای‌دهندگان: 2495

امروزه بیماری ها در بین زنان بسیار فراگیر شده است. به همین علت باروری هم دچار مشکل شده است. تغذیه و ورزش از عوامل محیطی تاثیرگذار در سلامت و قدرت باروری زنان هستند و تاثیرات آنها بسیار زیاد است.

تغذیه و ورزش از عوامل تاثیرگذار در قدرت باروری زنان

امروز بیماری های زنان بسیار فراگیر شده است که این اصلا خوب نیست. بیماری ها و مشکلات جنسی زنان بر قدرت باروری آن ها بسیار تاثیرگذار است. البته عوامل زیادی از جمله تغذیه و سلامت مادر بر قدرت باروری تاثیرگذار است. طبق تحقیقات متخصصان، تغذیه و ورزش دو عامل اصلی و مهم هستند که در قدرت باروری بسیار تاثیر گذار هستند. در واقع تاثیر این دو عامل در باروری خیلی خیلی بیشتر از عوامل دیگر است. انجمن علمی جنین شناسی و بیولوژی تولید مثل اظهار کرد: برنامه ریزی پاسخ های هورمونی و متابولیکی موثر در باروری، تابع مداخلات کوتاه مدت و مداخلات ناشی از شرایط داخل رحمی دوران جنینی است؛ به همین علت وضعیت تغذیه از دوران جنینی بر قدرت باروری در نسل های بعد موثر است.

وی بیان کرد: از آنجا که این تاثیرات فراتر از تاثیر وزن و نمایه توده بدن بر قدرت باروری هستند تلاش می شود در پانل تغذیه و ورزش در تولید مثل، رویکرد متخصصان حوزه باروری به مقوله تغذیه از بحث چاقی و لاغری صرف یا تاثیر تک نوترینت ها در غالب مکمل های غذایی به رویکردی جامع تر مبتنی بر الگوهای مصرف غذایی و مداخلات بومی که باید در این حوزه انجام شود، ارتقا یابد. ایشان با بیان اینکه درحال حاضر مداخلات مطلوب در سطح کلینیکال و در جامعه در این زمینه انجام نمی شود، افزود: محور اصلی این پانل، بررسی اثرات کوتاه مدت و بین نسلی مداخلات تغذیه و ورزش از منظر شواهد سلولی، اپی ژنتیک، کلینیکال بر مسیرهای متابولیکی موثر در باروری و تاثیر آن در سلامت باروری نسل آینده است. وی اظهار کرد:هدف از ارائه این پانل در سومین کنگره بین المللی تولیدمثل، این است که بتوان خدمات تخصصی را در سطح کلینیکال به منظور کمک به درمان و مداخلات مورد نیاز در سطح جامعه با رویکرد پیشگیرانه اجرا کرد. خانم هایی که تصمیم به بارداری گرفته اند بهتر است ابتدا با یک متخصص زنان مشورت کنند و اقدامات لازم قبل از بارداری را انجام دهند و به توصیه های پزشکشان عمل کنند.

 

قدرت باروری

 

اقدامات لازم قبل از بارداری

به زمان باروری توجه کنید

خانم ها معمولا در سن 25 سالگی بیشترین قدرت باروری را دارند. در حالی که بیشترین قدرت باروری در مردان در سن 35 سالگی است. هرچه سن خانم ها بالاتر رود درصد بارداری هم کمتر می شود. بنابراین به زمان دقت کنید.

برای باروری بهتر از الکل و سیگار دوری کنید

با مصرف سیگار و الکل تخمک گذاری در زنان به شدت کاهش می یابد. طبق تحقیقات انجام شده بارداری خارج از رحم برای زنان سیگاری با موفقیت انجام نمی شود.

وزن ایده آل

خانم هایی که دچار اضافه وزن هستند حتما سلامت نوزادشان هم در خطر است. اضافه وزن از قدرت باروری خانم ها می کاهد. و خانم های چاق اگر دارای فرزند پسر شوند حتما کیفیت اسپرم فرزند پسرشان خوب نیست. البته چاقی در مردان هم می تواند بر کیفیت باروری آن ها تاثیر منفی بگذارد.

متناسب ورزش کنید

ورزش کردن بسیار برای بهبود قدرت باروری خانم ها مفید است اما اگر در هفته بیش از 5 ساعت  ورزش کنید سبب ترشح آندروفین در بدن زنان شده و تخمک ‌گذاری را دچار مشکل می‌ کند.

تغذیه خودتان را اصلاح کنید

کسانی که تغذیه مفید و سالم دارند و از تمام گروه ویتامین ها استفاده می کنند قدرت تخمک گذاری و باروری بهتری دارند.

 

سلامت بارداری

 

اضافه وزن در بارداری

کم خونی دوران بارداری و عواقب خطرناک آن

زایمان طبیعی در ایران - توضیحات و مراحل کامل

توصیه هایی برای داشتن موهای زیبا در دوران بارداری

ممنون از اینکه با زیبامون همراه بودین.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید