تاریخ و روز ولنتاین 2022 و سپندارمذگان کی هست؟

دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۲۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵
5
تعداد رای‌دهندگان: 55770

14 فوریه روز ولنتاین، یا جشن ولنتاین در بسیاری از کشورهای جهان صورت می گیرد. در ایران نیز جشن سپندارمذگان داریم..در مورد این جشن ها بخوانید!

تاریخ و روز ولنتاین 2022 و سپندارمذگان کی هست؟

زوج های جوان امروز مثل جوانان قدیم نیستند. امروزه زوج های جوان به خیلی از مسائل اهمیت می دهند و مناسبت های خاص را جشن می گیرند. امروزه روز ولنتاین که در واقع همان روز عشاق است در میان زوج های جوان جایگاه ویژه پیدا کرده است. معمولا این روز را جشن می گیرند و برای یکدیگر هدایایی می خرند. در واقع روز ولنتاین در میان فرهنگ مدرن غربی و فرهنگ مسیحی روز ابراز عشق است. سابقهٔ تاریخی روز ولنتاین به جشنی که به افتخار ولنتاین در کلیساهای کاتولیک برگزار می شد، باز می گردد. روز ولنتاین برگرفته از سنن روم باستان و مسیحیت می باشد.

 

افسانه تاریخی ولنتاین از کشیش تا عشاق

شمع و گل و قلب ولنتاین

 

روز ولنتاین به عنوان گرامی داشتِ مذهبی یکی از کشیش های صدر مسیحیت به نام والنتینوس آغاز شد. تاریخچه کامل و دقیق ولنتاین در دست نیست و آنچه از پیشینه این روز می دانیم با افسانه درآمیخته است. طبق یک افسانه مشهور در سده سوم میلادی، در روم باستان در دوران فرمانروایی کلاودیوس دوم کشیشی به نام والنتین می زیسته است. کلودیوس عقیده داشت مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. از این رو ازدواج را برای مردان جوان امپراتوری روم قدغن می کند. والنتین معتقد بود که این حکم ناعادلانه است؛ لذا مخفیانه عقد سربازان رومی را با نامزدهای محبوبشان جاری می کرد. هنگامی که کلاودیوس این امر را دریافت، والنتین را به مرگ محکوم کرد.

 در این مناسب عشاق و زوج های جوان با اهدای گل، شیرینی و ارسال کارت تبریک ابراز عشق می کرده اند. از قرن نوزدهم کارت های گرامی داشت ولنتاین به صورت انبوه تولید می شود.با شیوع اینترنت در سالهای اخیر ارسال کارت های ولنتاین الکترونیکی رواج پیدا کرده است به طوری که در سال 2010 بیش از 15 میلیون کارت ولنتاین الکترونیک ارسال شده است. در قرن بیستم کادوهای ولنتاین از گل و شکلات فراتر رفت و جواهراتی مخصوص اهدا در این روز طراحی شد.

 

تاریخ روز ولنتاین سال 1400 مصادف با 27 بهمن 1400 (14 فوریه )

 

روز ولنتاین

 

ولنتاین یکی از روزهایی است که در بین زوج های جوان بسیار محبوب و پرطرفدار است. منابع کهن از جمله ابوریحان جشن سپندارمذگان را در روز پنجم اسفند ذکر کرده اند. ولی با توجه به تغییر ساختار تقویم ایرانی در زمان خیام که پس از ابوریحان می زیست، و سی و یک روزه شدن شش ماه نخست سال در گاهشماری ایرانی، بعضی منابع و به اشتباه تاریخ ذکر شده نیز 6 روز به عقب آورده اند که این کار نادرست است. زیرا طبق منابع کهن و همانطور که از نام آن پیداست این جشن به روز اسپند یعنی پنجمین روز ماه از ماه اسفند اشاره دارد. این روز «سپندارمذگان» یا «اسفندارمذگان» نام دارد.

 

روز ولنتاین

روز مخصوص عاشقان روز ولنتاین است. معمولا زوج های جوان در این روز به عشقشان گل سرخ و شکلات و کارت تبریک ولنتاین و هدایای ویژه می دهند.

تفاوت عشق و دوست داشتن از نگاه فلاسفه

عشق یک جوشش کور است و پیوندی از سر نابینایی

اما دوست داشتن پیوندی خود آگاه و از روی بصیرت روشن و زلال

عشق بیشتر از غریزه آب می خورد و هر چه از غریزه سر زند بی ارزش است.

دوست داشتن از روح طلوع می کند و تا هر جا که یک روح ارتفاع دارد، دوست داشتن نیز هنگام با او اوج می گیرد.

استقبال ایرانیان از روز عشق

 

قلب ولنتاین عشق

 

به عقیده کارشناسان روانشناسی، روزی همچون ولنتاین مجال بازگویی عواطف را به طرفین می دهد و یکی از بهترین و مهم ترین مسایل در بین زوج های جوان، کادو دادن به همدیگر به مناسب یک روز جهانی است که سبب گرمی کانون خانواده می شود.

لاک خاص و جالب برای ولنتاین

آرایش داغ برای ولنتاین - ویدیو

ایده های جالب برای روز عشق

میکاپی فریبنده برای ولنتاین - ویدیو

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
مریم
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹
فرهنگ مدرن غربی!!
پاسخ
علی نقی زاده
۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۲
به هر حال کورش انسان بزرگی بود که خدا تو قرآن هم ازش یاد کرده (ذوالقرنین)اما اینکه بگیم کورش مهدتاریخ وتمدنه اشتباس چون تاریخ قبل از کوروش انسانهایی بزرگ. داشته و تمدن هم بعد کورش بیشتر بوده ...مثلا تشیع که بهترین فرهنگ دنیاس اگه درکش کنیم
پاسخ
حسین آستارا
۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۴
پس به کی ربط بدن به قم؟
من
۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۴
اینا هم ک تا تقی ب توقی میخوره ربطش میدن ب هخامنشیا و کوروش و...خخخخ
پاسخ
من در جواب من
۱۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۵
به خاطر اینکه کوروش وهخامنشی اصل تاریخ وتمدن بودن وهمه ی ملل دیگه از ایران وتمدنش تقلید میکردند
نظر خود را ثبت کنید