انتخاب بهترین غذاها برای فصل بهار

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۳
5
تعداد رای‌دهندگان: 3499

طبق گفته کارشناسان طب سنتی عدم انتخاب صحیح غذاهای فصل بهار می توانند با حساسیت ها و بیماری هایی همراه باشند در ادامه با ما همراه باشید.

انتخاب بهترین غذاها برای فصل بهار

همزمان با تغییر فصل ها بدن انسان هم دچار تغییرات می شود. سیستم داخلی بدن و عملکردهای آن دچار تغییرات می شوند. پزشکان طب سنتی هم بر این باورند که با رعایت یکسری نکات ساده با تغییر فصل ها می توان باعث جلوگیری از بروز بسیاری از بیماری ها شد.

 

سالم ترین مزاج کدام است؟

 

غذاهای مزاج سرد و گرم

 

افراد با مزاج های مختلف اگر عملکردهای جسمی و روحی سالم داشته باشند می توان گفت که تعادل مزاج دارند. برای اینکه فرد مزاج سالم داشته باشد باید غذاها و نوشیدنی های سالم مصرف کند درواقع خوراکی هایی بخورد که با مزاجش سازگار باشد.

 

چگونه مزاج خوراکی ها را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص مزاج یک فرد و یا تشخیص سردی و گرمی غذاها باید به نوع خوراکی ها و تاثیرات آن بر روی بدن توجه کنیم. اگر فرد بعد از خوردن غذا احساس افزایش حرارت بدن، احساس داغی و جنب و جوش داشته باشد به معنی این است که غذایی که مصرف کرده جز گرمیجات بوده است. اما اگر فرد بعد از خوردن غذایی احساس خستگی، سنگینی و یا خواب آلودگی کند به معنای این است که فرد غذایی با طبع سرد استفاده کرده. هیچ فردی هیچ زمان نباید در خوردن سردی زیاده روی کند چون باعث بیماری می شود.

 

منظور از تری و خشکی غذا چیست؟

بعضی از خوردنی ها و نوشیدنی ها مزاج شان تر است، یعنی با زیاده روی در مصرف آنها در انسان رطوبت ایجاد می شود. هر خوردنی و نوشیدنی آبدار که خصوصیاتی مانند آب داشته باشد یعنی بی رنگ، بی بو و بی طعم باشد مزاج تری دارد.خشکی، خصوصیات مقابل تری دارد و خوراکی ها و تنقلات با این ویژگی، حالت خشکی در بدن بویژه پوست یا مخاط ها ایجاد کرده یا سبب یبوست، گاهی خشونت و انعطاف ناپذیری فرد می شود.

 

آیا گرمی جات مغذی هستند؟

خیلی از افراد تصور می کنند که همیشه باید غذاهایی با طبع گرم بخورند چون انرژی و خاصیت شان بیشتر است. اما این صحبت صحت کامل ندارد. معمولا خوراکی هایی که طعم شیرین، تلخ، شور و تند مزاج گرم و خوراکی های ترش، مزاج سرد دارند. گرمی ها تولید حرارت و انرژی می کنند و خون که خلط غالب بدن است از خوراکی گرم و تر پدید می آید و از دیدگاه طب سنتی بهتر است حرارت نسبی فرد را حفظ کرده و سرد کردن زیاد بدن منع شده است.

 

مزاج مختلف مغزهای آجیل

در بین مغزهای آجیل اغلب گرم هستند فقط تخمه کدو و تخمه هندوانه طبع سرد دارند. انواع بادام ها و پسته و گردو ونخودچی و کشمش و حتی تخمه آفتابگردان هم جز آجیل های گرم به حساب می آیند. بنابراین نباید در مصرف آجیل زیاده روی کرد و هرچیزی به اندازه مصرف شود تا برای بدن ایجاد مشکل نکند.

 

بهترین خوردنی های فصل بهار

 

غذاهایی با طبع سرد و گرم

 

در فصل بهار معمولا کاهو سکنجبین میل می شود. نوشیدنی های مناسب فصل بهار هم شربت نارنج و آبلیمو و شربت سکنجبین است . اما این شربت ها برای افرادی که طبع سرد دارند و یا دچار مشکل معده هستند مضر است. سعی کنید در فصل بهار کمتر از گوشت و ادویه ها استفاده کنید.

 

میوه ها چه مزاجی دارند؟

سردی و گرمی مزاج میوه ها بستگی به نوع رشد و زمان چیدنشان دارد. معمولا میوه هایی که رسیده تر هستند مزاج گرم دارند. معمولا میوه هایی با طعم ترش مزاج سرد دارند و میوه هایی با طعم شیرین مزاج گرم دارند.

 

مزاج تنقلات شیرین چیست؟

معمولا طعم شیرین مواد غذایی نشان دهنده طبع گرم آن است. اما طعم شیرین در تنقلات به این معنا نیست. مثلا مصرف شیرینی باعث گرم شدن بدن نمی شود بلکه باعث افزایش غلظت خون و آسیب رساندن به اندام ها و ایجاد بیماری می شود. پس خوراکی ها و آجیل ها و شیرینی هایی که دست ساز شیرین شده اند را بجای خوراکی های گرم مزاج مصرف نکنید.

 

این مزاج ها محتاط باشند

اصولا در هر فصلی افرادی که مزاج نزدیک به آن فصل را دارند بیشتر از سایر مزاج ها در معرض ابتلا به سوء مزاج هستند. در فصل بهار افراد گرم مزاج بویژه آنهایی که خوراکی های گرم مصرف می کنند در معرض آسیب بیشتری هستند. البته یک دسته از بیماران نیز هستند که به اصطلاح ممتلی اند یعنی مواد زائد فراوانی در بافت ها و عروق آنها وجود دارد که به واسطه گرمی هوا رقت پیدا کرده و جریان آنها در سراسر بدن باعث بروز مشکلات متعدد می شود.

 

تنظیم ساعت خواب در فصل بهار با ساعت بیولوژیکی بدن

بهار و خوراکی های بهاری

درمان حساسیت در فصل بهار

مراقبت های پوستی در بهار

ممنون از اینکه با زیبامون همراه بودین.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید