چطور لوازم آرایش فاسد را تشخیص دهیم؟

دسته: لوازم آرایشی تاریخ نگارش: ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
5
تعداد رای‌دهندگان: 4309

لوازم آرایش شما با حساس ترین بخش بدن، یعنی صورت و پوست آن سروکار دارد، بنابراین باید هر روز قبل از استفاده، آنها را چک کنید که سالم و قابل استفاده باشند، وگرنه یک لوازم آرایش فاسد، می تواند ضررهای جبران ناپذیری را ایجاد کند.

چطور لوازم آرایش فاسد را تشخیص دهیم؟

تشخیص نشانه های لوازم آرایش فاسد ، می تواند شما و پوستتان را از خطرات احتمالی دور کند. هیچ چیز بدتر از استفاده نادانسته از یک ماده فاسد نیست، چون اصلا نمی دانید که ممکن است چه بلایی بر سر شما بیاورد.

متاسفانه لوازم آرایشی به دلیل تنوعی که در نوع بسته بندی و مواد به کار رفته در آنها دارد، می تواند درگیر آلودگی های زیادی مانند رشد باکتری ها در داخل بسته بندی، انتقال میکروب و آلودگی از طریق براش ها و پرهای آرایشی به ماده اصلی و از انجا به پوست و... شود که باید سعی کنید نکات ایمنی و بهداشتی را بدانید و همیشه رعایت کنید.

 

روش های ساده برای تشخیص لوازم آرایش فاسد و نشانه های فاسد شدن مواد آرایشی

تاریخ انقضا

این ساده ترین و ابتدایی ترین نشانه فاسد شدن یک ماده است. همیشه قبل از استفاده از لوازم آرایشتان، تاریخ آن را چک کنید که منقضی نشده باشد و همیشه سعی کنید لوازم آرایشی که مدت زیادی از تولید آن نگذشته است، خریداری نمایید. 

 

نکته بسیار مهم

فقط به تاریخ انقضا اکتفا نکنید. این تاریخی که روی محصولات نوشته می شود، در بهترین حالت نگهداری آن پیش بینی شده است، اما گاهی شرایطی ایجاد می شود که یک محصول قبل از سررسیدن تاریخ انقضا، به دلیل نگهداری و حمل نادرست، دچار فساد و آلودگی های مختلف می شود که در این صورت باید فاکتورهای دیگری برای تشخیص این فاسد شدن را در نظر بگیرید.

با "زیبامون دات کام" همراه باشید تا شما را با این فاکتورها آشنا کنیم، اما یادتان باشد که اگر لوازم آرایشی در ظاهر سالم و بدون نقص بود، اما تاریخ آن گذشته بود، هرگز نباید وسوسه شوید و از آن استفاده کنید!!!

 

تغییر رنگ

اینکه محصولات آرایشی در طول مدت استفاده، کمی دچار تغییر رنگ می شوند، مسئله بسیار طبیعی ای است و کمی زردتر شدن ماده آرایشی به دلیل قرارگیری در معرض نور خورشید و روشنایی، دور از انتظار نیست. ما اینجا درباره تغییرات رنگ فاحش و دور از انتظار صحبت می کنیم، مثلا اینکه پودر آرایشی شما به تدریج رنگ قهوه ای - شکلاتی به خود بگیرد یا یک تغییر رنگ غیر طبیعی که فقط با کمی دقت، متوجه آن خواهید شد.

بهتر است لوازم آرایشتان را در جعبه خود نگهداری کنید (جعبه بسته بندی آنها را دور نیندازید). این جعبه ها، کاملا ورود نور و رطوبت را غیر ممکن می کنند و نکته دیگر اینکه رنگ اولیه محصول را کاملا به خاطر بسپارید تا تغییر آن را تشخیص دهید.

بایدها و نبایدهای استفاده و نگهداری از لوازم آرایش (اینفوگرافی)

 

تناژ رنگی زرد

 

بو و رایحه

درباره بو و رایحه ای که محصولات آرایشی دارند، باید همان نکته قبل را در نظر بگیرید، اول اینکه این بو را به خاطر بسپارید و دوم اینکه هر گونه تغییر نامطبوع را جدی بگیرید و بررسی کنید. اغلب مواد آرایشی دارای رایحه و عطری مطبوع هستند که به مرور، ممکن است کم و کمتر شود، اما اگر بدبو و اذیت کننده شد، بدانید که فاسد شده است.

6 راه برای نگهداری طولانی مدت از عطر و ادکلن

 

انسجام و شکل ماده

همه شما شکل طبیعی کرم های مختلف آرایشی و بهداشتی، ضدآفتاب ها و مواد و پودرهای آرایشی را می شناسید. تغییرات انسجام این مواد نیز می تواند از نشانه های فاسد شدنشان باشد. مثلا سفت و خشک شدن ماده، چسبنده شدن آن، جدا شدن روغن و آب از بافت اصلی، شل و رقیق شدن آن، نشانه های اصلی این فاسد شدن ها و تغییر شیمیایی در مواد آنهاست.

 

لوازم آرایش پرمصرف

 

باکتری ها

کرم ها و پودرهایی که سطح وسیعی دارند و در تماس با پدهای آرایشی قرار می گیرند، ممکن اس خیلی زود دچار آلودگی های میکروبی قرار بگیرند. اگر روی سطح لوازم آرایشتان، نقطه و لکه سیاه یا خاکستری مشاهده کردید، سریعا آن را دور بیندازید، زیرا به احتمال بسیار زیاد، یک کلونی از باکتری یا قارچ روی آن رشد کرده است.

 

چند نکته:

1. همیشه لوازم آرایش را در جایی دور از نور، خنک و بدون رطوبت نگهداری کنید.

2. از استفاده از لوازم آرایش دیگران یا به اشتراک گذاشتن لوازم آرایشی با دیگران خودداری کنید.

3. براش ها و پدهای آرایشی را زود به زود بشویید، تمیز و خشک کنید، زیرا منبع بسیاری از آلودگی ها هستند که آن را به لوازم آرایشی منتقل می کنند.

4. لوازم آرایش باکیفیت و مرغوب، ماندگاری بیشتری دارند و اغلب دارای بسته بندی مناسب هستند.

 

5 عادت آرایشی که می‌ تواند شما را بیمار کند!

روش های ضدعفونی کردن انواع لوازم آرایشی

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید