صدا‌هایی که در بدن تولید می‌شوند چه معنا‌هایی دارند؟

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 2179

در بدن افراد صداهایی شنیده می شود که باهم تفاوت دارند. معمولا با افزایش سن این صداها بیشتر می شوند. با دلایل ایجاد این صداها در ادامه آشنا شوید.

 صدا‌هایی که در بدن تولید می‌شوند چه معنا‌هایی دارند؟

خیلی وقت ها صداهای عجیبی در نقاطی از بدن تولید می شود که ما دلیل تولید این صداها را نمی دانیم. معمولا بیشتر با بالا رفتن سن این اتفاق می افتد. گاهی این صداها می توانند آزاردهنده و خجالت آور باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا با صداهای مختلف و علت هر کدام آشنا شوید.

صداهای مختلف بدن

 

این صداها انواع مختلف دارند که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم.

صدای تق تق مفاصل

 

تق تق مفصل

 

اگر زمانی که می خواهید از جایتان بلند شوید و حرکت کنید مفاصل تان صدای تق تق داد زیاد نگران نباشید. چون اگر این صداها با درد همراه نباشند مشکل خاصی وجود ندارد و تنها دلیل آن می تواند پیری و بالا رفتن سن باشد. این راهم بدانید که در میان مفاصل ما یک مایع مفصلی وجود دارد، هنگامی که شما نشسته اید ممکن است حباب هایی درون آن مایع شکل بگیرد و زمانی که از جا بلند می شوید این حباب ها می ترکند و صداهای مورد نظر را تولید می کنند. این صدا مخصوصاً در گردن و شانه ها دیده می شود زیرا در این مناطق ساختار استخوان شرایط مناسب تری برای این موضوع دارد. این صدا مخصوصاً هنگامی که قولنج انگشتان را می شکنید تولید می شود.

صدا دادن معده

خیلی از افراد با شنیدن صدای معده فکر می کنند که علت آن گرسنگی است اما در برخی اوقات این تفکر صحیح نیست. دلیل ایجاد صدای غرش معده این است که معده هوا و مایعات را به بیرون از خود می فرستد همچنین زمانی که معده خالی باشد هم این صدا ایجاد می شود. گاهی وقت ها هم این صدا نشان دهنده دل درد و یبوست و یا مشکل در دستگاه گوارش می باشد.

صدای باد در گوش

 

صدای باد در گوش

 

دلیل ایجاد این صدا فرستادن خون در رگ های گوش می باشد. معمولا این صدا زمانی شنیده می شود که شما سرتان را روی بالشت گذاشته باشید. اما اگر این صدا هنگام ایستادن و یا نشستن شنیده شود طبیعی نیست و باید به دنبال رفع مشکل رفت. ممکن است یکی از دلایل این اتفاق عفونت گوش و یا آلرژی باشد.

خرناس کشیدن و نفس نفس زدن در خواب

علت این صداها می تواند مشکلات تنفسی باشد و یا اینکه به علت بد خوابیدن راه تنفسی شما بسته و تنگ شده باشد و تولید صدا کند. اگر این صداها ادامه دار شد بهتر است به یک پزشک متخصص خواب مراجعه کنید.

سکسکه کردن

مطمئنا سکسکه کردن را هر فردی تجربه کرده است. سکسکه کردن معمولاً در اثر اسپاسم دیافراگم ایجاد می شود. برای درمان این مشکل می توانید برای چند دقیقه نفستان را جبس کنید و یا اینکه مقداری عسل یا شکر را با کمی آب ترکیب کنید و غرغره کنید تا کمی آرام شوید.

صدای سوت در بینی

 

صدای سوت در بینی

 

ایجاد این صدا در بینی اگر با درد همراه باشد و ضربه ای به سر وارد شده باشد و این صدا بیشتر از یک روز طول بکشد باید حتما پیگیری شود. اما معمولا صدای سوت در بینی به علت آلرژی و یا عفونت و گرفتگی بینی ایجاد می شود.

زنگ زدن گوش

این حالت که با نام وزوز کردن گوش نیز شناخته می شود معمولاً در افراد مسن دیده می شود. این صدا توسط یکی از ارگان های داخلی گوش به نام کوچلیا تولید می شود که معمولا در اثر صداهای بلند، پیری یا عفونت های مزمن دچار آسیب شده و چنین صداهایی را تولید خواهد کرد. برای این مشکل درمان های خانگی متعددی وجود دارد اما در برخی از موارد باید به پزشک مراجعه کرد. اگر احساس خستگی و بیحالی همراه با گیجی می کنید و این صداها را نیز می شنوید موضوع را بسیار جدی بگیرید.

صدای تق تق فک

خیلی از افراد هنگام باز کردن دهانشان با صدای تق تق فک مواجه می شوند. دلیل این اتفاق این است که لولای دهان که به آن مفصل گیجگاهی-فکی می گویند می تواند از تنظیم خارج شود اما معمولاً به سرعت به جای اصلی و درست خود باز خواهد گشت.

صدا در دستگاه تناسلی زنانه

اگر این صدا را بوی بد احساس کردید باید به پزشک مراجعه کنید. اما در غیر این صورت این صدا به علت جمع شدن هوا در اثر فعالیت هایی مثل ورزش اتفاق می افتد که صدایی شبیه خارج شدن گاز از مقعد دارد. شنیدن این صدا جای هیچ نگرانی ندارد و علت مشکل یا بیماری خاصی نیست.

صدا دادن گلو

این صدا با آروغ زدن متفاوت است اما هر دو منشایی یکسان دارند. تند غذا خوردن، آدامس جویدن و نوشیدنی های گازدار باعث چنین صدایی خواهند شد. اما اگر این صدا به طور متناوب و برای مدت طولانی در گلوی شما ایجاد شد و در بلعیدن غذا مشکل داشتید باید موضوع را جدی بگیرید.

جیر جیر کردن مفاصل

این صدا را باید جدی گرفت. معمولا با بالا رفتن سن غضروف اطراف مفاصل تحلیل می رود و باعث تولید این صداها می شود. این صدا می تواند نشان دهنده ورم مفاصل و آرتروز نیز باشد.

صدای شبیه ناله هنگام سرفه

اگر سرفه شما با صدایی شبیه ناله و خس خس کردن همراه باشد بدین معنا خواهد بود که مسیر تنفس شما دچار التهاب شده یا مسدود شده است. این حالت یکی از نشانه های آسم است. این صدا را جدی بگیرید.

25 واقعیت شگفت انگیز در مورد بدن انسان

کربوهیدرات چیست و نقشی در سلامت بدن دارد

از بین بردن بوی بد بدن با 10 روش ساده خانگی

نشانه های کمبود پروتئین در بدن

ممنون از اینکه با زیبامون همراه بودین.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید