نبض شکم نشانه چیست؟

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 15673

خیلی از ماها نبض رو در نقاط مختلف بدنمون حس کردیم اما روی شکم چطور؟ تا حالا با نبض شکمی مواجه شدین و میدونین چیه؟

 نبض شکم نشانه چیست؟

همه ما تا حالا نبض را روی مچ دست و گردنمون احساس کردیم؟ اما روی شکم چی؟ تا حالا نبض شکم رو حس کردین؟ نبض شکم نیاز به نگرانی نداره اما ممکنه هشداردهنده باشه. در ادامه با ما همراه باشین تا با دلایل نبض شکم آشنا بشین.

 

علل شایع نبض شکم

 

نبض شکم

 

بارداری

در دوران بارداری میزان گردش خون در بدن افزایش پیدا میکنه. نبض شکم به معنی اینه که با هر نبض خون بیشتری پمپاژ میشه که بیشتر در آئورت شکمی قابل توجه هست. آئورت سرخرگ اصلی است که خون رو از قلب به سایر نقاط بدن، پایین مرکز قفسه سینه و داخل شکم حمل می‌کنه.

غذا خوردن

زمانی که شما غذا میخورین بدن برای هضم غذا نیاز به خون بیشتر داره و این خون از طریق روده و معده جذب میشه. اگر متوجه نبض شکم بعد از غذا خوردن شدید این احتمالا به خاطر افزایش پمپاژ خون از طریق آئورت شکمی است.

دراز کشیدن

بعضی وقتها زمانی که شما دراز میکشین و پاهاتون رو بالا میبرین نبض شکم رو حس میکنین و این به خاطر رد شدن جریان خون از طریق آئورت شکمی هست. افرادی که شکم لاغری دارن به راحتی میتونن این نبض رو با چشم ببینن و این نبض با ایتادن و راه رفتن از بین میره.

 

آنوریسم آئورت شکمی

ناحیه ای نزدیک به بخش انتهایی سرخرگ است. معمولا این حالت در طی چند سال ایجاد میشه ولی علائم زیادی ایجاد نمیکنه. البته اگه این ناحیه زیاد بزرگ بشه آئورت منفجر میشه و باعث خونریزی داخل شکمی میشه.

 

علائم آنوریسم آئورت شکمی

• درد شدید شکم و پهلو

• نبض در ناحیه نزدیک به ناف

• درد کمر

 

عوامل افزایش خطر آنوریسم آئورت شکمی

 

آنوریسم آئورت

 

• مصرف سیگار و استعمال دخانیات

• بیماری های عروقی مثل سختی عروق

• فشار خون بالا

• عفونتهای سرخرگی

• زخمهای بزرگ

• سابقه خانوادگی

این اتفاق در مردان 4 برابر بیشتر از زنان است. معمولا افرادی که مبتلا میشن بالای 48 سال سن دارن. آنوریسم رو نمیشه پیش بینی کرد که آیا بیشتر میشه یا نه همچنین از نظر اندازه نیز متفاوت است. افرادی که مبتلا به علائم ناگهانی شدند باید حتما به پزشک مراجعه کنند. معمولا با عکس برداری از داخل شکم پزشک متوجه میشه که آیا شما آنوریسم دارین یا نه؟ درمان افراد مبتلا به آنوریسم بسته به اندازه اون داره. اگه کوچک باشه به مرور و تحت نظارت پزشک درمان میشه اما اگه آنوریسم بزرگ باشه باید فرد جراحی بشه.

از نظر علمی اگر شخصی لاغر باشه، لمس نبض آئورت در فضای ناف طبیعی است ولی معمولا در افراد چاق چنین چیزی لمس و مشاهده نمی شه. اگر در فردی شک کنیم که نبض در شکم غیر طبیعی است از سونوگرافی استفاده می کنیم. یکی از بیماری هایی که باعث می شه به طور نامعمول نبض شکمی در فضای شکمی قابل مشاهده و لمس باشد، آنوریسم آئورت است.

قطر آئورت در فرد نرمال حدود ۲ سانتی متر است، اگر به هر دلیلی جداره آئورت نازک بشه، این قطر می تونه افزایش پیدا کرده و به سه، چهار، پنج و یا شش سانتی متر برسه.

 

اورژانس آئورت

آنوریسم آئورت متفاوت از دایسکشن آئورت است. دایسکشن یا پارگی آئورت می تونه در همان محلی رخ بده که بسیاری از آنوریسم ها در آنجا اتفاق می افتنه. در دیسکسیون آئورت، پارگی در دیواره آئورت رخ می ده. این اتفاق باعث خونریزی داخلی و در امتداد دیواره آئورت و در برخی موارد، به طور کامل خارج از آئورت (پارگی) می شه .

دایسکشن آئورت یک اورژانس تهدیدکننده زندگی است. درمان آنوریسم آئورت قبل از شکافتگی بسیار مهم است. اگر شکافتگی رخ دهد، افراد هنوزهم فرصت درمان شدن با عمل جراحی و درمانهای دیگری دارند، اما آنها بیشتر در معرض خطر عوارض قرار دارن.

انواع دردهای زودگذر و علت بروز آنها

5 علامتی که نشان می دهد رژیم غذایی سالمی ندارید

ممنون از اینکه با زیبامون همراه بودین.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید