بررسی سلامت مرغ، مرغ سربی یا آنتی بیوتیکی

دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵
5
تعداد رای‌دهندگان: 2619

وجود باقیمانده‌ های آنتی‌ بیوتیک در مرغ و مقاومت دارویی که در بدن مصرف‌ کننده ایجاد می‌ کند خانواده‌ ها را جویای دانستن راست و دروغ این موضوع کرده است.

بررسی سلامت مرغ، مرغ سربی یا آنتی بیوتیکی

این روزها اکثر مردم به مواد غذایی که می خورند هیچ اعتمادی ندارند و ترس این را دارند که علاوه بر این پول این مواد را می دهند به جای سود داشتن برای بدنشان، مضر هم باشد. این روزها خبرهایی با موضوع مرغ های حاوی سرب و آنتی بیوتیک مردم را ترسانده است. بنابراین میخواهند راست و دروغ این خبر را بدانند. سرب یکی از موادی است که از طریق محیط جذب بدن مرغ می شود. مثلا ممکن ز طریق آب آلوده به سرب و یا دان مرغی که در خاک آلوده به سرب رشد کرده وارد بدن مرغ شود. اما مردم باید خیالشان راحت باشد و بدانند که این مرغ ها توسط دامپزشک بررسی می شوند و هیچ گونه مشکلی ندارند.

 

صحت باقیمانده آنتی ‌بیوتیک در مرغ ‌ها

 

مرغ تازه

 

قبل تر ها مردم تصور می کردند که مرغ ها هورمونی هستند اما باید بدانند که استفاده از هورمون برای مرغ صرفه اقتصادی ندارد برای همین هم خیالشان راحت باشد که مرغ ها هورمونی نیستند. اما اکنون مردم نگران آنتی بیوتیک موجود در بدن مرغ و مقاومت آن در بدن انسان هستند. طبق تحقیقاتی که اخیرا روی تعدادی از مرغ‌ ها و تخم ‌مرغ‌ های موجود در بازار انجام شده بیانگر استفاده نادرست تولیدکنندگان از آنتی‌بیوتیک ‌ها و وجود باقیمانده‌ های آنتی‌ بیوتیک در این محصولات است. اما خیلی از خانواده ها تصور میکنند که با جوشاندن مرغ و استفاده از هویج و پیاز در کنار آن کاملا سالم و بدون ضرر می شود در حالی که این تصور غلط است و مرغ ها باید از سوی سازمان های مربوطه از جهت سلامت مورد برسی قرار بگیرند.

 

دل و سنگدان مرغ را بخوریم؟

 

مرغ هورمونی

 

کبد و کلیه مرغ دو عضوی هستند که تمام سموم بدن را دریافت می کنند. زمانی که به مرغ آنتی بیوتیک زده می شود نباید از آن استفاده کرد اما مرغداری های صنعتی به این موضوع اهمیت نمی دهند و پس از تزریق آنتی بیوتیک به مرغ آن را کشتار می کنند و چون آنتی بیوتیک در کبد و کلیه مرغ ذخیره می شود به همین دلیل مصرف آن در این شرایط توصیه نمی شود. اما در صورت کلیه مصرف دل و سنگدان مرغ مشکلی ایجاد نمی کند.

 

سلامت مرغ ‌های طعم ‌دار

 

مرغ سوخاری

 

خیلی از مردم تصور می کنند که مرغ های طعم داری که در برخی فروشگاه ها موجود است، از نوع مرغ بی کیفیت و تاریخ گذشته است. اما طبق گفته پزشکان صنایع غذایی هر فروشگاهی که بخواهد مرغ طعم دار بفروشد باید مجوز فرآوری گوشت از سازمان دامپزشکی کشور را داشته و یک دامپزشک ناظر هم در آن فروشگاه حاضر باشد. در غیر این صورت خرید محصولات پروتئینی از این فروشگاه ها ممنوع است.

 

مرغ وایتکسی

در زمان قبل که مرغ ها بدون بسته بندی و به صورت باز عرضه می شد خیلی از فروشندگان برای سفید شدن و تازه به نظر رسیدن مرغ به آن وایتکس می زدند چون اغلب مردم فکر میکردند هر چه مرغ سفیدتر باشد تازه تر است. اما اکنون که مرغ ها به صورت بسته بندی در مغازه ها عرضه می شوند دیگر این اتفاق نمی افتد و مردم میتوانند با خیال راحت مرغ را مصرف کنند.

 

مرغ گرم یا منجمد؟

با ورود تعدادی مرغ‌های منجمد وارداتی به برنامه غذایی، این پرسش مطرح است که آیا می‌توان به این مرغ‌ها اعتماد کرد. متخصصان در این زمینه می‌گویند هر فرآورده و محصول گوشتی که بخواهد وارد کشور شود تحت نظارت سازمان دامپزشکی قرار می‌گیرد و از نظر سلامت و کیفیت قابل اطمینان هستند و در صورتی که مرغ‌های منجمد به خوبی فرآیند انجماد را طی کرده باشند در مقایسه با مرغ‌ های گرم از جهت ارزش تغذیه ‌ای تفاوت چندانی ندارند.

مطالب مرتبط:

مواد غذایی که جذابیت شما را بیشتر می کنند

مواد غذایی گیاهی سرشار از کلسیم را بشناسید!

ممنون از اینکه با زیبامون همراه بودین.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.

ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
در حال گرفتن اطلاعات...
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
نظر خود را ثبت کنید