دستگاه چاپ پارچه (سابلیمیشن)

بزرگنمایی
دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۴
5
تعداد رای‌دهندگان: 787

چاپ سابلیمیشن یکی از پر استفاده ترین و بهترین زیر شاخه چاپ صنعتی به حساب می آید.

دستگاه چاپ پارچه (سابلیمیشن)

چاپ سابلیمیشن یکی از پر استفاده ترین و بهترین زیر شاخه چاپ صنعتی به حساب می آید. به زبان ساده تر چاپ سابلیمیشن یا همان چاپ تصعیدی روشی از چاپ است که در آن طرح از یک کاغذ به یک قطعه پارچه یا ماده انتقال پیدا میکند. یکی از مزایای این روش چاپ سود داشتن حتی در تیراژهای پایین است. این روش چاپ برای پارچه هایی که درصد بالایی پلی استر دارند مناسب میباشد و روی پارچه های طبیعی کاربرد نخواهند داشت.

چاپ سابلیمیشن مزایای بسیاری دارد. چاپ سابلیمیشن، رنگ هایی زیبا و دائمی ایجاد می کند. که بجای چاپ در سطح رویی، به درون لایه یا الیاف پارچه فرو می روند. و از ماندگاری بالایی برخوردار است. تصاویر روی پارچه، حتی بعد از چند بار شستن ، کمرنگ یا رنگ پریده نمی‌شوند. تصاویر روی اجسام سخت نیز ، لپ پریده، خراشیده یا کنده نمی‌شنوند. دیگر مزایای این متد چاپ هزینه کمتر و مصرف برق کمتر می باشد.

مزیت دیگر چاپ سابلیمیشن که از نظر خود من مهم ترین مزیت حساب میشود این است که چاپ سابلیمیشن بشدت دوستدار محیط زیست است. در این متد چاپ کمترین میزاب زباله تولید میشود. از طرفی هم بخاطر استفاده از فناوری انتقال حرارت، اصلا از آب استفاده نمی شود. همینطور رنگ هایی که در این فرایند چاپ استفاده می شوند محلول در آب هستند و خطری شخص یا محیط زیست را تهدید نمیکند. این رنگ ها علاوه بر ایمن بودن از پایداری مناسبی هم برخوردار هستند و همچنین میزان استفاده رنگ در چاپ سابلیمیشن نسبتا اندک است.

اما همان طور که هر چیزی در کنار مزایای خود، معایب هم دارد چاپ سابلیمیشن نیز محدودیت ها و معایب خود را دارد. یکی از مهم ترین محدودیت این متد چاپ این است که با این که رنگ های روشن خوب زنده هستن ولی از کیفیت چاپ رنگ های تیره انتظار چندانی نباید داشت.

همینطور یکی از رایج ترین مشکلات خشک شدن پارچه در اثر حرارت می باشد که البته برای جلوگیری از این مشکل می توان بهترین دما برای چاپ سابلیمیشن برای هر پارچه را با نمونه گیری اولیه قبل از چاپ به دقت اندازه گیری کرد.

 

کلندر

 

دستگاه چاپ پارچه (پلاتر):

برای چاپ، ابتدا باید طرح خود را از کامپیوتر روی کاغذ رول چاپ کرد. این عمل توسط دستگاه پلاتر انجام میشود. پلاتر نوعی دستگاه چاپ است که میتواند هر عکسی را با رسم نقطه های منفرد و با عرض زیاد چاپ کند. به همین برای چاپ طرح ما مناسب است.

همان طور که هد و برد در کیفیت چاپ تاثیر دارند، کاغذ و جوهر نیز دارند. کاغذ و جوهر چاپ باید مخصوص سابلیمیشن باشد تا امکان انتقال طرح روی جسم امکان پذیر باشد. این مدل کاغذ 2 طرف دارد ؛ یک طرف صاف که این قسمت کاغذ نسوز بوده و تحمل حرارت بالا را دارد روی این قسمت نباید پرینت بگیرید. و طرف دیگر کاغذ که پرز دارد (کوتینگ) و پرینت را باید روی این قسمت بگیرید. طبیعیست که هر چقدر کاغذ و جوهر استفاده شده و همچنین وضعیت هد پرینتر بهتر باشد، چاپ ما کیفیت بهتری خواهد داشت.

دستگاه های چاپ پارچه هد های متنوعی دارند که محبوب ترین دستگاه های چاپ پارچه(پلاتر) ،  دستگاه چاپ پارچه دو هد سابلیمیشن، دستگاه چاپ پارچه سه هد سابلیمیشن، دستگاه چاپ پارچه چهار هد سابلیمیشن و دستگاه چاپ پارچه هشت هد سابلیمیشن هستند که در سرعت کار و چاپ شما تاثیر بسیاری دارد.

 

چاپگرصنتعی

 

دستگاه چاپ پارچه (کلندر):

حالا برای ادامه مراحل چاپ پارچه، باید طرح روی کاغذ رول سابلیمیشن را به پارچه خود انتقال دهیم. برای این کار از دستگاه کلندر استفاده میشود.همان طور که بالاتر اشاره کردیم سابلیمیشن به معنی تصعید می باشد.دستگاه کلندر از فشار و گرما استفاده میکند تا رنگ بدون اینکه به مایع تبدیل شود، باعث تصعید رنگ بشود. در دستگاه کلندر ما به یک کاغذ محافظ نیز نیاز دارم تا جوهر به منسوجات به طور با کیفیت تر و بهتری در مرحله تصعید انتقال پیدا کند و همچنین از نمد کلندر دستگاه شما در مقابل جوهر محافظت بکند.

برای انجام تصعید به طور معمول به حداقل دمای 180 درجه سانتیگراد نیاز داریم. با توجه به جنس پارچه ، ما درجه حرارت 185 تا 200 درجه سانتیگراد و مدت زمان قرار گرفتن در معرض حرارت حدود 55 ثانیه را به شما پیشنهاد می کنیم تا همزمان جوهر روی کاغذ انتقال یافته و الیاف پلیمری گرم شود و امکان انتقال بهتر جوهر را نیز فراهم تر شود. در دستگاه کلندر این انتقال گرما و فشار از طریق غلتک انجام میشود. برای حرارت دادن به غلتک از روغن های خاصی استفاده میشود. این روغن های خاص ابتدا با المنت های بشدت گرما داده میشود.

سپس این غلتک را با همان روغن های خاص حرارت می دهند. به علت استفاده از روغن برای حرارت دادن به غلتک، حرارت در سطح غلتک یکسان پخش میشود و کیفیت چاپ بالاتر میرود. از مزیت های دستگاه چاپ کلندر عمر زیاد دستگاه، آسان بودن کار با آن و سرعت بیشتر آن نسبت به دستگاه چاپ مستقیم هستند که این ویژگی ها باعث میشوند که چاپ روی پارچه و چاپ روی لباس با هزینه های کمتری انجام بشود.

هنگام استفاده از دستگاه کلندر بخاطر حرارت بالا و چرخش سریع غلتک ها باید نکات ایمنی را رعایت کرد. برای مثال  هیچوقت سمت هیچ یک از اجزای متحرک دستگاه کلندر نباید رفت. اگر برای تعمیرات یا کار دیگری باید به آنها دست بزنید صبر کنید تا کامل از حرکت بایستد و قطعه به درستی پشتیبانی شود. حرکات غیر منتظره می تواند باعث جراحات بسیار جدی و یا حتی مرگ شود.

 

ترانسفر چاپ پارچه

 

دستگاه چاپ شال و روسری:

دستگاه سابلیمیشن روسری در واقع همان چاپ حرارتی یا سابلیمیشن میباشد که با استفاده از آن می توان چاپ سابلیمیشن روسری هم انجام داد. چاپ سابلیمیشن روسری مانند سایر دستگاه های حرارتی میباشد منتها موضوعی که اینجا اهمیت دارد ابعاد دستگاه است که باید با ابعاد شال یا روسری که ما قصد چاپ آن را داریم تناسب داشته باشد که پاسخگوی کار ما باشد.

 

کارگاه چاپ پارچه و روسری

 

دستگاه چاپ سابلیمیشن روسری مزیت های بسیاری دارد. یکی از مهمترین آن ها کیفیت طراحی است. همان طور که کمی بالاتر توضیح دادیم در چاپ سابلیمیشن ابتدا یک طرح شال یا روسری ما روی کاغذ رول سابلیمیشن توسط دستگاه پلاتر چاپ میشود. مزیت این کار این است که شما میتوانید قبل از اینکه طرح خود را روی شال یا روسری چاپ کنید امکان بازنگری آن را دارید. بنابراین امکان بروز خطا به حداقل می رسد. از دیگر مزیت های مهم این دستگاه سادگیه کار با آن میباشد که شما کافیست کار با نرم افزار های گرافیکی را بلد باشید و دیگر مرحله های چاپ را به راحتی و بدون مشکل انجام دهید.

 

دستگاه چاپ روتختی:

برای چاپ روتختی و مواردی مثل روتختی که عرض بیشتری دارند باید از دستگاه های چاپ سابلیمیشن با عرض بالا استفاده کرد که به این منظور از دستگاه چاپگر عرض 320 سابلیمیشن استفاده می کنیم. تنوع در طرح و رنگ روتختی ها همان طور خودتان نیز میدانید به حدی زیاد است که هر کسی را به شک در انتخاب خود می اندازد. در انتخاب روتختی مناسب باید به  سن و سلیقه افراد توجه کرد.

کالای خواب در انواع چاپی , سه بعدی , فانتزی , طرح دار کودکانه تهیه و تولید شده و باعث زیباتر شدن فضای اتاق خواب شما می شود. انتخاب هر یک از این نوع روتختی ها کاملا به سلیقه افراد بستگی دارد. از نکات مهم موقع خریدن روتختی، جنس و کیفیت چاپ آن است که تا پس از بار ها شست و شو، بتواند زیبایی و کیفیت اولیه خود مانند روز اول خود نگه دارد. انتخاب مناسب و درست دستگاه چاپ روتختی و کیفیت چاپ روتختی برای تولید کننده بسیار حائز اهمیت می باشد تا بتواند محصول خودش را به فروش برساند.

در چاپ سابلیمیشن به علت حرارت منافذ زیر لایه به طور کامل باز شوند همچنین به علت تصعیدی بودن، رنگ به حالت گازی در الیاف پارچه نفوذ میکند و سپس با فشار و خنک شدن زیر لایه، رنگ در الیاف پارچه نفوذ کرده و حتی پس از بار ها شست و شو رنگ خود را از دست نمیدهد.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید