روزی چند بار صورت را بشوییم ؟

بزرگنمایی
دسته: مراقبت از پوست تاریخ نگارش: ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۴
5
تعداد رای‌دهندگان: 1647

آیا می دانید برای حفظ سلامت و زیبایی پوست باید روزی چند بار صورت را بشوییم ؟ در این بخش از زیبامون در رابطه با این موضوع صحبت کرده ایم !

روزی چند بار صورت را بشوییم ؟

تمام افراد نوع پوست مخصوص به خود و همچنین سبک زندگی متفاوتی دارند و هر دوی این عوامل می تواند تفاوت زیادی در نحوه مراقبت از پوست در شرایط مختلف آب و هوایی و استفاده از محصولات مراقبت از پوست ایجاد می کنند . اما سوالی که همیشه در حوزه مراقبت از پوست مطرح می شود و جواب های مختلفی نیز برای آن وجود دارد این است که روزی چند بار باید صورت را شست ؟

برای اینکه پاسخ درست و مناسبی برای این سوال پیدا کنید ، حتما در ادامه با زیبامون دات کام همراه بمانید و اطلاعات خوبی در رابطه با اینکه روزی چند بار صورت خود را شستشو دهیم ، کسب کنید . 

 

چند بار در روز باید صورت را بشوییم ؟

ممکن است شما هم در گوگل سرچ کرده باشید که روزی چند بار صورت را بشوییم ؟ یا روزی چند بار صورت خود را شستشو دهیم؟ یا روزی چند بار باید صورت را شست ؟ روزی چند بار صورت خود را شستشو دهیم؟ و اغلب با پاسخ یکسانی برای این سوال مواجه شوید .

اما باید بدانید که پاسخ به این سوال با توجه به نوع پوست ، شرایط آب و هوایی ، محصولات مراقبت از پوست ، عادات غذایی ، شیوه زندگی و شرایط پوست متفاوت است . بنابراین پاسخ یکسان و درستی در رابطه با این سوال که روزی چند بار باید صورت را بشوییم وجود ندارد .

اگرچه ممکن است اکثر متخصصان پوست توصیه کنند صورت خود را دو بار در روز بشویید ، اما ممکن است مجبور شوید چند بار دیگر در شرایطی مانند بعد از تمرین ، گذراندن یک روز در خارج از منزل ، هوای مرطوب و غیره پوست صورت را شست و شو دهید .

هر بار که صورت خود را می شویید ، تمام عرق ، روغن ، خاک ، آلاینده ها و سلول های مرده پوست را از منافذ پوست خود پاک می کنید و با این کار صورت شما روشن و شاداب می شود . با این حال ، شستن بیش از حد صورت می تواند چربی ها و رطوبت طبیعی پوست شما را که برای هیدراته نگه داشتن پوست نیاز دارد را از بین ببرد و در نتیجه منجر به ایجاد خشکی و التهاب در پوست شود .

علاوه بر این در هنگام شست پوست صورت باید دقت داشته باشید که از شوینده یا پاک کننده ملایم استفاده کنید تا از هرگونه تحریک پوستی ، بثورات یا التهاب جلوگیری شود .

به طور کلی تمام افراد باید با توجه به نوع پوست خود ، یک روال مراقبت از پوست که شامل مراحل اساسی مانند لایه برداری ، پاکسازی و مرطوب کننده است ، داشته باشند .

 

شستن صورت 1

 

حتما بخوانید : روش صحیح شستن صورت و مراقبت از پوست

 

چه زمانی باید بیش از دو بار پوست صورت خود را بشوییم ؟

اگرچه به طور معمول توصیه می شود که پوست صورت را بیشتر از 2 بار نشویید اما در برخی موارد استثنائاتی هم وجود دارد و میتوانید بیشتر از 2 بار پوست صورت خود را بشویید .

 • اگر فعال هستید و مدت زمان قابل توجهی را صرف ورزش می کنید ، ممکن است بخواهید بعد از جلسه تمرین صورت خود را بشویید تا تمام عرق و روغن از بین برود و اگر اغلب آرایش می کنید ، ضروری است که آن را با پاک کننده آرایش پاک کنید و پاکسازی صورت را دنبال کنید . عدم شستن صورت پس از هر دو حالت ممکن است منجر به ایجاد مشکلات پوستی شود .

 

 • یکی دیگر از عواملی که برای شستن بیش از دوبار صورت باید در نظر بگیرید ، آب و هوای محلی است که در آن زندگی می کنید . به عنوان مثال ، آب و هوای گرم و مرطوب ممکن است باعث شود تا بیش از دو بار در روز صورت خود را بشویید ، در حالی که در آب و هوای کمتر مرطوب یا خشک و سرد ، ممکن است کمتر صورت خود را بشویید . آب و هوای گرم باعث تعریق بیشتر می شود که این امر نیز به پاکسازی بیشتری نیاز دارد . از سوی دیگر ، در دماهای سردتر ، کمتر احتمال دارد عرق کنید و بنابراین ، باید کمتر صورت خود را بشویید .

 

 • اگر در روتین روزانه مراقبت از پوست خود از سرم استفاده می کنید نیز لازم است قبل از استفاده از سرم ، حتما پوست صورت را بشویید و تمیز کنید . اینکار به این دلیل است که بیشتر سرم ها برای شرایط خاص پوست استفاده می شوند و مواد تشکیل دهنده آنها باید بتوانند مستقیماً روی پوست تأثیر بگذارند . عدم شست و شوی پوست صورت قبل از استفاده از سرم به این معنی است که کثیفی ، روغن ، عرق و چربی به عنوان یک لایه روی پوست عمل می کنند و مانع از تأثیر مواد سرم بر روی سلول های پوست شما خواهند شد .

 

به طور کلی اگر می خواهید صورت خود را فقط یک بار در روز بشویید ، بهتر است این کار را شب انجام دهید . شما با این کار تمام آلودگی ها ،  کثیفی ، گرد و غبار و مواد آرایش و غیره را که در طول روز روی صورت شما انباشته می شوند را از بین می برید و به پوست خود اجازه دهید در شب ترمیم و بازسازی شود . اما این موضوع به معنی خودداری از شست و شوی پوست صورت در ابتدای صبح نیست !

یکی دیگر از دلایل شستن صورت در شب این است که پوست شما در شب نفوذپذیری بیشتری دارد و این بهترین زمان برای استفاده از کرم ها و لوسیون های آبرسان است و مواد موجود در محصولات مراقبت از پوست شما بهترین عملکرد را خواهند داشت .

 

شستن صورت 2

 

حتما بخوانید : روش شستن صورت به سبک ژاپنی

 

با چه محصولاتی می توان پوست صورت را شست ؟

صرف نظر از تعداد دفعات شستن صورت ، نوع پوست و محصولی که با آن پوست صورت را می شویید نیز بر روی سلامت پوست  تأثیر می گذارد .  در مرحله اول باید پاک کننده ای را برای شستن پوست صورت انتخاب کنید که با نوع پوست شما سازگار باشد . به بیان بهتر :

 

 • افرادی که پوست حساسی دارند باید از پاک کننده های ملایم ، غیر کمدوژن (non-comedogenic) و بدون الکل استفاده کنند .
 • کسانی که پوست مستعد آکنه دارند باید پاک کننده های صورت حاوی اسید سالیسیلیک (salicylic acid) یا بنزوئیل پراکسید (benzoyl peroxide) را انتخاب کنند .
 • افرادی که پوست خشک دارند باید از پاک کننده های حاوی الکل اجتناب کنند ؛ زیرا این محصولات می توانند پوست را بیشتر خشک کرده و باعث بثورات یا التهاب شوند .
 • پاک کننده ملایم صورت معمولاً برای انواع پوست مفید و مناسب است .

 

نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که پس از استفاده از پاک کننده صورت ، همیشه از یک تونر و مرطوب کننده استفاده کنید تا رطوبت پوست را حفظ کرده و پوستی هیدراته داشته باشید .

 

حتما بخوانید : پوست صورت چرب یا خشک را چگونه شستشو دهیم؟

 

اگر پوست صورت را کم بشوییم چه اتفاقی می افتد ؟

اگر در محیطی با آب و هوای مرطوب زندگی می کنید و صورت خود را به درستی نمی شویید و یا فقط یک بار در روز پوست خود را می شویید ، یعنی اجازه می دهید که چربی ، مواد آرایشی  آلودگی ها و سلول های مرده به منافذ پوستی نفوذ کرده و باعث مسدود شدن منافذ پوست شوند  و زمینه را برای ایجاد جوش و آکنه فراهم می کنید . 

علاوه بر این ، اگر آرایش خود را در پایان روز با پاک کننده آرایش پاک نکنید نیز همین  اتفاق می افتد . شما باید همیشه پوست صورت را بعد از تمرین ، استفاده از کلاه ایمنی یا لوازم جانبی دیگر بشویید تا عرق پیشانی ، ناحیه T صورت و سایر قسمت های پوست صورت تمیز شود .

در واقع ، هنگام عرق کردن ، به غیر از عرق و چربی که توسط پوست تولید می شوند ، بسیاری از اجزای دیگر مانند سلول های مرده پوست ، باکتری ها و غیره نیز در منافذ پوست جمع می شوند . این موارد می توانند به پوست آسیب برسانند و باعث عفونت در پوست شوند . به همین دلیل است که توصیه می شود آلاینده های محیطی روی پوست شما باید قبل از آسیب رساندن به پوست یا ایجاد آکنه ، از روی پوست تمیز و پاک شوند.

بنابراین اگر هر روز آرایش می کنید و صورت خود را کم شستشو می دهید ، محصولات آرایشی روی پوست شما جمع شده و منافذ را مسدود می کند و این امر می تواند در طولانی مدت به پوست شما آسیب برساند .

 

حتما بخوانید : مراقبت از پوست - اشتباهات رایج در شستشوی صورت

 

اگر پوست صورت را بیش از حد بشوییم چه اتفاقی می افتد ؟

از طرف دیگر ، شستن بیش از اندازه پوست صورت نیز میتواند تعادل چربی طبیعی در پوست را برهم زده و مختل کند و باعث ایجاد خشکی پوست ، التهاب و بروز آکنه شود . به طور کلی اگر اگر احساس کشیدگی در پوست دارید و یا با خشکی ، پوسته پوسته شدن و بثورات مکرر روی پوست همراه هستید ، احتمال دارد که بیش از حد پوست صورت را می شویید .

به طور کلی ، اگر فکر می کنید که بیش از حد صورت خود را شستشو می دهید ، چند نشانه گویا وجود دارد که باید مراقب آنها باشید . 

 

 • ایجاد احساس سفتی و خشکی بیش از حد روی پوست صورت
 • حساس شدن پوست و ایجاد لکه های خشک مایل به قرمز روی صورت
 • خشک و ملتهب شدن پوست در روزهای زمستانی

بسیاری از افراد تصور می کنند که برای از بین بردن آلودگی و مواد آرایشی از روی پوست حتما باید چندین و چند بار پوست خود را بشویند اما این تصور ممکن است همیشه درست نباشد ! استفاده از پاک کننده های ملایم برای شستن صورت ، دوبار در طول روز به حفظ رطوبت پوست شما و جلوگیری از خشک شدن بیش از حد آن کمک می کند و اگر متوجه شدید که پوست صورت بعد از شست و شو ، قرمز و خشک می شود ، نشانه این است که شما در حال انجام یک کار اشتباه هستید !

یکی از روش هایی که به شما کمک میکند تا پوست صورت را بیش از حد نشویید این است که زنگ هشدار برای دو زمان و شستن صورت تنظیم کنید و همچنین ، همیشه از پاک کننده ملایم صورت استفاده کنید که تمام آلودگی ها ، کثیفی و مواد آرایشی را از منافذ پوست شما پاک می کند . امروزه تعداد زیادی از این محصولات به راحتی در دسترس هستند .

اما اگر عادت دارید که حتما پوست صورت را چند بار بشویید بهتر است فقط مقداری آب ساده به پوست صورت بپاشید و از هیچ ماده شوینده ای استفاده نکنید و فقط یکبار صبح و یکبار شب از شوینده پوست صورت استفاده کنید . این روش رطوبت پوست شما را حفظ کرده و در عین حال آن را تمیز می کند و به شما احساس طراوت می بخشد .

همچنین می توانید از شوینده های حاوی روغن برای شستن صورت استفاده کنید تا از خشک شدن بیش از حد پوست صورت جلوگیری شود . با این حال اگر پوست حساسی دارید باید دقت کنید که روغن موجود در این شوینده باعث ایجاد حساسیت در پوست صورت نشود .

 

شستن صورت 3

 

حتما بخوانید : اصول مراقبت از پوست و زیبایی در شهرهای بزرگ

 

نکات تکمیلی برای شستن پوست صورت

به گفته آکادمی پوست آمریکا ، این نکات برای شستن پوست صورت مفید هستند :

 

 • از پاک کننده ملایم صورت بدون الکل استفاده کنید .
 • بهتر است صورت خود را با آب ولرم بشویید و با نوک انگشتان خود به آرامی پاک کننده را بر روی پوست بمالید .
 • پوست خود را به شدت اسکراب نکنید زیرا می تواند آن را تحریک کند .
 • همیشه مواد شوینده را با آب ولرم از روی پوست آبکشی کنید و صورت خود را با یک حوله خشک کنید .
 • همیشه بعد از شستن صورت از مرطوب کننده استفاده کنید . هنگام استفاده از مرطوب کننده برای پوست دور چشم خود ملایم باشید زیرا پوست این ناحیه بسیار ظریف است .
 • صورت خود را دو بار در روز و بعد از تمرین بشویید تا عرق و چربی از روی پوست شما پاک شود .
 • شستشوی شبانه پوست صورت خود را به هیچ قیمتی کنار نگذارید .

 

سخن آخر

صورت خود را فقط دو بار در روز یعنی صبح و شب بشویید و اگر در طول ورزش میکنید و یا تعرق بالایی دارید نیز می توانید تعداد دفعات شستن پوست صورت را بیشتر کنید اما باید دقت داشته باشید که فقط دو بار در روز از شوینده برای شستن پوست صورت استفاده کنید و برای دفعات بعدی فقط از آب استفاده کنید . هدف نهایی شستشوی صورت باید حفظ سلامت پوست ، کاهش آسیب های پوستی و محافظت از چربی طبیعی پوست باشد .

 

مطالب مرتبط و پیشنهادی :

چگونه منافذ پوست را تمیز کنیم ؟ نکات و روش های عالی باز کردن منافذ پوستی

مکمل کلاژن چیست ؟ تاثیر کلاژن خوراکی بر روی سلامت پوست و بدن

مزایا و عوارض استفاده از روغن بچه برای پوست

ماسک صورت با گلاب برای شادابی و زیبایی پوست

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید