چگونه لکه های سفید صورت را از بین ببریم ؟ | علت و درمان

بزرگنمایی
دسته: مراقبت از پوست تاریخ نگارش: ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۷
5
تعداد رای‌دهندگان: 1512

اگر تمایل دارید بدانید علت ایجاد لکه های سفید روی صورت چیست و چگونه می توان این لکه های سفید را درمان کرد حتما در ادامه با زیبامون همراه باشید .

چگونه لکه های سفید صورت را از بین ببریم ؟ | علت و درمان

لکه های سفید روی پوست معمولا زمانی ایجاد می شوند که پروتئین های پوست یا سلول های مرده در زیر سطح پوست محبوس شوند و یا ممکن است در نتیجه بی رنگ شدن یا از دست دادن رنگدانه پوستی ، حساسیت به خورشید ، عفونت های قارچی و واکنش به لوازم آرایشی رخ دهند . علاوه بر این بیماری های پوستی مثل پیسی یا اختلال خود ایمنی نیز ممکن است باعث ایجاد لکه های سفید روی صورت و پوست شوند .

اما به طور کلی ، لکه های سفید صورت دلیلی برای نگرانی ندارند و عوارض عمده ای ایجاد نمی کنند . اما با این حال ، مهم است که علت ایجاد لکه های سفید صورت توسط متخصص پوست بررسی شود و بهترین راه درمان برای این لکه های سفید مشخص شود .

در ادامه این بخش از زیبامون دات کام ، با علت های ایجاد لکه های سفید روی پوست و همچنین بهترین روشها برای از بین بردن لکه های سفید صورت آشنا خواهید شد . با ما همراه بمانید .

 

لکه های سفید روی صورت نشانه چیست | علت لکه های سفید صورت چیست

انواع شرایط و عوامل بهداشتی می توانند باعث ایجاد لکه های سفید در صورت و قسمت های مختلف بدن شوند . برخی از علت های شایع لکه های سفید روی پوست عبارتند از :

 

1. لکه های خورشیدی یا خال های هایپوملانوز (hypomelanosis)

لکه های خورشیدی لکه های سفید رنگی هستند که در آن قسمت از پوست ، رنگدانه های پوستی از بین رفته اند . این لکه ها معمولاً هیچ علامتی ندارند ، اندازه آنها 1 تا 3 میلی متر است و معمولاً ابتدا روی پاها ظاهر می شوند و سپس در بازوها ، پشت کمر و صورت دیده خواهند شد .

اگرچه علت اصلی ایجاد لکه های خورشیدی روی پوست هنوز به طور دقیق مشخص نیست اما به طور کلی ، گفته می شود که علت ان ممکن است به دلیل فقدان رنگدانه پوست به نام ملانین باشد . احتمال بروز این لکه های سفید بعد از 40 سالگی بیشتر است . اما با این حال جز لکه های بی ضرر دسته بندی می شوند و فقط از نظر زیبایی ایجاد مساله خواهند کرد .

علاوه بر این اگر به مدت طولانی در معرض تابش اشعه ماورا خورشید قرار بگیرید ممکن است با لکه های سفید یا خال های هایوملانز که به طور کلی با نام لکه های خورشیدی نیز شناخته می شوند ، مواجه شوید . 

 

hypomelanosis

 

2. بیماری پوستی تینه آ ورسیکالر (Tinea versicolor)

در افراد مبتلا به تینه آ ورسیکالر که به اختصار با عنوان (TV) شناخته می شود ، قارچی که معمولاً در سطح پوست زندگی می کند خارج از کنترل رشد می کند . این قارچ باعث ایجاد لکه های خشک ، پوسته پوسته و خارش دار می شود که روشن تر یا تیره تر از پوست اطراف هستند . این لکه ها معمولاً نسبتاً آهسته رشد می کنند و اغلب در کنار هم جمع می شوند .

گاهی اوقات علائم بیماری پوستی تینه آ ورسیکالر فقط زمانی مشخص می شود که فرد پوست خود را برنزه میکند . به طور کلی این بیماری گسترده است و علائم آن در محیط های گرم و مرطوب بیشتر نمایان می شوند .

 

بیماری پوستی تینه آ ورسیکالر

 

3. پیتریازیس آلبا (Pityriasis alba)

پیتریازیس آلبا که بیماری پوستی نسبتاً گسترده و غیر سرطانی است که باعث ایجاد لکه های قرمز ، پوسته پوسته و خارش دار می شود . این لکه ها در نهایت التیام می یابند و لکه های سفید و ضعیفی را بر روی پوست باقی می گذارند . پیتریازیس البا معمولا در کودکان بین 3 تا 16 سال ایجاد می شود و معمولا روی صورت تأثیر می گذارد اما می تواند روی گردن ، شانه ها و بازوها هم ایجاد می شود . 

اگرچه هنوز مشخص نشده علت اصلی ایجاد این لکه های پوستی چیست اما محققان می گویند که ممکن است نوعی خفیف از درماتیت آتوپیک یا اگزما باشد .

 

پیتریازیس آلبا

 

4. بیماری پیسی (Vitiligo)

در افراد مبتلا به ویتیلیگو یا پیسی ، لکه های سفید پوست در مکان هایی ظاهر می شود که رنگدانه یا رنگ پوست از بین رفته است . محققان مطمئن نیستند که علت بیماری ویتیلیگو چیست ؛ ممکن است یک بیماری خود ایمنی باشد ، جایی که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های سالم آسیب می رساند .

لکه های سفید ناشی از بیماری پیسی معمولا در قسمت هایی از صورت و پوست بدن ایجاد می شوند که بیشتر در معرض تابش نور خورشید بوده و ممکن است به آرامی ایجاد شده یا به سرعت گسترش پیدا کنند . به نظر می رسد که بیماری پیسی نوعی بیماری ارثی بوده و افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند برای اولین بار در 20 سالگی متوجه تغییر رنگ پوست می شوند . 

 

بیماری پیسی

 

5. میلیا (Milia)

میلیا کیسه های سفت ، برجسته ، بدون درد ، سفید رنگ هستند که با عرض بین 1 تا 4 میلی متر در سطح پوست صورت ایجاد می شوند . 

میلیا اولیه به طور تصادفی رخ می دهد ، زمانی که کراتین (پروتئینی که به سخت شدن لایه بیرونی پوست کمک می کند) ، در زیر پوست گیر کرده و یک کیسه پر از مایع ایجاد می کند .

میلیا ثانویه معمولا به دلیل آسیب ناشی از اقداماتی مانند درم ابریژن ، آسیب بافتی ، تاول و التهاب پوست ایجاد می شود . میلیا ثانویه ممکن است به عنوان عارضه جانبی برخی داروها نیز ایجاد شود .

 

میلیا

 

6. لکه های هورمونی صورت

لکه های هورمونی صورت همانطور که از نام آن مشخص است به دلیل پیش زمینه هورمونی (کم کاری تیروئید) یا عدم تعادل ژنتیکی باشد . این لکه ها هیچ ارتباطی با رژیم غذایی فرد ندارند و هیچ آسیبی جدی به سایر اندام های بدن نیز وارد نمی کنند و فقط به پوست محدود می شوند.

 

حتما بخوانید : ماسک صورت با گلاب برای شادابی و زیبایی پوست

 

درمان لکه های سفید صورت

به طور کلی درمان لکه های سفید صورت و پوست به علت ایجاد کننده این لکه ها بستگی دارد . در زیر به تعدادی از روش های درمانی برای لکه های سفید اشاره کردیم :

 

1. درمان لکه های سفید پوست ناشی از نور خورشید

لکه های خورشیدی به غیر از تغییر رنگ پوست هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و بسیاری از افراد اقدامی برای درمان این لکه ها انجام نمی دهند . اما برای مواردی که لکه های سفید بسیار قابل توجه هستند یا قسمت زیادی از بدن را می پوشانند ، ممکن است درمان مناسب باشد :

 

 • استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب و پوشاندن تمام قسمت هایی از پوست که در معرض آفتاب هستند 
 • اجتناب از قرار گرفتن طولانی مدت در زیر نور آفتاب
 • اجتناب از نورهای مصنوعی برای برنزه کردن پوست
 • استفاده از درم ابریژن ، که به طور فیزیکی لایه های بیرونی پوست را از بین می برد
 • استفاده از کرم های استروئیدی موضعی ، مانند هیدروکورتیزون (hydrocortisone) 
 • استفاده از کرم های موضعی رتینوئید مانند رتینول (retinol) و ترتینوئین (tretinoin)

کرم های استروئیدی و رتینوئیدی باعث گردش سلول و حذف لایه های بیرونی پوست می شوند.

 

2. درمان لکه های سفید پوست ناشی از پیتریازیس آلبا

علائم مربوط به لکه های سفید پوست ناشی از پیتریازیس البا معمولا خود به خود از بین می رود اما برای کاهش التهاب ، خارش و خشکی ناشی از این مشکل معمولا درمان های زیر توصیه می شود :

 

 • استفاده منظم از مرطوب کننده ها
 • استفاده از کرم های کورتیکواستروئید موضعی با دوز پایین (1 درصد هیدروکورتیزون) 
 • کرم الیدل (Elidel) که دارای فرمول غیر استروئیدی است

 

3. درمان لکه سفید صورت ناشی از تینه آ ورسیکالر

شامپوها ، صابون ها و کرم های ضد قارچ معمولاً اولین خط درمان برای لکه های سفید ناشی از تینه آ ورسیکالر هستند . اکثر داروهای ضد قارچ حاوی سلنیوم سولفید ، پیریتیون روی یا کتوکونازول هستند و میتوانند این لکه های سفید قارچی را درمان کنند .

با این حال ممکن است پس از برطرف شدن علائم ، در محیط های گرم یا در ماه های بهار و تابستان ، درمان های ضد قارچی بیشتری نیاز داشته باشید . 

اگر بخش قابل توجهی از پوست تحت تأثیر این لکه های سفید قارچی قرار گیرد یا به داروهای موضعی پاسخ ندهد ، پزشکان ممکن است قرص های ضد قارچ را برای مدت کوتاهی تجویز کنند و معمولا چند ماه طول می کشد تا پوست به این درمانها پاسخ داده و به رنگ طبیعی خود بازگردد.

 

پوست سالم

 

4. درمان لکه های سفید پوست ناشی از پیسی

بیماری پیسی تمایل دارد قسمت های زیادی از پوست را تحت تأثیر قرار دهد و باعث تغییر رنگ قابل توجهی در پوست می شود و این موضوع میتواند بر روی اعتماد به نفس و روحیه افراد تاثیر منفی داشته باشد . با توجه به اندازه و شدت لکه های سفید روی پوست ممکن است چند روش درمانی برای کاهش یا محدود کردن علائم بیماری پیسی تجویز شود . 

 

 • استفاده از کرمهای کورتیکواستروئید با دوز پایین ، مانند کرم 1 درصد هیدروکورتیزون
 • کرم الیدل (Elidel) که دارای فرمول غیر استروئیدی است
 • استفاده از درمان اشعه ماوراء بنفش در ترکیب با داروهای موضعی
 • سفید کردن پوست اطراف لکه های سفید بزرگ برای ایجاد ظاهر یکرنگ برای پوست
 • در صورت پاسخ ندادن استفاده از دارو و نور درمانی ممکن است از روش جراحی برای برداشتن قسمتهای بالای پوست و آسیب دیده استفاده شود 

 

5. درمان لکه های سفید ناشی از میلیا

برای میلیا ، کرم ها و پمادهای رتینوئیدی ، به ویژه آنهایی که دارای 0.1 درصد ترتینوئین هستند ، به طور معمول اولین خط توصیه شده برای درمان هستند . کرم های استروئیدی نیز معمولاً برای کمک به کاهش یا حذف میلیا تجویز می شوند.

 

حتما بخوانید : درمان خانگی دانه های سفید زیر چشم

 

آیا باید نگران لکه های سفید صورت و پوست باشیم ؟

در بیشتر موارد ، لکه های سفید روی پوست نیازی به درمان پزشکی ندارند . با این حال ، مهم است که لکه های سفید توسط متخصص پوست بررسی شود تا هرگونه بیماری زمینه ای مورد بررسی قرار گیرد . 

همچنین به افراد توصیه می شود در موارد زیر با پزشک در مورد لکه های سفید صحبت کنند : 

 

 • پس از چند هفته درمان اولیه باز هم روی پوست وجود داشته باشند
 • به طور مداوم و پیوسته دوباره ظاهر می شوند
 • به سایر نقاط بدن گسترش می یابد
 • باعث علائمی مانند درد ، خارش یا ناراحتی احساسی می شوند

 

مطالب مرتبط و پیشنهادی :

روزی چند بار صورت را بشوییم ؟

چگونه منافذ پوست را تمیز کنیم ؟ نکات و روش های عالی باز کردن منافذ پوستی

مکمل کلاژن چیست ؟ تاثیر کلاژن خوراکی بر روی سلامت پوست و بدن

مزایا و عوارض استفاده از روغن بچه برای پوست

بهترین کرم برای روشن شدن پوست صورت

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید