پماد کلوتریمازول برای چیست ؟ (موارد استفاده پماد کلوتریمازول )

بزرگنمایی
دسته: سلامت تاریخ نگارش: ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۳
5
تعداد رای‌دهندگان: 11699

در این بخش از زیبامون با تمام چیزهایی که باید در رابطه با موارد مصرف و عوارض جانبی پماد کلوتریمازول بدانید آشنا خواهید شد .

پماد کلوتریمازول برای چیست ؟ (موارد استفاده پماد کلوتریمازول )

پماد کلوتریمازول یکی از داروهای رایج برای درمان عفونت های ناشی از قارچ است که تاثیری خیلی خوبی نیز در این زمینه دارد . در ادامه با زیبامون دات کام همراه باشید تا اطلاعات خوبی در رابطه با موارد مصرف کلوتریمازول ، عوارض جانبی پماد کلوتریمازول و روش استفاده از این پماد کسب کنید .

 

پماد کلوتریمازول برای چیست ؟

کلوتریمازول (Clotrimazole) یک داروی ضد قارچ است و برای درمان عفونتهای پوستی ناشی از قارچ (مخمر) مورد استفاده قرار می گیرد . در واقع کلوتریمازول انواع مختلفی از عفونت های قارچی از جمله موارد زیر را درمان می کند :

 

 • عفونت پای ورزشکار 
 • درماتوفیتوز یا  کچلی یا قارچ پوستی یا کرم حلقوی (ringworm)
 • عفونت قارچی ناخن
 • بثورات عفونی ناشی از پوشک
 • بثورات ایجاد شده در چین های پوستی یا اینترتریگو (intertrigo)
 • برفک
 • عفونت واژن

 

کلوتریمازول معمولا به شکل پماد ، اسپری و محلول موجود است که با توجه به مشکلات موجود در پوست و قسمتی از بدن که دچار عفونت شده است ، بهترین نوع از کلوتریمازول توسط پزشک تجویز می شود . 

 

پماد کلوتریمازول

 

حتما بخوانید : قارچ پوستی و درمان آن

 

پماد کلوتریمازول برای قارچ پوستی

پماد کلوتریمازول معمولا برای درمان قارچ پوستی تجویز می شود تا رشد قارچ بر روی پوست را متوقف کند . این پماد را باید بر روی قسمت های آسیب دیده پوست مورد استفاده قرار دهید . به این صورت که محل مورد نظر را تمیز و کاملاً خشک کنید و سپس این پماد را طبق دستور پزشک بر روی پوست آسیب دیده بمالید .

دوز و طول درمان با کلوتریمازول به نوع عفونت تحت درمان بستگی دارد . بنابراین نباید از این پماد بیشتر یا کمتر از مقداری که پزشک تجویز کرده است ، استفاده کنید . زیرا با اینکار نه تنها وضعیت قارچ پوستی شما سریعتر بهبود پیدا نخواهد کرد بلکه ممکن است عوارض جانبی استفاده از این پماد افزایش پیدا کند .

پماد کلوتریمازول را باید به اندازه کافی بر روی قارچ پوستی و پوست اطراف ناحیه آسیب دیده بمالید و بعد از استفاده از این پماد حتما دستهای خود را بشویید . بعد از استفاده از این پماد ناحیه را نپیچید ، نپوشانید و پانسمان نکنید مگر اینکه پزشک توصیه کرده باشد بعد از استفاده از پماد کلوتریمازول پوست را با پانسمان بپوشانید . 

پماد کلوتریمازول را به طور مرتب و تا زمانی که پزشک تجویز کرده باید استفاده کنید تا شاهد اثربخشی این پاد در درمان عفونت قارچی پوست باشید . به یاد داشته باشید که این پماد را هر روز در ساعت مشخص استفاده کنید تا تاثیر بهتری در درمان عفونت قارچی پوست داشته باشد . 

حتی اگر بعد از چند روز استفاده از پماد کلوتریمازول آثار بهبودی روی پوست مشاهده کردید ، نباید مصرف این پماد را قطع کنید و باید پماد کلوتریمازول را برای دوره درمانی که تجویز شده است ، به طور کامل مورد استفاده قرار دهید . زیرا قطع زود هنگام دارو ممکن است به رشد قارچ ادامه دهد ، که این موضوع می تواند منجر به عود عفونت قارچی در پوست شود .

 

قارچ پوستی

 

حتما بخوانید : قارچ ناخن پا و دست، علائم و درمان قارچ ناخن

 

پماد کلوتریمازول واژینال | پماد کلوتریمازول برای خارش ناحیه تناسلی

پماد کلوتریمازول یکی از داروهای رایج و موثر برای درمان عفونت قارچی واژن یا خارش ناحیه تناسلی است که معمولا برای این منظور ، پماد کلوتریمازول واژینال تجویز می شود . البته باید بدانید که این دارو را حتما با تشخیص و تجویز پزشک استفاده کنید . زیرا گاهش اوقات ممکن است خارش ناحیه تناسلی به دلایل دیگری به جز عفونت قارچی ایجاد شده باشد و با استفاده خودسرانه از پماد کلوتریمازول شرایط بدتری را تجربه کنید . بنابراین به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک ، نباید از پماد کلوتریمازول واژینال استفاده کرد .

 

پماد کلوتریمازول را تا چه زمانی باید مصرف کرد ؟

به طور معمول بهتر است از پماد کلوتریمازول برای حداقل 2 هفته استفاده کنید ، حتی اگر همه علائم عفونت از بین رفته باشد ، باید به مصرف دارو تا زمان توصیه شده توسط پزشک ادامه دهید تا از بازگشت آن جلوگیری کنید . در صورت نیاز تا 4 هفته نیز این پماد قابل استفاده است .

طبق تجویز پزشک معمولا 2 تا 3 بار در روز کلوتریمازول را روی ناحیه آسیب دیده بمالید . معمولا اگر 3 بار در روز از آن استفاده کنید بهترین اثربخشی را خواهد داشت . اگر ناحیه آسیب دیده بزرگ یا مودار است ، بهتر است از اسپری یا محلول کلوتریمازول استفاده کنید .

اگر از کلوتریمازول برای پا استفاده می کنید ، مطمئن شوید که قبل از استفاده از کلوتریمازول ، پاها را مخصوصاً بین انگشتان پا شسته و خشک کرده اید .

اگر قرار است از پمادکلوتریمازول بر روی پوست صورت استفاده کنید توجه داشته باشید که از این پماد در نزدیکی دهان ، لب و چشم استفاده نکنید . 

اگر استفاده از پماد کلوتریمازول خود را فراموش کرده اید ، نگران نباشید . فقط به محض به یاد آوردن ، آن را اعمال کنید و سپس به روال معمول خود ادامه دهید .

اگر بیش از حد از کرم ، اسپری یا محلول کلوتریمازول استفاده می کنید یا بیشتر از نیاز از این پماد روی پوست بمالید ، ممکن است پوست شما قرمز یا تحریک شود . اگر این اتفاق افتاد ، دفعه بعد مقداری کمتری از پماد کلوتریمازول را بر روی پوست استفاده کنید .

 

حتما بخوانید : معرفی راه های درمان قارچ پوستی کشاله ران

 

پماد کلوتریمازول در بارداری

از انجایی که در دوران بارداری نیز احتمال ابتلا به عفونت قارچی واژن وجود دارد ، ممکن است پزشک برای درمان این عفونت قارچی در دوران بارداری نیز پماد کلوتریمازول را تجویز کند ؛ زیرا این پماد معمولا برای خانم های باردار ایمن و بی خطر است و هیچ مدرک علمی مبنی بر استفاده از پماد کلوتریمازول در بارداری که منجر به تولد نوزاد با نقائص مادرزادی ، منجر به سقط جنین ، منجر به زایمان زودرس یا کم وزنی نوزاد ، منجر به تولد نوزاد مرده وجود ندارد .  اما در هنگام استفاده از پماد کلوتریمازول در بارداری ملاحظات بیشتری داشته باشید . مثلا به جای استفاده از اپلیکارتور پماد ، از انگشت برای پاد زدن استفاده کنید و حتما استفاده از این دارو را تجویز و تشخیص پزشک شروع کنید .

با توچه به اینکه پزشک زنان از عوارض و خطرات پماد کلوتریمازول در بارداری مطلع است ، بنابراین بهتر است در صورت بروز عفونت واژن در بارداری ، حتما به پزشک مراجعه کنید تا بهترین و مناسب ترین روش درمانی برای شما تجویز شود . 

 

حتما بخوانید : همه چیز درباره قارچ پوستی و انواع درمان آن

 

پماد کلوتریمازول در دوران پریودی

پماد کلوتریمازول معمولا بعد از معاینه پزشک و تشخیص عفونت قارچی واژن تجویز می شود . بنابراین اگر پماد کلوتریمازول برای شما تجویز شده است ، حتما باید این پماد را به طور کامل مورد استفاده قرار دهید حتی اگر در دوران پریودی باشید . این پماد هیچ تاثیر منفی نخواهد داشت و نباید مصرف پماد کلوتریمازول را به خاطر شروع پریودی قطع کنید زیرا با این کار روند درمان با پماد کلوتریمازول قطع می شود و اثربخشی که باید داشته باشد را مشاهده نخواهید کرد . بنابراین از پماد کلوتریمازول در دوران پریودی نیز استفاده کنید و نگرانی از این بابت نداشته باشید . 

 

حتما بخوانید : علت خارش واژن با ترشح چیست | خارش واژن بدون ترشح به چه دلیل است؟

 

عوارض جانبی پماد کلوتریمازول

کلوتریمازول نیز می تواند مانند همه داروها ، عوارض جانبی ایجاد کند ، اگرچه ممکن است همه افراد این عوارض جانبی را تجربه نکنند . معمولاً با قطع مصرف پماد کلوتریمازول ، عوارض جانبی از بین می روند .

از جمله عوارض جانبی کلوتریمازول عبارتند از :

 

 • تحریک شدن پوست
 • قرمز شدن پوست
 • درد یا احساس سوزش در پوست
 • ایجاد برجستگی های جوش مانند روی پوست
 • ایجاد حساسیت یا پوسته پوسته شدن پوست درمان شده

اما به طور کلی اگر پزشک به شما توصیه کرده است که از این پماد استفاده کنید ، به یاد داشته باشید که او قضاوت کرده است که مزایای استفاده از ایین دارو برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است . معمولا بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند . در صورتی که این عوارض جانبی تشدید شوند و یا تداوم داشته باشند مثل ایجاد تاول ، ترشح ، زخم های باز ، بهتر است حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید .

 

حتما بخوانید : علائم و درمان لکه های سفید قارچی روی پوست + تصاویر

 

سخن اخر

کلوتریمازول یکی از داروهای ضد قارچی هست که معمولا به شکل پماد برای متوقف کردن رشد قارچ و درمان قارچ پوستی و واژن تجویز می شود و تاثیر خیلی خوبی نیز در درمان این مشکل خواهد داشت به شرطی که کلوتریمازول را حتما با تجویز پزشک مصرف کنید و دوره درمان را نیز به طور کامل طی کنید تا شاهد اثربخشی این دارو در درمان عفونت های قارچی باشید . 

 

مطالب مرتبط و پیشنهادی :

چگونه از محلول کلیندامایسین برای بهبود جوش صورت استفاده کنیم؟

لیدوکائین چیست و چه کاربردهایی دارد؟ + مزایا و مضرات آن

پماد زینک اکساید چیست؟ + بررسی فواید و عوارض و نحوه استفاده

موارد مصرف پماد تتراسایکلین | عوارض و تاثیرات

پماد موپیروسین برای چیست : همه چیز درباره موپیروسین

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید