شیمی کنکور را چطور بخوانیم؟

بزرگنمایی
دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۶
5
تعداد رای‌دهندگان: 906

یکی از مهم ترین درس های تخصصی گروه تجربی و ریاضی درس شیمی است که اهمیت زیادی در کنکور سراسری دارد. برای رشته هایی همچون پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، مهندسی شیمی و مهندسی نفت نیز ضریب این درس مهم است.

شیمی کنکور را چطور بخوانیم؟

یکی از مهم ترین درس های تخصصی گروه تجربی و ریاضی درس شیمی است که اهمیت زیادی در کنکور سراسری دارد. برای رشته هایی همچون پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، مهندسی شیمی و مهندسی نفت نیز ضریب این درس مهم است.

سوالات درس شیمی برای هر دوگروه ریاضی و تجربی در کنکور سراسری تعداد 35 است که داوطلبان برای پاسخ دادن به آن ها 35 دقیقه زمان دارند. به این معنا که برای هر سوال یک دقیقه وقت دارند.

 

ضریب درس شیمی در کنکور تجربی :

زیر گروه 1 : 3

زیر گروه 2 : 4

زیر گروه 3 : 2

زیر گروه 4 : 2

زیر گروه 5 : 2

ضریب درس شیمی در کنکور ریاضی :

زیر گروه 1 : 2

زیر گروه 2 : 3

زیر گروه 3 : 3

بودجه بندی شیمی کنکور تجربی :

داوطلبان باید بدانند که از هر فصل یا درس شیمی چه تعداد سوال در کنکور سراسری مطرح می شود تا بر اساس آن تمرکز بیشتری بر روی برخی درس ها بگذارند.

 

شیمی پایه ی دهم 8 سوال :

داوطلبان با پاسخ دادن به سوالات این پایه 23 درصد در کنکور سراسری کسب می کنند.

 

شیمی پایه ی یازدهم 14 سوال :

داوطلبان با دادن پاسخ صحیح به سوالات این پایه نیز 40 درصد دیگر کسب خواهند کرد.

 

شیمی پایه ی دوازدهم 13 سوال :

داوطلبان با پاسخ دادن به سوالات این پایه 37 درصد در کنکور کسب می کنند.

 

بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی :

 

شیمی پایه ی دهم 11 سوال :

داوطلبان با پاسخ دادن به سوالات این بخش 31 درصد در کنکور کسب می کنند.

 

شیمی پایه ی یازدهم 13 سوال :

داوطلبان با پاسخ دادن به سوالات این پایه 38 درصد دیگر در کنکور کسب می کنند.

 

شیمی پایه ی دوازدهم 11 سوال :

این پایه اهمیت زیادی دارد و داوطلبان باید با دقت به سوالات این بخش پاسخ دهند تا بتوانند 31 درصد در کنکور کسب کنند.

 

شیمی

 

چگونه شیمی کنکور را بخوانید ؟

به دلیل این که شیمی حجم کم تری نسبت به کتاب های تخصصی دیگر دارد برخی دانش آموزان فکر می کنند که وقت کم تری برای مطالعه ی این درس باید صرف کنند اما این دانش آموزان اشتباه می کنند. درس شیمی جزئیات زیادی دارد و باید با دقت خوانده شود. درس شیمی شامل دو بخش حفظی و مفهومی است که بخش حفظی مطالب بیشتری را شامل می شود و داوطلبان باید خط به خط این بخش را حفظ کنند.

بخش مفهومی را نمی توان حفظ کرد در ابتدا باید این بخش را بفهمید و با استفاده از قواعد و فرمول ها آن ها را یاد بگیرید. در ابتدا باید شما تمرکز خود را روی کتاب های درسی بگذارید و سپس به سراغ کتاب های کمک درسی بروید. در ادامه چند کتاب کمک درسی را به شما معرفی می کنیم.

 

کتاب شیمی دهم مبتکران :

 

کتاب شیمی

 

این کتاب دو جلد دارد که جلد اول شامل فصل اول کتاب شیمی است که 324 صفحه و 627 تست دارد. جلد دوم نیز شامل فصل دوم و سوم کتاب شیمی است و شامل 692 صفحه و 645 تست است. مولف این کتاب آقای بهمن بازرگانی هستند.

این کتاب شامل سه بخش درسنامه ، سوالات چهار گزینه ای و پاسخ های تشریحی است. درسنامه ی این کتاب در قالب ایستگاه درس و نکته بیان شده است که شامل همه ی مطالب و نکات کلیدی و مهم است. هم چنین در این بخش یک مناظره ی علمی بین یک معلم با سه دانش آموز با سطح قوی ، ضعیف و متوسط قرار دارد که دانش آموزان سوالاتی می پرسند و معلم به آن ها پاسخ می دهد. درسنامه ی این کتاب برای همه ی دانش آموزان با هر سطحی مناسب است.

 

تست های این کتاب به سه بخش تقسیم می شوند :

v.i.t تست های بسیار مهم یا

حل کردن این بخش از تست ها بسیار مهم است. تست های این بخش اهمیت زیادی دارند و در سطح بالاتری هستند به داوطلبان توصیه می شود اگر زمان کافی داشتند حتما به سوالات این بخش پاسخ دهند.

 

تست های دسا :

این تست ها بعد از تست های دسته ی اول قرار دارند و در دومین سطح اهمیت هستند.

 

تست های بدون علامت :

این تست ها در پایین ترین سطح اهمیت قرار دارند. بهتر است داوطلبان در ابتدا تست های بخش اول و دوم را بخوانند سپس به سراغ این بخش بروند.

 

پاسخنامه ی تشریحی :

پاسخنامه به زبان روان و شیوا بیان شده است. در این بخش علاوه بر گزینه ی صحیح سایر گزینه ها نیز مورد بررسی قرار داده شده و علت نادرست بودن آن ها نیز بیان شده است. در کنار پاسخ های تشریحی هم یک کاریکاتور قرار دارد تا میزان سختی سوالات مشخص شود و داوطلبان بدانند که به چه میزان سوالات از لحاظ سختی و آسانی پاسخ داده اند. هم چنین این کتاب دارای پاسخنامه ی کلیدی نیز است.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید