مشاوره ی افسردگی راهی برای درمان اضطراب و افسردگی

بزرگنمایی
دسته: خواندنی های روز تاریخ نگارش: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۶
5
تعداد رای‌دهندگان: 428

درمان افسردگی بدون مشاوره ی افسردگی و کمک گرفتن از متخصصان در این زمینه گاها بدون نتیجه خواهد بود. اما چگونه مشاوره ی افسردگی باعث درمان افسردگی می شود ؟

مشاوره ی افسردگی راهی برای درمان اضطراب و افسردگی

امروزه جهان با بیماری افسردگی بیگانه نیست،درمان های متفاوتی برای این بیماری وجود دارد از جمله ورزش،تغذیه ی مناسب،ارتباط با طبیعت،داروهای ضد افسردگی و راه های درمانی دیگر همه و همه در کاهش علائم افسردگی و در بسیاری موارد درمان قطعی این بیماری موثر هستند اما باید به این نکته توجه کرد که تمامی روش های یاد شده بدون مشاوره ی افسردگی و کمک گرفتن از متخصصان در این زمینه گاها بدون نتیجه خواهد بود. اما چگونه مشاوره ی افسردگی باعث درمان افسردگی میشود؟

 

افسردگی چیست؟

افسردگی عموما به دلیل برهم خوردن تعادل سطح مواد شیمیایی مغز رخ میدهد. کاهش ترشح سروتونین،دوپامین اکسی توسین و غیره سبب میشود فرد دچار یک حالت خلقی شامل بی‌حوصلگی و نا امیدی ،بی خوابی ،بی‌علاقگی و بی‌میلی و بی انگیزگی است.

 

نشانه های فرد افسرده

افسردگی عموما با علائم زیر همراه است اما به طور قطعی نمیتوانیم بروز هر علامتی را نشانه از افسردگی قلمداد کنیم‌ به همین منظور مراجعه به یک متخصص و گرقتن مشاوره ی افسردگی امری ضروری و لازم است.این علائم عبارت اند از:

• عدم تمرکز، یادآوری جزئیات و تصمیم گیری ها

• خستگی

• احساس گناه، بی ارزش بودن و درماندگی

• بدبینی و ناامیدی

• بی خوابی، بیدار ماندن تا اوایل صبح، یا خوابیدن بیش از اندازه

• بیقراری

• تحریک پذیری

• از دست دادن علاقمندی نسبت به مواردی که قبلا لذت بخش بوده اند، همانند: سکس

• خوردن بیش از حد غذا یا از دست دادن اشتها

• درد ها، ناراحتی ها، سردردها یا گرفتگی های عضلانی که خوب نمی شوند.

• مشکلات گوارشی که بدون دریافت درمان بهبود نمی یابند.

• ادامه داشتن احساسات غمگینی، اضطراب یا پوچ گرایی

این علائم باید مستمر و در یک بازه ی زمانی مشخص صورت بگیرد تا بتوان حکم به افسردگی داد چرا که تنها وجود این علائم نشان دهنده افسردگی نیست .

 

تشخیص افسردگی با مشاوره ی افسردگی چگونه اتفاق می افتد ؟

معمولا برای شناسایی و تشخیص افسردگی، مشاورین مجرب از روشهای مختلفی برای اندازه گیری میزان افسردگی وهمچنین دلایل و عوامل بروز آن استفاده میکنند از جمله این روشها می توان به روش پرسش و پاسخ به سوالات شفاهی و گزینه ای از پیش آماده شده مشاورین اشاره کرد.

برای مثال مشاورین با پرسش از شخص به سختی‌های دوران کودکی مانند:از دست دادن نزدیکان، رشد در محیط های سمی ، سوء استفاده جنسی و جسمی و تبعیض رفتاری والدین با فرزندان پی میبرند. سوء استفاده‌های جسمی و جنسی در دوران کودکی نقش ویژه و قابل توجهی در احتمال بروز ا فسردگی در مراحل مختلف زندگی دارد.

در یک مشاوره ی افسردگی به شما گفته خواهد شد که افسردگی در افراد مختلف ممکن است با علائم متفاوتی همراه باشد. عوامل مختلفی از جمله سن و جنسیت می توانند مستقیماً بر روی علائم افسردگی تأثیر بگذارند.

 

چرا به مشاوره افسردگی نیاز داریم؟

افسردگی در وهله اول به این دلیل که بر روی خصوصیات فیزیولوژیکی تاثیر محسوسی ندارد ،در نظر عوام هنوز مشکل خاصی تلقی نمیشود.صحبت نکردن ،گوشه گیریهای طولانی،فرار از جمع، دوست داشتن تنهایی ، غم و درد و رنج ،خیره شدنها و فکر کردنهای به دوردستها در نظر اکثریت ساده و پیش پا افتاده است و به عنوان یک بیماری خیلی خطرناک به آن توجه نمیشود. در صورتیکه اگر از همان ابتدا با دیدن اولین علائم افسردگی به مشاورین این امر مراجعه میکردیم می توانستیم از درمانهای دراز مدت آن بکاهیم.

 

درمان افسردگی

 

تفاوت میان بیماری افسردگی با تن پروری و تنبلی در چیست؟

متاسفانه در بعضی اوقات افرادی پیدا میشوند که به دلیل تنبلی و خستگی دوست دارند که از زیر فشار کارها فرار کنند. این دسته از افراد که معمولا از هوش بالایی نیز برخوردارند از حمایتهای عاطفی اطرافیان سوء استفاده کرده و بعضا خود را یک شخص افسرده در خانواده نشان می دهند.گاهی اوقات هم هیچ گونه غرض ورزی هم نیست و اشتباهی تنبلی و کرختی افراد را با افسردگی یکی تصور میکنند.

 

علت انواع افسردگی چیست؟

 • شکستهای عشقی و عاطفی گاه به قدری شدید میشوند که سالیان سال و بعضا تا آخر عمر به صورت یک کینه و تنفر از جنس مخالف باقی می ماند و در صورت معالجه نشدن آن می تواند به رفتارهای پر خطر هیجانی و آنی ختم شود.
 • به دلیل تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی زنان در هنگام بارداری ،معمولا زنان به عارضه افسردگی دچار میشوند که بعضا خانم ها به این مسئله چندان بهایی نمی دهند غافل از آنکه پیامدهای منفی این بیماری می تواند چندین سال با فرد مبتلا همراه باشد.
 • یکنواختی در چیدمانهای ذهنی خانگی ،گاه به جایی میرسد که باعث کلافگی و بی انگیزگی و ایجاد چرایی این مطلب میشود که این همه نظم و ترتیب در کار منزل برای چیست؟این پرسش ها و حالت روحی زنان را به سمت افسردگی مخصوص زنان خانه دار سوق می دهد.
 • بازنشستگی و از کار افتادگی نیز از جمله عوامل رایج در بروز افسردگی است.در این برهه ی زمانی به دلیل دوری از فضای کار و عدم ارتباطات گسترده با همکاران ، ایجاد بی انگیزگی و احساس پوچی بعد از بازتشستگی باعث بیماری افسردگی در میانسالان میگردد.
 • دوره ی نوجوانی و جوانی اوج میل جنسی است که در صورت مهار نکردن آن و جواب ندادن منطقی به این میل بویژه در کشورهای اسلامی باعث می شود با نوجوانان و جوانان افسرده و گوشه گیر و گاه بزه کار جنسی روبرو میشویم.
 • مشاوران افسردگی بین علائم افسردگی مردان و زنان نیز تمییز قائلند به همین جهت در درمان آنها نیز تفاوتهای را لحاظ میکنند.افراد مختلف علائم مختلفی از افسردگی را تجربه می کنند و همچنین علائم افسردگی میان مردان نسبت به علائم موجود در زنان متفاوت می باشد. مردان به احتمال زیاد احساس خستگی و بی قراری می کنند، علاقه شان نسبت به کار، خانواده و یا سرگرمی ها کاهش پیدا می کند و با مشکلات بی خوابی مواجه می شوند.

 

راههای پیشنهادی مشاورین افسردگی برای درمان

مشاوره ی افسردگی در واقع روشی است برای شناسایی مشکل و عامل اصلی بیماری و دادن راه کار برای بیرون آمدن سریع از حالت بی انگیزگی ای ست که زندگی را مختل نموده است. معمولا مشاورین افسردگی راههای درمانی که در ادامه اشاره میکنیم پیشنهاد میکنند:

 • تغییرات در سبک زندگی
 • روان درمانی
 • درمان گروهی
 • یافتن یک درمانگر ماهر
 • دارو درمانی

افسردگی یک بیماری ساده نیست و باید آن را جدی گرفت. در صورت نیاز به مشاوره ی افسردگی میتوانید به صورت آنلاین، تلفنی و یا حضوری از مشاوران متخصص در هما مشاور کمک و راهنمایی بگیرید‌.ما در هر لحظه اماده ی پاسخگویی به نیاز شما هستیم‌‌.

توجه: مقالات و توصیه‌های "زیبامون" برگرفته از برترین و به‌روزترین منابع بین‌المللی هستند، اما به تمامی کاربران گرامی اکیدا توصیه می شود قبل از انجام موارد درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایند.
ارسال به دوستان در
تلگرام
فیسبوک
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
سفارش کالا و خدمات زیبایی
در حال گرفتن اطلاعات...
در حال گرفتن اطلاعات...
تازه‌های اینستاگرام
اینستاگرام بساز و بچین
نظر خود را ثبت کنید